MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Büyükşehir, Flaş, Toplum » Binali Yıldırım, ‘Marmaray Asya ile Avrupa’yı birleştirecek’
Binali Yıldırım, ‘Marmaray Asya ile Avrupa’yı birleştirecek’


 

Bakan Binali Yıldırım,’Marmaray asırlardan beri insanlığa hizmet eden İpekyolu’nun Asya ile Avrupa’yı birleştiren bir projesidir’ dedi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, iki kıtanın yakasını bir araya getirecek tarihi proje Marmaray’ı hizmete açacaklarını belirterek, “Bu proje, asırlardan beri insanlığa hizmet eden İpekyolu’nun Asya ile Avrupa’yı birleştiren bir projesidir” dedi.Uluslararası İpekyolu Kongresi ve 10. Adam Konferansı, Ataşehir’deki Silence İstanbul Otel ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Uluslararası ilişkiler, ekonomi ve finans, İpekyolu iktisat tarihi, Türkiye ekonomisi, çevre ve enerji başlıkları altında toplantılar düzenlenen konferansa laştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Turizm Bakanı Ömer Çelik, İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nazım Ekren’in yanı sıra kültür ve bilim insanları, işadamları, akademisyenler katıldı.Toplantıda konuşan Bakan Yıldırım, “Gümrük ve Ticaret Bakanlığı özellikle son yıllarda dünyada ticareti seyrinin batı doğu arasındaki değişimini çok çarpıcı rakamlarla ifade etti. Yollar tarih boyunca hep medeniyetin temsilcisi olmuştur. Onun için ‘yol medeniyettir’ sözü artık herkes için evrenseldir” dedi.Bakan Yıldırım, İpekyolu’nun diğer yollardan çok farklı olduğunu, çıkış noktası ile varış noktası arasında 50’den fazla ülkeyi ziyaret etme, bu ülkelerin örf ve adetlerini, ticaret anlayışlarını öğrenme fırsatının yakalandığını kaydetti. Bakan Yıldırım, “O yüzden zaman zaman bu yolda birtakım yeni alternatifler gelişmekle birlikte önemi azalsa bile tarihi akışı boyunca her zaman önemini korumuştur. Bugün geldiğimiz durum itibariyle tarihi İpekyolu’nun tekrar hayata geçirilmesi için bölge ülkeleriyle önemli sayılabilecek ortak çalışmalar yapmaktayız. Bunların en tipik örneklerinden biri Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye olarak gerçekleştirdiğimiz Bakü-Tiflis-Kars demiryolu projesidir. Bu proje tarihi İpekyolu’nun kayıp halkasını tamamlayan en önemli projelerden biridir. Bu proje üç ülkenin projesi değil, Çin’den Batı Avrupa’ya devam eden tarihi İpekyolu’nun güzergahında bulunan bütün ülkelerin ortak projesidir” diye konuştu.

“BU PROJE ASRIN PROJESİDİR”

İki kıtanın yakasını bir araya getirecek tarihi proje Marmaray’ı Boğaz’ın 62 metre derininden dünyada bir emsali görülmemiş mühendislik teknolojisiyle birleştiren bir projeyi tamamladıklarını ve yarın hizmete açacaklarını ifade eden Yıldırım, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu proje Türkiye’nin projesi değildir, İstanbul’un toplu ulaşımına sadece hizmet verecek bir proje değil, bu proje asırlardan beri insanlığa hizmet eden İpekyolu’nun Asya ile Avrupa’yı birleştiren projesidir. Bu bir medeniyetleri birbiriyle buluşturan projedir. İpekyolu bir kervan yolu değil, aynı zamanda batı medeniyetiyle doğu medeniyetinin de buluştuğu bir yoldur.”

 

📆 28 Ekim 2013 Pazartesi 14:11   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR