MENÜ ☰
Volimax
Esentepe Avrupa Konutları
Kadıköy Gazetesi » Belediye, Flaş, Toplum » Kadıköy’de Cumhuriyet Ağacı

Kadıköy’de Cumhuriyet Ağacı                        

Her yıl 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında yüz binlerle kucaklaşan Kadıköy Belediyesi Türkiye’de ilk kez adı Cumhuriyet’le özdeşleşen 90 ismi “Cumhuriyet Ağacı”nda bir araya getirdi.

Kadıköy Bağdat Caddesi’nde kurulan temsili Cumhuriyet Ağacı’nda aydın, sanatçı, yazar, gazetecilerden oluşan 90 ismin Cumhuriyet mesajları yer aldı. Cumhuriyet Ağacı açılış törenine projeye mesajlarıyla katkı sağlayan sanatçılar ve yazarlar katıldı. Aralarında Uğur Dündar, Yılmaz Özdil, Müjdat Gezen, Sunay Akın, Ümit Zileli, Ahmet Ümit, Bedri Baykam, Hakan Aysev, Enis Fosforoğlu ve Tuncay Özinel’inde bulunduğu çok sayıda gazeteci, yazar ve sanatçının katıldığı törene Kadıköylüler büyük ilgi gösterdi.

 

”HERŞEYE RAĞMEN KÖŞESİNDE YAZAN GAZETECİLER, SAHNESİNDE OYNAYAN SANATÇILAR VAR”

Kadıköy Belediyesi Çocuk Sanat Merkezi”ne bağlı öğrencilerin söylediği şarkılarla başlayan açılışda, Kadıköy Belediye Başkanı Av. Selami Öztürk destek veren aydınlar için teşekkür konuşması yaptı. Konuşmasında;”Cumhuriyetimizin 90. yılını hep birlikte kutluyoruz. Aslında bakarsanız Cumhuriyetin en çok sarsıldığı dönemlerden geçiyoruz. Özgür basın yok, özgür işadamı yok, yazarlar kalemlerini kullanamıyorlar, kullananlar ciddi tehdit altında. Böylesi bir ortamda cumhuriyetin korunması görevini tümüyle halkın üstlendiği bir dönemden geçiyoruz. Buna rağmen köşesinde yazanlar var, oyununu oynayanlar var, cesurca ayakta duranlar var. Her türlü baskıya rağmen aydınlarımız onurluca toplum önderi olmaya devam ettiler”dedi. Öztürk konuşmasında yakın tarihte kaybettiğimiz Turgut Özakman’ı da anarak;”onunda burada cumhuriyet mesajı var. Kendisiyle vefatından önce görüşüp mesajını almış olmak ayrıca bir gururdur, kendisini saygıyla anıyoruz”dedi.

Çok sayıda Kadıköylünün izlediği tören, Sanatçı ve yazarlara Kadıköy Belediyesi tarafından ”Benim Cumhuriyetim,Cumhuriyet Benim” adlı kitabının hediye edilmesi ile son buldu.

 

Etiketler:
📆 28 Ekim 2013 Pazartesi 10:39   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR