MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Büyükşehir, Flaş, Toplum » İstanbul’da kentsel dönüşüm protestosu
İstanbul’da kentsel dönüşüm protestosu


Kendilerine “Kent Hareketler” ismini veren bir grup, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü önünde yaşam alanlarının talan edildiği iddiasıyla eylem yaptı.
Kent Hareketleri üyesi bir grup, Gaziosmanpaşa’da bulunan Yıldız Tabya Mahallesi’nde gerçekleştirilen kentsel dönüşümün yaşam alanlarını talan ettiği iddiasıyla Beşiktaş’taki Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü önünde eylem yaptı.
Kent Hareketleri adına basın açıklaması yapan Yönetim Kurulu Üyesi Cihan Uzunçarşılı Baysal, “16 Mayıs 2012 tarihinde yasalaşan 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun, kentsel dönüşümün ‘afet ve deprem riski’ adı altında meşrulaştırılmasının ve yaşam alanlarımızın talanının aracı olmuştur. Kentsel sürgün projelerinin yasal dayanağı olan ve Anayasamızın ilgili maddeleri ile bağlı bulunduğumuz uluslar arası insan hakları sözleşme ve antlaşmalarını ihlal eden 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun’un Anayasa Mahkemesi tarafından ivedilikle gündeme alınması ve iptali için açtığımız imza kampanyasına tüm halkımızı davet ediyoruz” dedi.
Afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi hakkındaki kanunun iptal edilmesi gerektiğini ifade eden Baysal, ‘’Her bir maddesi, Anayasamızın ilgili maddelerini, bağlı bulunduğumuz Uluslararası Barınma / Konut Hakkı mekanizmalarını ve ayrıca sosyal devlet ilkeleri ve hakkaniyet ölçülerinin açıkça ihlal eden 6306 sayılı yasanın iptaline yönelik Cumhuriyet Halk Partisi başvurusunu bir an önce sonuçlandırmanızı saygıyla talep ediyoruz. Yasanın iptali ile telafisi mümkün olmayacak hukuksuzluğu en başta, konut ve mülkiyet hakkı ihlal ve mağduriyetleri olmak üzere uluslar arası insan hakları mekanizmalarının ihlallerini ve ayrıca sebep olunacak toplumsal maliyetleri ve rahatsızlıkları önleyeceğinize inanıyoruz” şeklinde konuştu.
Grup basın açıklamasının ardından, olaysız bir şekilde dağıldı. İSTANBUL (İHA)

📆 08 Ekim 2013 Salı 13:25   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR