MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Eğitim, Flaş, Toplum » Kurtköy Coşkun Koleji Şiir Yarışmasında İstanbul Birincisi oldu
Kurtköy Coşkun Koleji Şiir Yarışmasında İstanbul Birincisi oldu


 

Coşkun Kolejleri 2013- 2014 Eğitim ve Öğretim yılına büyük bir coşkuyla başladı. 6 Ekim İstanbul’un kurtuluşu konulu şiir yarışmasında Özel Kurtköy Coşkun Koleji öğrencisi Beyza Hilal Sönmez, büyük bir başarıya imza atarak İstanbul 1.’si oldu.

Kurtköy Coşkun Koleji, yazı ve şiir dallarında başarılarla kapattığı bir ilkbaharın ardından sonbahara da parlak bir başarıyla girdi. Genç şair B. Hilal Sönmez, ““bugün zafer günüdür, kurtuluş günü bugün/ Her gelinin nişanı, toyu, düğünü bugün/ Unutmasın o düşman, son gördüğünü bugün/ Türkülerle çınlatın ‘leylim’ İstanbulumu./ mısralarıyla İstanbul’u “Türküm” başlığıyla verip, bir türkü gibi ve Türk şehri olarak telmih yapacak şekilde destanıyla dizelere aktarıyor.

Şiirin akılda kalıcı mısraları arasında: “Yedi cihan birleşse alamazlar elimden/ Dikeniyle severim gülüm İstanbulumu/ Kanamışsa ellerim, kurtarmaktı dileğim/ Tutunacak tek gülüm, dalım İstanbulumu/… Şehitlerim dirildi zalim düşmana karşı/ Teslim etmedi ona ‘ölüm’ İstanbulumu.” gibi mısralar da geliyor. Henüz genç yaştaki şair Beyza Hilal, ölüsünün bile İstanbul’a sahip çıkacağını söylerken, tarihin unutulmaz levhalarını hatırlatıyor.

Kurtköy Coşkun Koleji Müdürü Mehmet Kuvan, “İstanbul’un Kurtuluşu üzerine yazılan bu şiir, beşinci sınıfta çarpan bir yüreğin milli destanı. Aynı zamanda da İstanbul üzerine inşa edilecek daha çok eser, söylenecek söz olduğunun da ispatı. Genç şairi ve öğretmenlerimizi kutluyor, ülke gündeminin aslında böyle şekillenmesi gerektiğini düşünmeden edemiyoruz. “beşe giden kız falan filan dehşeti…” yok artık, beşe giden bir yüreğin İstanbul destanı var. Bu destan şiirinin mısraları kadar gözlerinden ve asil yüz ifadesinden de okunuyor. İstanbullu bir Türk kızı işte böyle “destan bakışlı” oluyor. Adeta gözlerinden barış güvercinleri uçuran bu onurlu kız öğrencimiz gelecek adına ümitlerimizi yeşertiyor” diyerek alınan birincilik adına duygularını paylaştı.

 

 

📆 05 Ekim 2013 Cumartesi 12:26   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR