MENÜ ☰
Volimax
Şeref Bey Döner
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Büyükşehir, Flaş, Toplum » İstanbul’a 100 bin porsiyonluk ziyafet sofrası
İstanbul’a 100 bin porsiyonluk ziyafet sofrası


GAZİANTEPLİLER 100 BİN PORSİYON KEBAPLA REKOR KIRACAK
Kebabı, katmeri, baklavası ve fıstığıyla dünya çapında üne sahip Gaziantep mutfağı, birbirinden lezzetli yemeklerini İstanbulluların ayağına getiriyor. İstanbul Gaziantepliler Derneği tarafından bu yıl 13.’sü düzenlenecek ‘Gaziantep Yiyecekleri Şenliği’, 21-22 Eylül tarihlerinde Kadıköy’de başlıyor.
Geçtiğimiz yıl 50 binden fazla katılım olan İstanbul’un en büyük yemek şenliğinde 100 bin porsiyon kebap ve 20 bin porsiyon yemek tüketilmesi hedefleniyor. Şenliğin her geçen sene ziyaretçi sayısının arttığına dikkat çeken Dernek Başkanı Tahir Tekin Öztan, “Yüz bine yakın katılımcı beklediğimiz şenliğimizde mumbardan kelle paçaya kadar Gaziantep’in eşsiz lezzetlerini İstanbulluların beğenisine sunacağız. Şehrimizin misafirperverliğini, kendine has kültürünü, folklorunu tanıtacağız. Yemek yarışmalarıyla Antep sofrasının inceliklerini sergileyeceğiz. Selami Çeşme Özgürlük Parkı’nın hemen yanında kuracağımız stantlarla önce İstanbulluları doyuracak, daha sonra da davul zurnayla coşturacağız” diye konuştu.
İstanbul Gaziantepliler Derneği’nin her yıl geleneksel olarak düzenlediği Gaziantep Yiyecekleri Şenliği’nin 13.’sü bu yıl 21-22 Eylül tarihleri arasında Kadıköy Selami Çeşme Özgürlük Parkı’nda düzenlenecek. 100 bin kişinin katılımıyla 120 bin porsiyon yemek tüketilmesini beklediklerini anlatan Başkan Öztan, şenliğin marka şehir olan Gaziantep kültürünün tanıtımı için önemli olduğunu ifade ederek, “Bu yıl İstanbul gündemine damgasını vuracak olan etkinliklerimiz için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Gerek devlet protokolünden gerekse Gaziantep’ten büyük bir katılımla gerçekleştirilecek olan şenliğimizde Gaziantep mutfağıyla ilgili bütün unsurları tanıtmaya çalışacağız. Gaziantep mutfak kültürüyle ilgili birçok yemeğin canlı performans yapımını gözler önüne sererek, yemeklerimizin, tatlılarımızın nasıl yapıldığını da göstereceğiz. Şenlikte Türk Sanat Müziği’nin sevilen seslerinden Gaziantepli sanatçımız Burhan Atik, en güzel şarkılar ile ve yine yöresel müzik kültürümüzü temsil eden Gaziantepli sanatçımız Faruk Lök ve Haşıl Grubu Gaziantep türküleri ile şenliğimize renk katacaklar. İçli köfte, kebap, mumbar, yuvarlama, firik pilavı, çiğ köfte, kuru dolma, yaprak sarması, yoğurtlu patates, kekik salatası, nohut dürüm, kebap, kelle paça, katmer, baklava, fıstık gibi Gaziantep yöresinin lezzetleri tadılacak hem de katılımcılara güzel bir hafta sonu geçirme fırsatı sunulacaktır. Gaziantepli ve Gaziantep’e gönül veren iş adamları ile esnaflarının ürünlerini sergileyip katılımcılara sundukları bu etkinlik bu yıl iki gün olarak yapılacak. Bu nedenle şenliğimizde 100 bini aşacak bir davetlinin bizlerle beraber olmasını bekliyoruz” dedi. (İHA)

📆 18 Eylül 2013 Çarşamba 15:54   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR