MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Büyükşehir, Flaş, Teknoloji, Toplum » Türk girişimciler Silikon Vadisi’nde “akıllı ev” projesi ile 100 bin dolar için yarışacak
Türk girişimciler Silikon Vadisi’nde “akıllı ev” projesi ile 100 bin dolar için yarışacak


Genç Türk girişimcileri tarafından geliştirilen uygun maliyetli kullanıcı dostu akıllı ev sistemi projesi, Intel ve UC Berkeley tarafından genç girişimcileri teşvik etmek amacıyla düzenlenen dünyanın en prestijli teknoloji iş planı yarışması Intel Global Challenge’da Türkiye’yi temsil edecek.

Intel Türkiye tarafından genç ve dinamik girişimcilerin kurduğu, belli bir olgunluğa erişmiş girişimlerin Silikon Vadisi deneyimi yaşamasına, küresel pazarlara açılma fırsatı edinmesine destek olmak amacıyla ODTÜ Teknokent işbirliği ile düzenlenen Intel Challenge Turkey Yarışması sonuçlandı. İlk yılında 60’ın üzerinde şirketin davet edildiği yarışmada 1. olan Ingenious adlı ekip, “PHI Ingenious Akıllı Ev Sistemi” ile 6 – 9 Ekim tarihlerinde Amerika Birleşik Devletleri’nde Silikon Vadisi’nde düzenlenecek olan 9. Intel Global Challenge 2013 Yarışması’nda Türkiye’yi temsil etmeye hak kazandı. Ingenious ekibi, Intel Global Challenge Yarışması’nda 100 bin dolarlık büyük ödülü kazanmak için dünyanın dünyanın dört bir yanından gelen 26 proje ile mücadele edecek.

Intel Challenge Turkey Yarışması’nda 2. olan Alictus adlı ekip de, yüklenen bir uygulama ile cep telefonlarını harekete duyarlı oyun konsollarının sunduğuna benzer bir oyun deneyimi sunar hale getiren GamePho Projesi ile 9. Intel Challenge Yarışması’na gözlemci olarak katılmak üzere Silikon Vadisi’ne gitmeye hak kazandı. Alictus ekibi, yarışma süresince yeni bağlantılar kurmak, işbirlikleri oluşturmak ve ürünün tanıtımı için çalışmalar yapacak.

Ingenious akıllı ev sistemi hakkında:

Özyeğin Üniversitesi’nde Girişimcilik Yüksek Lisansı yapan Burak Adalı, Sakarya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunu Atilla Bilgiç ve Ingiltere Newcastle Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünü mezunu Emre Sancar tarafından hayata geçirilen Ingenious akıllı ev sistemi, özetle kullanıcı deneyimine odaklanmış bir tak-çalıştır akıllı daire sistemi. Ingenious Akıllı Ev Sistemi, pazardaki mevcut yüksek fiyatlı, profesyonel montaj gerektiren, karmaşık sistemlerin aksine; ulaşılabilir fiyata sahip olacak, kolayca temin edilebilecek ve evinizi kolaylıkla “akıllı” hale çevirecek. Kullanıcı dostu Ingenious, ev sahibinin evdeki kumanda yığınından kurtularak, kumandası olan hemen her cihazı, ev ışıklarını ve elektronik cihazlarını tabletinden tek bir hareket ile rahatça kontrol etmesine olanak tanıyacak. Sistemin kullanıcı alışkanlıklarını öğrenerek evdeki elektrik tüketimini optimize ederek enerji tasarrufu sağlaması da hedefleniyor.Standart bir tablet kullanıcısı, montajını sadece 15 dakikada tek başına yapabilecek.  Taşınma durumunda kullanıcı Ingenious akıllı ev sistemini aynı kolaylıkta yeni evine de taşıyabilecek. Ingenious Projesi, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı desteği ve Özyeğin Üniversitesi Girişim Fabrikası mentorluğunda yürütülüyor.

Alictus – GamePho projesi

Alictus’un kurucu ekibi Orta Doğu Teknik Üniversitesi öğrencilerinden oluşuyor. Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde MBA eğitimine devam eden Ecem Baran, Fizik Mühendisliği Bölümü öğrencisi Arif Emre Taş ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencisi Onur Dilek‘ten oluşan Alictus’un “GamePho” Projesi, akıllı telefonları hiçbir ekstra donanım gerektirmeden harekete duyarlı oyun kumandasına dönüştüren bir uygulama. GamePho kullanıcılara yeni bir donanım satın almadan halihazırda sahip oldukları cep telefonlarını kullanarak yüksek bütçelerle satın alabilecekleri Nintendo Wii, Playstation Move ya da Xbox Kinect gibi harekete duyarlı oyun konsollarının sunduğuna benzer oyun deneyimine sahip olma olanağı veriyor. Kullanıcılar sadece cep telefonlarına GamePho uygulamasını indirerek, uygun fiyatla ve kolaylıkla cep telefonlarını harekete duyarlı hale getirebiliyor, örneğin cep telefonlarını raket gibi kullanarak tenis oynayabilecekler. GamePho ile kontrol edilen ilk oyunların birkaç ay içinde OUYA adlı mikrokonsolda tüketicilerin beğenisine sunulması hedefleniyor.

Intel Global Challenge hakkında:

2005 yılından bu yana Intel ve dünyanın prestijli üniversitelerinden UC Berkeley tarafından birlikte düzenlenen Intel Global Challenge, yeni girişimcileri teşvik etmeyi ve yeni bir işe ya da sektöre dönüşme potansiyeli olan fikirleri ödüllendirmeyi amaçlayan dünyanın en bilinen ve en prestijli teknoloji iş planı yarışmasıdır. Yarışmada dünyanın dört bir yanından öğrenci ekipleri 100 bin dolar değerindeki büyük para ödülü için mücadele ederler ve Silikon Vadisi girişimcilerinden doğrudan değerlendirmeler alırlar. Intel Global Challenge ile ilgili daha detaylı bilgiye

www.entrepreneurshipchallenge.org adresinden ulaşabilirsiniz.

Intel hakkında:

Silikon tabanlı teknolojilerde dünya lideri Intel, insanların çalışma ve sosyal ortamlarındaki yaşam kalitelerini sürekli artırmak amacıyla yeni teknolojiler ve ürünler geliştirir; yeni inisiyatifler oluşturur. Intel hakkında daha fazla bilgiye www.intel.com.tr/basin, http://www.facebook.com/intelturkiye ve http://twitter.com/IntelTurkiye adreslerinden ulaşabilirsiniz.

📆 19 Eylül 2013 Perşembe 11:33   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR