MENÜ ☰
Volimax
Esentepe Avrupa Konutları
Kadıköy Gazetesi » Etkinlikler, Manşet, Toplum » Küresel Krizden Çıkışta Kooperatifçiliğin Etkinliği” Paneli

Küresel Krizden Çıkışta Kooperatifçiliğin Etkinliği” Paneli Skills:“Skills Knowledge Within Innovation Learning System” 
 

 5  Şubat   2010 Cuma günü, İstanbul Aydın  Üniversitesinin Florya yerleşkesinde yapılan  panelde, “Küresel krizde kooperatifçiliğin etkinliği” konusu tartışıldı. 

Program çerçevesinde kooperatifçiliğin dünyada ve Türkiye de gelişimi, kooperatif gelişimi, kooperatifçiliğin yeni yönelimlere etkileri, kent kooperatifleri ve küresel krizin gelişimi, kooperatifçiliğin yeni yönelimlere etkileri, kent kooperatifleri ve küresel krizin etkileri konu alındı.  

Konuşmacılar arasında, Muammer  Niksarlı, Nuri Konak, Prof. Dr. Burhan Aykac, Prof. Dr. Nevzat Aypek, Prof. Dr. Salih Güney Yrd.Doç .Dr. Hamiyet Sayan yer aldı.  

Türkiye Milli  Kooperatifler Başkanı Muammer Niksarlı kooperatiflerin krize karşı daha dayanıklı olduğunu bu krizde kuruluşlar IMF ve dünya bankası dahil mevcut ekonomik yapı sorgulanmaya başladığını  belirtti  .Büyük iktisatçıların  bundan böyle kooperatif mantığını ön plana çıkarmaya başladıklarını belirten Niksarlı dünyadaki  kooperatiflerin başarılarının ölçüsüne ve öneminden bahsetti. 
 

Panele katılan Prof.Dr.Burhan Aykaç  ise,kooperatifçiliğin ekonomi  içindeki payı,istihdam ettiği  kişi sayısı ,Türkiye de güçlü  olup olmaması açısında önemli  olduğuna değindi.Kooperatifçiliğin 7  ilkesi olduğunu belirten Aykaç,bütün dünya da bu ilkelere uyarak faaliyet gösteriyorlar dedi. 

Panelin  önemli noktalarından biri  ise,Başbakan Reccep Tayyip Erdoğan’ın kooperatifçilik konusunda düzenleme yapacağını belirttiğini  ,ve bu konuda anlaşma yapıldığını söyleyen konuşmacılar ancak henüz bir sonuç alamadıklarını belirttiler . 

Kooperatifçilik konusunda çok önemli mesajlar içeren panel de  önce İstanbul Aydın Üniversitesinin yürütmekte olduğu SKILLS  projesi, kapsamında kooperatif üyelerinin  bazı sosyal becerilerinin geliştirilmesi için bir öğrenim programı geliştirildiği,buna göre güven,ardından işbirliği ,dürüstlük dayanışma ,açık fikirli olma demokratik davranma gibi kooperatif üyeliğin temel değerlerinin ve hatta becerilerinin geliştirilmesi gerektiğini  vurgulayarak noktaladılar. . 
 

Bu panel Skılls  Projesi kapsamında organize edilmiştir. Skills Avrupa Birliği Hayat Boyu Öğrenme Programları Dahilinde Eğitim Ve Gençlik Programı Çerçevesinde Leonardo Da Vinci Alt Programı Yenilik Transferi  Projesidir.

📆 19 Şubat 2010 Cuma 10:36   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR