MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Büyükşehir, Etkinlikler, Flaş, Kültür-Sanat, Toplum » İstanbul Devlet Opera ve Balesi 2013-2014 Sezonunu Açıyor!
İstanbul Devlet Opera ve Balesi 2013-2014 Sezonunu Açıyor!


İstanbul, İstanbul Devlet Opera ve Balesi’yle “Kurtuluyor”

İstanbul’un Kurtuluşunun 90. Yıldönümü olan 6 Ekim’de, Arkeoloji Müzesi’nde muhteşem bir konserle, İstanbul Devlet Opera ve Balesi, 2013-2014 Sezonunu Açıyor. Sanatseverleri; Türkiye’de/İstanbul’da ilk kez seslendirilecek eserlerden oluşan bir sezon bekliyor.

Ama önce, klasik “Açılış Konseri”! Büyük opera bestecisi G.Verdi’nin ölümünün 200.yılı nedeniyle ağırlıkta olduğu, sezon boyunca yeni sahnelenecek eserlerden ve repertuar operalarından oluşan konseri yeni müzik direktörümüz Naci Özgüç yönetecek.

Verdi’nin Türkiye’de seslendirilmemiş Giovanna d’Arco (Jan Dark) operası, konser versiyonu olarak gerçekleştiriliyor. Geniş bir solist kadrosu olan eserde, orkestrayı Gianluca Bianchi, koroyu Emanuela Aymone yönetecek.

Rossini’nin başyapıtı La Cenerentola (Külkedisi), deneyimli rejisörümüz Yekta Kara tarafından sahneliyor. Bir başka İtalyan orkestra şefi Alessandro Cedrone’nin yöneteceği eserde, birçok genç ve deneyimli sanatçı omuz omuza sahnede olacaklar.

Bir başka başyapıt ve Türkiye’de bir ilk: G.F. Händel’in Giulio Cesare (Jül Sezar) adlı operası! Son yıllarda -özellikle Barok dönem operalarında- öne çıkan Mehmet Ergüven’in sahneleyeceği, Paolo Villa’nın yöneteceği eserde konuk sanatçılar da görev alacaklar.

Her sezon olduğu gibi, bu sezonda da henüz doyamadığımız, tekrar sahneleyeceğimiz eserler var: Kötülüğün Döngüsü (The Turn Of The Screw), Midas’ın Kulakları, Yusuf ile Züleyha, Aşk İksiri (L’elisir d’Amore), Hoffmann’ın Masalları (Les Contes d’Hoffmann), Ariadne Naxos’da (Ariadne Auf Naxos), Sevil Berberi (İl Barbiere di Siviglia), Önce Söz Sonra Müzik (Prima La Musica poi Le Parole), Opera Müdürü (Schauspiel Direktor) gibi.

Ayrıca; bir demet operayı dramatik bir anlatımla oyunlaştırılan –Murat Göksu imzalı- “Opera Opera Dedikleri” adlı yapıt, İstanbul seyircisiyle ilk kez buluşuyor.

Afife’den sonra ilk kez orkestralı beyaz bale; Giselle! Ayrıca geçtiğimiz yıl keyifle izlenen Chopin’in “Genç Werther’in Acıları”, Turgay Erdener’in “Afife”, Nevit Kodallı’nın “Hürrem Sultan” adlı eserlerinin temsilleri de devam edecektir. “Dünya Dans Günü” etkinlikleri çerçevesinden Süreyya Operası’nda bir gösteri de düzenleyecektir.

“Çanakkale’den Barışa”, “Antik Konser”, “Yeni Yıl Konseri”, “Cumhuriyet Konseri” ve “Bahar Konseri”ne yine devam… Farklı mekanlarda seyirciyle buluşanın yeni adresi: Arkeoloji Müzesi! Sezon boyunca, düzenli oda müziği konserleri genç sanatçılarımıza ve yerli-yabancı sanatseverlere müzik ziyafeti verecek.

Geçtiğimiz yıllarda başarıyla temsil edilen Çaykovski’nin “Fındıkkıran” adlı çocuk balesi bu yıl da temsillerine devam ederken çocuklarımıza yeni oyunlar: “Kitap Aşkına!”, “Mozart Küçük Dahi”.

Etiketler: , ,
📆 19 Eylül 2013 Perşembe 14:24   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR