MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Manşet, Politika, Toplum » “Kamuda serbest kıyafet uygulaması Bayramdan önce tamamlanacak”
“Kamuda serbest kıyafet uygulaması Bayramdan önce tamamlanacak”


Başbakan Yardımcısı Atalay: “Kamuda serbest kıyafet uygulaması Bayramdan önce tamamlanacak”

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, kamuda serbest kıyafetle ilgili düzenlemenin bayramdan önce tamamlanacağını söyledi. 
Atalay, Habertürk TV’de gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Atalay, demokratikleşme paketiyle ilgili “Burada yasal düzenlemelerle ve idari düzenlemelerle yapılması gerekenler var. Kamuda kıyafet, Mor Gabriel, Andımız’la ilgili düzenlemeler bayramdan önce tamamlanacak. 2 gün içinde Resmi Gazete’de yayınlanabilir” dedi.
Atalay, askerliğin tamamen kalkıp kalkmayacağı sorusuna, “Bu her zaman tartışılan bir şey. Ama şu anda bizim gündemimizde böyle bir konu yok” cevabınhı verdi.
Gülsuyu operasyonunun, planlı bir operasyon olduğunu belirten Atalay, “Şuanda 31 kişi gözaltına alındı. 5-6 adet ciddi silah yakalandı. İstanbul Emniyeti’nin uzunca süredir planladığı 3 terör örgütünün olduğu bir operasyon söz konusu” dedi.
Atalay, demokratikleşme paketiyle ilgili şunları söyledi: “Bu ciddi bir iş. Biz 11 yıl içinde çeşitli paketler ve kendi başına reformlar yaptık. Bu 11 yılın envanteridir. Bunun amacı şu. Türkiye’yi çağdaş, demokrat, açık bir ülke haline getirmek. Burada yasal düzenlemelerle ve idari düzenlemelerle yapılması gerekenler var. Kamuda kıyafet, Mor Gabriel, Andımız’la ilgili düzenlemeler bayramdan önce tamamlanacak. 2 gün içinde Resmi Gazete’de yayınlanabilir. Roman vatandaşlarımızla ilgili olan ise bu hafta olmayabilir. Diğer üçü bu hafta içinde bir iki gün içinde tamamlanacak. Irk, din, cinsiyet, renk insanın tabi hakları olan bunların hiçbirisi o insana karşı o insana karşı farklı davranmayı gerektirmiyor.
7-8 madde paketten çıkarıldı. Bunları biraz daha zamana bırakıyorsunuz. Bu tabii bir şey. Tabii ki eksik var. Türkiye’nin ileri demokrasiye ulaşması kolay değil. Yeni anayasa olmadan, Türkiye’nin en ileri şekilde demokrasiyi temsil etmesi mümkün değil. İnsanın inancını özgürce yaşaması, özgürlüklerin sembolüdür. Herkesin bu ülkede özgürce yaşaması lazım. İnanç alanı önemli ama düzenlemesi de en zor olanı. Büyük bir kesim şikayetçi olabilir. Hassasiyet taşıyan konuları ince dokumak lazım. Alevi vatandaşlarımızla ilgili de öyle. İnanç kesimleri bu ülkede rahat edecek, şikayetler yok olacak”.
Seçim sistemi için 3 alternatif getirdiklerini belirten Atalay, “Sadece bir tercih koysaydık eksiklik olurdu. İstedik ki siyasi partiler ve meclis tartışsın. Ondan sonra yoğunlaşan tercih üzerinde çalışalım. Biz üçüne de varız. AK Parti olarak üç seçenek de bizim için geçerli. Dar bölgeye geçiş zor olabilir. Tercihim barajın düşmesi ve daraltılmış bölge ile seçim” dedi. İSTANBUL (İHA

Etiketler: ,
📆 08 Ekim 2013 Salı 13:43   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR