MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Toplum » İstanbul’da kurban kalmadı
İstanbul’da kurban kalmadı


Kurban Bayramı’na sayılı günler kala pazarlara giden vatandaşlar kurbanlık hayvan bulmakta sıkıntı çekti.

Vatandaşlar Kurban Bayramı’na sayılı günler kala  Sultangazi’deki kurban satış alanlarına akın etti. Bütçelerine uygun en iyi kurbanlık hayvanı arayan vatandaşlar, pazardaki kurbanların büyük ölçüde satılması nedeniyle kurbanlık bulmakta güçlük çekti.Satışlar nedeniyle kurban satıcılarının yüzü gülerken, tek tük kalan kurbanlıklar adeta vatandaşlar tarafından kapışıldı.
Kurbanlık satışı için Ağrı Doğubeyazıt’tan gelen Ramazan Dinçer, bu yılki kurbanlık satışlarıyla ilgili, “Satışlar şu an iyidir. Böyle giderse bayramın üçüncü gününe kadar toplayıp gideriz. 150 tane hayvan getirdim, 30 tanesini sattım” dedi.Karslı satıcı Fevzi Daş ise, “Bu sene çok iyi satışlarımız oldu. Hayvanlarımız iyi gitti. Halkımızdan Allah razı olsun. Elimizde bir tane danamız kaldı. Onu da verirsek memleketimize döneceğiz. 4 bin 500 TL ile 7 bin 500 TL arasında hayvan sattık” diye konuştu.Kurbanlık hayvan almak için satış alanına gelen İsmail Erdal da, pazarda kurbanlık bulamamaktan yakınırken, “Pazarda fiyatlar normal. Herkesin bütçesine göre hayvan var.Hayvanlar satılmış, bulmakta zorlanıyoruz. 50 tane çadır dolaştık daha bulamadık” dedi.Öte yandan, pazardaki son kurbanlıkları kaçırmamak için yarış halinde olan vatandaşlar, kıyasıya süren pazarlıklar sonucu kurbanlıkların sahibi oldu.

KURBANLIK SATIŞINDA KARABORSA ENDİŞESİ

İstanbul’da Kurban Bayramı’na 2 gün kala kurban satıcıları son hayvanlarını satıyor. Ellerinde 4-5 hayvanı kalan satıcılar, hayvanların karaborsaya düşebileceğini söyledi.

Kurban Bayramı’na 2 gün kala kurbanlıkların tükendiği söyleyen satıcılar, kurban almak isteyen vatandaşların karaborsadan hayvan alabileceklerini belirtti. Ellerinde 4-5 hayvanın kaldığını, bunların da bugün tükeneceğini ifade eden satıcılar, bayramın 1. gününde kurban almak isteyen vatandaşların, kurbanlık bulamayacaklarını dile getirdi. Son hayvanlarını satmaya çalışan satıcılar, müşterilerle sıkı pazarlık içerisine girdi.
Hayvanların karaborsaya düşeceğini belirten Mustafa Eroğlu, “Hayvanlar herhalde karaborsaya düşecek, biz malı satacağız pişman olacağız” dedi. Nihat Civelek de birkaç tane hayvanın elinde kalacağını söyledi. Yirmi tane hayvanla geldiğini ve elinde 6 adet hayvan kaldığını kaydeden Şaban Tokgöz de, “Bayrama hayvan kalırsa, karaborsa olacağını düşünüyoruz. İşler umduğumdan iyi gitti” şeklinde konuştu.
Vatandaşların önceden hayvan almalarını tavsiye eden Seyit Şimşek de, “Hayvanlar karaborsa olabilir ama biz olmasını istemiyoruz. Herkes yararlansın” dedi. Bayrama 2 gün kaldığından dolayı vatandaşların hayvan bulamayacağını belirten Engin Or ise, “Burada işler çok güzel. Hayvanları sattım. Otuz altı tane hayvan getirdim, elimde son 1 tane kaldı. Bayramda son güne kalanlar kurban bulamayacak. Hayvanlar çok güzel karaborsa olurlar” diye konuştu. Kurbanlığı aşağı yukarı kalmadığını söyleyen Engin Or ise, “Vatandaşın bayramda kurban bulma ihtimali olabilir de olmayabilir de, çünkü kurbanlık az kaldı. Pazarın son günleri bugün yarın hayvanlar biter” şeklinde konuştu.(İHA)

 

Etiketler: ,
📆 13 Ekim 2013 Pazar 16:47   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR