MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Kültür-Sanat, Toplum » 9. Literatürk Festivali Kapılarını Murathan Mungan ile Açıyor
9. Literatürk Festivali Kapılarını Murathan Mungan ile Açıyor


9. Literatürk Festivali Kapılarını Murathan Mungan ile Açıyor

Almanya´nın en yoğun nüfuslu bölgesi olan Ruhr Havzası´nda 2005 yılından beri gerçekleştirilen Literatürk Kültür ve Edebiyat Festivali, 1 Ekim 2013 Salı günü dokuzuncu kez takipçileri ile buluşmaya hazırlanıyor. 9 Ekim´e kadar sürecek festival kapsamında Essen, Dortmund ve Gelsenkirchen kentlerinde okuma, söyleşi,konferans ve tiyatro gösterimleri gerçekleştirilecek. Festivalin açılışına ünlü yazar veşair Murathan Mungan katılacak.

ESSEN – 24.09.2013. Türk-Alman Kültür ve Edebiyat Festivali Literatürk, zengin programıyla 1-9 Ekim tarihleri arasında Ruhr Havzası´nda yaşayan edebiyatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

„#Kenthikayeleri“ [#stadtgeschichten] ana teması ile gerçekleştirilecek festivalin açılışı, festivalin bu yılki onur konuğu Murathan Mungan´ın „Kadından Kentler“ adlı eserinden pasajlar okuyacağı iki dilli etkinle gerçekleştirilecek. Açılış töreni tarihi Glückauf Sineması´nda düzenlenecek.

Murathan Mungan´ın yanı sıra Türkçe edebiyat ve düşünce dünyasının saygın isimleri Can Dündar, Alper Canıgüz ve Tanıl Bora da okurlarıyla buluşacaklar. 3 Ekim´de Grend Kültür Merkezi´nde gerçekleştirilecek etkinlikte Alper Canıgüz, Almanca´ya yeni çevirilen „Gizli Ajans“ adlı fantastik polisiye romanından pasajlar okuyacak. Can Dündar´ın, Gezi Parkı Protestoları ile ilgili hazırlamakta olduğu eserinden parçalar okuyacağı etkinliğe 7 Ekim Pazartesi günü Essen Halk Eğitim Merkezi [VHS] ev sahipliği yapacak. Tanıl Bora ise „Ruhr Havzası ve Batı Karadeniz´de Futbol Kültürü“ başlıklı konuşmasını, 9 Ekim Çarşamba günü Dortmund´daki Dış İlişkiler Topluluğu´nda [Auslandsgesellschaft NRW] yapacak.

Gülten Akın´ın Şiirleri Ruhr Havzası´nda Yankılanacak

2 Ekim Çarşamba günü Essen Grillo Theater´da gerçekleştirilecek etkinlikte Janin Roeder , Ahmet Bektaş ve Ömer Bektaş, Gülten Akın´ın „Kadın Olanı Türküsü“ adlı eserindeki şiirlerini müzik eşliğinde seslendirecekler.

Bir diğer ilginç etkinlik ise Murat Gülsoy´un karanlıkta adlı eserinin, dinleyicileri de dahil eden bir sahneleme metoduyla 5 Ekim Cumartesi günü okunacağı Maschinenhaus Essen´de gerçekleştirilecek. Ruhr Havzalı yönetmen Christian Scholze´nin tiyatro grub„desPudelskern“ bu sahnelemenin yanı sıra, „Kent Ütopyaları veya Nasıl Yaşamak İstediğimize Dair“ başlıklı bir oyun sahneleyecek. Oyunun ilk gösterimi 4 Ekim Cuma günü Grend Kültür Merkezi´nde, ikinci gösterimi ise 8 Ekim akşamı Zeche Carl´da yapılacak. Lütfiye Güzel ve Gerrit Wustmann´ın Melek Topaloğlu´nun müzikal eşliğinde gerçekleştirecekleri kent şiirleri okuması´na 6 Ekim Pazar günü Gelsenkirchen´deki Wohnzimmer ev sahipliği yapacak.

Festival kapsamında çağımızın kanayan yaralarından „Aşırı Sağ ve Şiddet“ konusu da ele alınacak.

Yönetmen Mirza Odabaşı´nın Solingen Kundaklaması´nın 20. Yılı anısına hazırladığı 93/13 Almanya´da Bir Yolculuk. filminin gösterileceği etkinlikte, gösterimi müteakip yayıncılar Frank Sundermeyer ve Ekrem Şenol´un da dahil olacağı bir tartışma etkinliği gerçekleştirilecek.

Türkiye Cumhuriyeti Essen Başkosolosu Şule Özkaya´nın himayesinde gerçekleştirilen festival, Türkiye ve Uyum Araştırmaları Merkezi (TAM) Vakfı tarafından da destekleniyor

 

📆 24 Eylül 2013 Salı 14:37   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR