MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Büyükşehir, Manşet, Toplum » Tüketiciyi Koruma Derneği Genel Merkezi’nden Bayram mesajı
Tüketiciyi Koruma Derneği Genel Merkezi’nden Bayram mesajı


Tüketiciyi Koruma Derneği  Genel Merkez Yönetim Kurulu’ndan yapılan  Açıklamaya göre ;

 

Kurban Bayramına sayılı günler kaldı. Bir yandan kurban alma, diğer yandan bayram alışverişi bütçeleri hayli zorlayacak gibi. Bayram fırsatını değerlendiren Bankalar kredi verme yarışı içine girdiler. Sizler de cebinizde para olmadığı için kredi koşullarına aldırmaksızın bankaların yolunu tutmaktasınız. Kredi kullanırken Banka reklamlarında sıfır faiz ve düşük faiz oranlarının yanıltıcı olabileceğini her zaman göz önünde bulundurmalısınız. Sıfır faizle verildiği belirtilen kredilerde taksitlerin yüksek tutulduğunu, düşük faizli kredilerdeyse faiz oranını yükselten masrafların olduğunu ( dosya masrafı, hayat sigortası, komisyon ücreti vb. gibi ) göz ardı etmemelisiniz. Krediyi geri ödeme günleri geldiğinde kara kara düşünmemek için daha dikkatli davranmanız gerektiğini unutmadan; takibe düşen milyonlarca tüketici kervanına katılmamak için ihtiyacınız kadar tüketmeyi tercih etmelisiniz. Kredi kartınızı kullanırken de ödeme gücünüzün üzerinde harcama yapmamaya özen göstermelisiniz.

Değerli tüketiciler; bayramlık giysi ve diğer ihtiyaçlar için gelirinize göre bir bütçe ayırmalı ve bu bütçeye uygun bir ihtiyaç listesi hazırlamalısınız. Bayram alışverişlerinde mutlaka fiyat ve kalite araştırılmasını yapmalı, fatura ve fiş almalı, kalite ve uygun fiyat araştırmalarında “yerli malına” öncelik tanımalısınız. Merdiven altı ve güvenli olmayan ürünlerden uzak durmalı ve ucuzluk adına sağlığınızı riske etmemelisiniz.

Yurdumuza komşu ülkelerden kaçak hayvan girişi olduğuna dair bilgi ve duyumların yoğunlaştığı bu dönemde kurban kesecek olan tüketicilerimizin kurbanlık seçiminde çok daha dikkatli olmaları gerekmektedir. Öncelikle seçilecek kurbanlık hayvanların, “hayvan kimlik sistemine ”kayıtlı olup olmadıklarına, kulak küpelerine, büyükbaş hayvanlar için pasaport, küçükbaş hayvanlar için de nakil belgesi ve veteriner sağlık raporunun olup olmadığına bakılmalıdır. Kulak küpelerinin tek başına hayvanların güvenli olduğunu göstermediğini bilmenizde yarar olduğunu ve kulak küpelerinin eski tarihli olanlarının tercih edilmesinin daha doğru olacağını düşünüyoruz.

Tüketicinin sağlık ve güvenliğinin korunmasının Devletin sorumluluğunda olduğunu hatırlatıyor, kaçak ve hastalıklı hayvanların piyasaya sürülmesinin engellenmesi için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının denetimleri sıkılaştırılmasını ve devamlılığını sağlanmasını bekliyoruz.

Bu vesileyle tüm tüketicilerimizin Kurban Bayramını kutluyor, barış ve kardeşlik içinde geçecek bayramlar diliyoruz.

 

 

Etiketler: ,
📆 11 Ekim 2013 Cuma 11:41   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR