MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Eğitim, Flaş, Toplum » Şiir Bu Kez Yetimler İçin Okundu
Şiir Bu Kez Yetimler İçin Okundu


 

Yağmur Dergisi’nin öncülüğünde başlatılan “1 Şiir 1 Yetim” projesinde, ünlü isimlerin yazdığı birbirinden anlamlı şiirlere yine birbirinden başarılı yorumcular sesleriyle hayat verdi. Proje kapsamında satışa sunulacak olan albümün geliri ise “Kimse Yok Mu Yetim” kampanyasına aktarılacak.

 

Dünya üzerinde bir başına yaşam mücadelesi veren yetimlere bu kez şiirler, şairler ve yorumcular el uzatacak. Şiir gibi bir yetimhane için yola çıkan Yağmur Dergisi, başlattığı sosyal sorumluluk projesinde ünlü isimleri bir araya getirdi.  Projede birçok şairin şiirleri yer alırken şiirleri seslendiren yorumcular da proje ayrı bir renk katıyor.

Projeye şiirleriyle destek veren şairler arasında; Fethullah Gülen, Yavuz Bülent Bakiler, Bülent Gündoğan, Yaşar Beçene, Hasan Çağlayan, Ziya Paşa Akyürek, Kalender Yıldız, Ali Osman Dönmez, Mustafa Uçurum, Hüseyin Say, İbrahim Sadri, Serdem Coşkun ve Emrah Eker gibi isimler yer alıyor.

Birbirinden mahir bu şairlerin şiirlerini ise yine ünlü isimler seslendirecek. Bedirhan Gökçe, Serdar Tuncer,  İkbal Gürpınar, Taha Bora Öge, Asım Yıldırım, Emrah Yardımcı, Saniye Öztürk, Dursun Ali Erzincanlı, İnanç Ömer Benlioğlu, Ahmet Bozkuş,  Reha Yeprem, Gökmen, Umut Mürare,  İbrahim Sadri ve Mesut Baran yorumlarıyla şiirlere can veren isimler arasında bulunuyor. Projeye bir destek de Ertuğrul Erkişi yönetimindeki Minik Dualar Çocuk Korosu’ndan geldi. Minikler, güzel dualarını bu kez yetim olan akranları için seslendiriyor.

 

“Göklerin Titreyişi” Yetimlere Can Katacak

50 bin adet basılması hedeflenen ‘Göklerin Titreyişi’ isimli bu albümün aranjörlüğünü ve yönetmenliğini ise ezgileriyle gönüllere taht kuran yorumcu Umut Mürare üstleniyor. Yetimler yararına can bulan bu albüme Kimse Yok Mu şubelerinden ulaşabilecek olan yardımseverler, ödeyecekleri 20 TL ile bu kıymetli esere sahip olurken aynı zamanda Kimse Yok Mu Yetim kampanyasına da bağış yapmış olacak.

Projenin yürütücüsü Yağmur Dergisi şairlerinden Ziya Paşa Akyürek, konuya ilişkin verdiği demeçte, albümle ilgili Türkiye’den ve Avrupa’dan çok güzel tepkilerin geldiğini ve günahsız yetimlerin gözlerinde oluşacak tebessümleri şimdiden görebildiklerini ifade etti. Akyürek, “Kimse Yok Mu ve Yağmur Dergisi’nin birlikte yer aldığı bu sosyal sorumluluk projesinin daha nice güzel projelere vesile olmasını diliyorum.” dedi.

Proje kapsamında yaptırılması hedeflenen yetimhanede benim de bir tuzum olsun, diyenler birsiirbiryetim@outlook.com adresine yazabilirler. Ayıca proje ile ilgili ayrıntılı bilgi almak isteyenler  www.facebook.com/1siir1yetim yahut https://twitter.com/1yetim1siir adreslerinden proje hakkında detaylı bilgiye sahip olabilir, sosyal medyada projeye destek olabilirler.

Yetimler yararına yürütülen ve emsallerine bir örnek teşkil edecek olan bu sosyal sorumluk projesinin galası, 3 Kasım Pazar günü saat 14.00’da Çemberlitaş’taki Fırat Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

 

 

 

 

YETİM

gözleri gördüm
ve sevgiyi günahsız gerçek gözlerde
alın yazım kadar temiz gözlerle yürüdüm
gökkuşağının en renkli düşüne

vuslat da aynı cümlede hasret de
dünyaya sığmayan avuçlarına sığar
bir yetim söze başladı mı
afrika’da inatsız güneşler doğar

kalbi hayalinden büyük sinenin
sargısız yarası dikiş tutmuyor
şükür öğrenir derdi görmeden çocuklar
anne gibi ilk duyulanı hiç unutmuyor

hayata perdesiz bakmayı öğretir
annesinden ninni duymayan evlat
söze karışır gibi inen yağmura bakıp
elleriyle çizdiği çamurdan okunur
yüreğinde saklanmayan tek murat

çöl bu şiirde geçmeyecek
şair de kaldıramaz şiir de
gözlerinde inşa ettiği ruhumu
eritiyor küçücük ellerinde

derdi eskiciden almak ucuz olur ama
o dertte ne ararsan bulunur
en eski hikayeyi dinliyor ruhum
vardan utanıyor bunca yoklukta
yokluktan belli değil mi var olduğum

küçük harfle başlar büyük hayal kuranlar
yazgı çaresizliğin sığınağı değil
kabulün merkezidir
kuytu köşedeki sılasız bakışlar kimsenin
gelmeyeceğini bilerek beklemesidir

yazgıda intizarın rolü kapalı
havadaki bulutlar gibi
gün aydınlanacak biliyorum
ama yetimler daha çok ıslanacak
Ziya Paşa Akyürek

Etiketler: , ,
📆 01 Kasım 2013 Cuma 10:33   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR