MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Eğitim, Flaş, Toplum » “Lobicilik yapın”…
“Lobicilik yapın”…


İÜ Rektörü Söylet’ten Akademisyenlere: “Lobicilik yapın”

İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet, üniversitenin yeni akademik açılış yılı töreninde yaptığı konuşmada akademisyenlere seslenerek, “Hepiniz, fakülteleriniz için lütfen ilişkilerinizi kullanın. Lobicilik ayıp değil, demokrasinin gereğidir” dedi.
İstanbul Üniversitesi (İÜ) 2013-2014 akademik yılı, düzenlenen törenle başladı. İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Ord. Prof. Dr. Cemil Bilsel Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen törene İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.
Tüm öğrenci ve akademisyenlere yeni eğitim ve öğretim yılında başarılar dileyen İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet, programda üniversite tanıtım filminin teknik arızalardan dolayı seyredilememesi üzerine salonda bulunan konuklardan özür dileyerek, “Sabrımızı denediler” dedi.
“Sizlere bu salonda 5’inci kez hitap ediyorum” diyen Rektör Yunus Söylet, son rektörlük seçimlerinde kendisine verilen destekten dolayı teşekkür etti.
Yönetim olarak öğrencileri sosyal sorumluluk, çevre bilinci gibi konulara ha duyarlı olmaları için çalıştıklarını ifade eden Prof. Dr. Söylet, üniversitelerin sosyal sorumlulukta topluma öncülük etmeleri gerektiğini söyledi. “Üniversite her zaman öncü olmak zorunda” diyen Söylet, “Öğrencilerimizden yerel değerlerine sahip birer dünya insanı olmalarını istiyoruz” şeklinde konuştu.

“ÖZGÜR ÜNİVERSİTE, ÖZGÜR BİREYLERDEN OLUŞUR”
Akademik özgürlüğün tanımını yapan Prof. Dr. Yunus Söylet, üniversitelerin ancak özgür ortamlarda üretebileceğini ifade ederek, şunları söyledi; “Özgür bir üniversite özgür bireylerden oluşur. Toplumun ideoloji ve siyasetlerden bağımsız çevresine eleştirel bakabilen, kendini gerçeğin araştırmasına adamış bilim insanlarına ve üniversitelere çok ihtiyaç var. Özgür beyinler inovatif yani yenilikçi beyinler hiçbir baskı altında olmayan siyasi ya ada ideolojik baskıya maruz kalmayan rahatlıkla kendini ifade eden beyinlerdir. Bu beyinler şüpheniz olmasın ki daha fazladır. Toplum üniversiteden araştırma yapmalarını, insanlığın işine yarayan ürünler ortaya koymalarını bekliyor. Ancak bu beklentilerin yerine gelebilmesi için elbette öğretim üyelerinin kendilerini rahat hissedebilecekleri bir ortam sunmak. Siyasi ve ideolojik tartışmaların dışında tutulan gerçek bir üniversite sunma peşindeyiz. Göreceksiniz ki bizim sesimiz böyle devam ettiğimiz müddetçe daha fazla çıkacak.”
Üniversitenin eksikleri olduğunu belirten Rektör Yunus Söylet, bütçelerinin yeterli olmadığını belirterek, bunun için çalışmalar yürüttüklerini söyledi.
Salonda bulunan akademisyenlere seslenen Prof. Dr. Söylet, “Hepiniz ilişkilerinizi bu yönde kullanın. Hepiniz fakülteleriniz için lütfen ilişkilerinizi kullanın. Lobicilik ayıp değil, demokrasinin gereğinidir. Kim daha çok yakın durursa, kim lobicilik yaparsa ağlayan çocuğa meme verirler. Bunu sakın unutmayın” diye konuştu.
Yunus Söylet, öğrencilerin dikkatinin dağılması durumunda eğitimcilerin bilgi paylaşımında bulunması gerektiğini belirterek, “Size yalvarıyorum iki tane eksik anlatın. Onlarla deneyiminizi, kültürü paylaşın” dedi.
Sözlerini Yunus Emre’nin şiiriyle tamamlayan Rektör Söylet, salonda bulunan akademisyenler ve öğrenciler tarafından ayakta alkışlandı. Tören, Fatih Erkoç’un piyano resitali ile sona erdi. İSTANBUL (İHA)

Etiketler: , ,
📆 08 Ekim 2013 Salı 13:02   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR