MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Toplum » Boğaz’da Eşsiz Konser
Boğaz’da Eşsiz Konser


Boğaz’da Eşsiz Konser: Okul Öncesi Eğitime Destek İçin

Unıcef’in İyi Niyet Elçileri İş Başında

Kandilli’nin doğal güzellikleriyle sarmalanmış, Piyer Loti ve Yahya Kemal gibi yazarların çok sevdiği buluşma yeri, Irak Kralı Faysal ve Fransız Prensesi Eugine gibi ünlüleri ağırlamış tarihi Kıbrıslı Yalısı bu kez UNICEF İyi Niyet Elçilerinin eşsiz konserine ev sahipliği yapıyor.

Dünyanın en büyük kemancılarından biri kabul edilen ve 1997 yılında UNICEF İyi Niyet Elçisi seçilen ilk klasik müzik sanatçısı olan Maxim Vengerov, ülkemizin klasik müzik dünyasına armağan ettiği büyük piyanistlerimizden, 2003 yılından bu yana UNICEF İyi Niyet Elçisi olarak pek çok yardım konseri gerçekleştirmiş Gülsin Onay ile “Okul Öncesi Eğitim” projesi için İstanbul’da bir araya geliyor. Resital boyunca kendisine Piyanist Vag Papien’in eşlik edeçeği Maxim Vengerov, Piyanist Gülsin Onay’ın eşliği ile finali gerçekleştirecek.

28 Ekim Pazartesi saat 20.00’de gerçekleşeçek konser sınırlı sayıda davetliyle gerçekleştiriliyor. Konserin bilet satışından elde edilen gelirin tümü UNICEF Türkiye’nin yurt çapında gerçekleştirdiği “Okul Öncesi Eğitim” projesinde kullanılacaktır.

İyi Niyet Elçisi Maxim Vengerov İstanbul’da anaokulunda sahne aldı

İSTANBUL, Türkiye, 28 Ekim 2013 – UNICEF İyi Niyet Elçisi, dünyaca ünlü kemancı ve orkestra şefi Maxim Vengerov Türkiye’de bulunduğu sırada “Ayda 25 TL ile Bir Çocuk Okul Öncesi Eğitimde” bağış kampanyasını desteklemek amacıyla Gülen Üstünel Anaokulunu ziyaret etti.

Kampanya, dezavantajlı çocukların okul öncesi eğitim ve gündüz bakım kurumlarına kayıt ve devamlarını ve çocuklarını bu kurumlara gönderen ailelerin sayısını artırmayı amaçlıyor. Uygulama 10 pilot ilde (Adana, Ağrı, Ankara, Diyarbakır, Erzurum, Hatay, İzmir, Mersin, Şanlıurfa ve Van) sürerken farkındalık yaratma çalışmaları kamunun ve özel sektörün, sivil toplumun ve medyanın katılımıyla tüm ülkeyi kapsıyor.

Vengerov’un konuya ilişkin görüşleri şöyle: “Erken çocukluk, bir insanın yaşamında gelişim açısından en önemli dönemdir. Eğitim hizmetleriyle erken tanışılması, özellikle marjinal kesimlerden çocukların yaşamda başarılı olmaları açısından son derece yararlıdır. Maddi güçlükler nedeniyle kaliteli erken dönem çocuk eğitiminden yararlanamayan 12 bin çocuğa kampanya sayesinde eğitim olanakları tanınmış olmasını öğretmekten çok memnun oldum.”

Anaokulu ziyareti sırasında çocuklarla sohbet eden Vengerov, onların müzik ve UNICEF ile ilgili sorularını yanıtladı. Vengerov sunduğu kısa keman dinletisi çocuklar tarafından büyük bir hayranlıkla izlendi.

Dünyanın en dinamik sanatçılarından biri olarak tanınan Maestro Maxim Vengerov dünyanın belli başlı tüm kentlerinde önde gelen orkestralarla birlikte kapalı gişe konserler vermiştir. Bu yetenekli kemancı ve şef 15 Temmuz 1997 tarihinde UNICEF’in klasik müzik alanındaki ilk İyi Niyet Elçisi olmuştur.

Vengerov Aralık 1997’de UNICEF adına yaptığı ilk resmi ziyaretinde Bosna-Hersek’e gitmiş, orada uygulanmakta olan UNICEF destekli sağlık ve su projelerini gözlemlemiştir. Bu ziyareti sırasında ayrıca Saraybosna civarındaki müzik okullarında çocuklar için ve çocuklarla birlikte müzik yapmıştır.

Vengerov Tayland, Uganda ve Güney Afrika dâhil birçok ülkede UNICEF’in çocuklarla ilgili çalışmalarına tanıklık etmiştir. ABD ve İngiltere’de UNICEF yararına konserler vermiş, Sırbistan, Kampala ve New York’ta çocuklarla birlikte müzik atölyelerine ve usta sınıflarına katılmıştır.

UNICEF İyi Niyet elçisi olarak görev yaptığı dönemde tüm dünyada yardım toplama ve tanıtım-savunu alanlarındaki çalışmalara büyük destek vermiş, çocuklara müziğiyle esin kaynağı olmuştur.

 

Etiketler: ,
📆 28 Ekim 2013 Pazartesi 15:58   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR