MENÜ ☰
Volimax
Şeref Bey Döner
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Ataşehir, Belediye, Eğitim, Etkinlikler, Flaş, Toplum » Türkiye Spastik çocuklar Vakfı ve Ataşehir Belediyesi el ele.
Türkiye Spastik çocuklar Vakfı ve Ataşehir Belediyesi el ele.


TÜRKİYE SPASTİK ÇOCUKLAR VAKFI, ATAŞEHİR BELEDİYESİ İŞBİRLİĞİYLE BÖLGE KADINLARINA YÖNELİK SOSYAL SORUMLULUK PROJESİNE İMZA ATTI.
·    “AYNA AYNA SÖYLE BANA” ADLI YARATICI SANATLAR TERAPİSİNE KATILAN ATAŞEHİRLİ KADINLAR, SANAT VE YARATICILIĞIN İYİLEŞTİRİCİ GÜCÜNÜ KEŞFETTİ

·    PROJE, SANATLAR TERAPİSİNDE BELEDİYE-STK İŞBİRLİĞİNE ÖRNEK TEŞKİL EDİYOR

Ataşehir Belediyesi’nin desteği ve Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı (TSÇV) Yaratıcı Sanatlar Terapisi Biriminin işbirliğiyle başlattığı sosyal sorumluluk projesiyle, Ataşehir’de yaşayan kadınlara Yaratıcı Sanatlar Terapisi (YST) Eğitimi verdi. “Ayna Ayna Söyle Bana” adlı Yaratıcı Sanatlar Terapisini başarıyla tamamlayan 45 kadın, 17 Eylül Salı günü Novada AVM’de düzenlenen bir törenle sertifikalarını aldılar. Törene katılan Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, TSÇV Genel Direktörü Nigar Evgin ve TSÇV Yaratıcı Sanatlar Terapisti Nilgün Türkcan konuşma yaptı. Katılımcılara sertifikalarının verildiği törenin ardından, Yaratıcı Sanatlar Terapisi atölye çalışmalarında, fotoğraf sanatçısı Ahmet Gül tarafından çekilen fotoğraflardan oluşan sergi ziyaretçilere açıldı.

Sanatlar Terapisinde Belediye-STK işbirliği
TSÇV Genel Direktörü, yaptığı konuşmada tüm dünyada uygulanmakta olan Yaratıcı Sanatlar Terapisi’ni Türkiye’de uygulayan ilk ve tek kurumun Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı olduğunu söyledi. Evgin konuşmasını şöyle sürdürdü: “Ataşehir Belediyesi’ne bu projeye verdikleri destekten dolayı teşekkür ederim. Türkiye’de yeni tanınmaya başlayan Sanatlarla Terapi alanında bir belediye ile sivil toplum kuruluşunun işbirliği yapmasının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Hem bölgedeki kadınların bu terapiyle birlikte hayatlarına yeni bir yön vermesi hem de toplumda Yaratıcı Sanatlar Terapisine yönelik farkındalığın oluşturulması açısından başarılı bir işbirliği yaptığımıza inanıyorum.”

“Yaratıcı Sanatlar Terapisi, daha güzel bir yaşamın provası”
Sertifika töreninde konuşma yapan Yaratıcı Sanatlar Terapisti Nilgün Türkcan, terapinin katılımcıları farklı ve yeni bir keşif yolculuğuna çıkardığını belirterek şunları söyledi: “Yaratıcı Sanatlar Terapisi, yaşamın pozitif yönlerini keşfetmemize olanak tanıyor. Terapiye katılanlar cesaretleniyor, koşullara yenik düşmek yerine yaşamın aktif bir katılımcısı olduğunu deneyimliyor. Kişinin kendine güveni artıyor, daha başarılı bir şekilde sosyalleşiyor. Bu anlamda Yaratıcı Sanatlar Terapisi, yaşamın güzel bir provası…”

“Yaratıcı Sanatlar Terapisi” (YST), müzik, dans, resim, drama gibi çeşitli sanat dallarının insanlar üzerindeki iyileştirici gücünü kullanarak, katılımcıların kendi içsel güç ve potansiyellerini keşfetmelerini sağlıyor. Tüm dünyada yıllardır uygulanan ve ülkemizde yeni tanınmaya başlanan bir terapi biçimi olan Yaratıcı Sanatlar Terapisi, Kuzey Amerika’da 12 yılı aşkın zamandır bu alanda çalışmalarını sürdüren Yaratıcı Sanatlar Terapisti Nilgün Türkcan tarafından Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı çatısı altında koordine ediliyor.

TSÇV bünyesi altında çalışmalarını sürdüren Yaratıcı Sanatlar Terapisti Nilgün Türkcan tarafından uygulanan “Ayna Ayna Söyle Bana” adlı Yaratıcı Sanatlar Terapisine katılan, Ataşehir bölgesinde yaşayan 45 kadın, altı hafta boyunca eğitimlere katılarak yaşamlarının farklı bir yönünü keşfettiler.

25 Nisan’da başlayan atölyelerin sonuncusu, 15 Kasım – 20 Aralık tarihleri arasında düzenleniyor.

Yaratıcı Sanatlar Terapisi Hakkında:

YST; herhangi bir yaş sınırlaması olmaksızın gelişimsel engellerden, ruh hali rahatsızlıklarına, psikotik bozukluklardan travmalara kadar ya da sadece kişisel gelişim amaçlı olarak geniş bir alanda uygulanabilmektedir. Yaratıcı Sanatlar Terapisi programında özel gereksinimle yaşayan ergen ve yetişkinler için sosyal becerileri geliştirme grubunun yanı sıra, yaşamlarında istedikleri yönde değişim ve dönüşüm sağlamak isteyenlerin katılabileceği kadın grubu ve kısa dönemli atölye çalışmaları da yer alıyor.

📆 18 Eylül 2013 Çarşamba 18:25   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR