MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Eğitim, Flaş, Toplum » Eylemimiz sonuç verdi ama sona ermedi
Eylemimiz sonuç verdi ama sona ermedi


Hükümetin açıkladığı demokratikleşme paketinde başörtülü çalışanlara serbestlik tanınmasını olumlu ancak yetersiz bulan Memur Sen ve Eğitim Bir Sen Sultanbeyli Şube Başkanı Murat ŞİT, konu ile ilgili gazetemize açıklamada bulundu:

Hükümetin açıkladığı demokratikleşme paketinde memurlara dönük olan kısmı ile ilgili Eğitim-Bir-Sen olarak olumlu bulduğumuzu ifade etmek istiyoruz. İnsan hak ve hürriyetlerini ihlal eden başörtüsü yasağının talebimiz doğrultusunda sona erdirilmesini demokrasi adına önemli bir adım olarak görüyoruz.

Pakette kamuda kılık-kıyafet düzenlemesi yapılırken başörtüsü ile ilgili düzenleme biz kamu çalışanlarını sevindirmiş, rahat bir nefes alınmasını sağlamıştır. Yıllarca ya inancı ya da ekmeği tercihi ile karşı karşıya bırakılan devlet memurları, ya inancını yerine getirirken ekmeğinden oldular ya da ekmeğinin peşine düşerken inancının gereğini yerine getirmede zorluk yaşadılar.

Ancak başörtü ile ilgili düzenleme yapılırken halen kimi kamu çalışanları için görevi gereği denilerek ayrı tutulmuş olunmasını doğru bulmadığımızı ifade etmek istiyoruz. Emniyet hizmetleri sınıfına mensup olanlar, hâkimler, savcılar, Türk Silâhlı Kuvvetleri’nde görev yapanlar” da da aynı serbestliğin sağlanmasını umuyor ve bekliyoruz. Ayrıca kılık kıyafet düzenlemesinin sadece bayan çalışanlarla ve başörtüsü ile sınırlı tutulmasını da bir eksiklik olarak görüyor, erkek kamu görevlilerinin takım elbise, kravat, saç, sakal gibi yasaklardan kurtarılmasını, özgürlük paketinin daha kapsayıcı ve daha özgürlükçü olmasını istiyoruz.

Takım elbise, kravat zorunluluğunun kaldırılması, saç, sakal, bıyık ve favorinin uzunluğu gibi, erkeklerin şekline yönelik sınırlamalara son verilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Memur-Sen olarak, 12 milyon 300 bin imza ile hükümete sunduğumuz kamuda kılık kıyafet özgürlüğü talebimizde ısrarcıyız.

18 Mart 2013’ten itibaren süresiz sivil itaatsizlik göstererek, kadın erkek herkes için yola çıktığımız kılık kıyafet özgürlüğü eylemimiz devam etmektedir. Başbakanlığın yönetmelik değişikliğinde talebimizi dikkate almasını bekliyoruz.

 

Etiketler: , ,
📆 08 Ekim 2013 Salı 10:13   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR