MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Hasanpaşa, Mekanlar, Toplum » Kaderine Terk Edilen Tarihi Hasanpaşa Gazhanesi Meclis’e Taşındı
Kaderine Terk Edilen Tarihi Hasanpaşa Gazhanesi Meclis’e Taşındı


 

İstanbul’un Kadıköy İlçesi’nde bulunan tarihi Hasanpaşa Gazhanesi’nin içler acısı hali ve akıbetinin belirsizliği TBMM gündeminde.

CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt,  İçişleri Bakanı Muammer Güler’in yanıtlaması istemiyle hazırladığı soru önergesinde varlığı 1891 yılına dayanan Hasanpaşa Gazhanesi’nin bugünkü halinin görenleri hem hayrete düşürdüğünü hem de üzdüğünü söyledi.  İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin, gazhane ile ilgili bugüne değin birçok proje ürettiğini belirten Öğüt, önergesinde ” İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti çalışmaları kapsamında yenileneceği belirtilmiştir. Sonrasında da ise bu proje hayata geçememiş ve gazhane binası, bir firmaya kiralanarak şantiye alanı olarak kullanılmıştır. 2011 senesinde gazhanenin restorasyon projesinin ihalesi yapılmış ancak yüksek teklif nedeniyle iptal edilmiştir. Son olarak ise, Geçtiğimiz yılın mart ayında bir ihale daha yapılmıştır. Ne var ki bugün gelinen noktada tek bir düzenlemenin dahi yapılmaması birçok soruyu da beraberinde getirmiştir” açıklamasında bulundu.

En önemli kültürel miraslarımızdan biri olan ve bugüne dek üzerinde bir çok proje üretilen gazhanenin restorasyon, bakım, onarım vb ile ilgili ne zaman ve ne yapılması planlandığını soran    CHP’li Öğüt, ayrıca şu soruları yöneltti:

-Tarihi binanın içinin, hurdacı ve kağıt toplayıcılarının şantiyesine dönüştüğü, binanın ahşap kalıntılarının söküldüğü ve camların kırılarak yapıya büyük zarar verdiğine ilişkin görüntüler kamuoyuna yansımıştır. İBB yetkilileri kendi bünyelerindeki bu yapıyı neden koruma altına almamıştır?

-Gazhanenin, sarhoşlar ve kimliği belirsiz kişiler tarafından da barınma amacıyla kullanıldığı, vatandaşların güvenlik nedeniyle gazhane yanındaki yollar yerine başka güzergahları kullandığı göz önünde bulundurulduğunda güvenliği sağlamak için ne yapmayı planlamaktasınız?

-Birçok projenin hızla hayata geçirildiği İstanbul’da Hasanpaşa Gazhanesi’nin yıllardır kaderine ter edilmiş halde durmasının, gazhanenin Kadıköy Belediye sınırları içinde yer alması ile alakası var mıdır?

Etiketler: ,
📆 01 Ekim 2013 Salı 10:46   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR