MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Etkinlikler, Flaş, Toplum » “Hadislerle İslam” Çinceye tercüme edilecek?
“Hadislerle İslam” Çinceye tercüme edilecek?


Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Pekin’deki son gününde Çin İslam Cemiyeti Başkanı Hilalüddin Chen Guangyuan ile bir araya geldi.

Görüşmede Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından neşredilen “Hadislerle İslam” adlı eserin Çinceye tercüme edilmesi kararlaştırıldı.
İslam Cemiyeti Başkanı Guangyuan’a “Hadisler İslam” seti hediye eden Diyanet İşleri Başkanı Görmez, hazırlık aşaması on yıl süren ve 80 hadis âliminin katkısıyla hazırlanan hadis çalışmasının Çinceye tercüme edilmesinin Çin’de yaşayan Müslümanlar için önemli bir fırsat olduğuna dikkat çekti.
İslam Kültür Sanat Eserleri Sergisi yarın açılıyor…
İslam Cemiyeti Merkezinde Başkan Hilalüddin Chen Guangyuan tarafından karşılanan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, “Çin İslam Cemiyetiyle geçtiğimiz yıl imzaladığımız protokol Çin’le kültürel alanda çok önemli ilişkiler kurulmasına vesile olmuştur” dedi.
Çin İslam Cemiyeti’yle kurulan ilişkilerin önemine işaret eden Başkan Görmez şunları söyledi;
“Çin’deki Müslümanların başında böyle bilge bir insanın olması bizleri mutlu ediyor. Geçtiğimiz yıl ortaklaşa icra ettiğimiz Çin İslam Kültür Sanat Eserleri Sergisi halklarımızı birbirine yaklaştırdı. İki halk arasında daha doğru bilgilerin oluşmasına yardımcı oldu. Yarın açacağımız serginin de bu amaca hizmet edeceğine inanıyorum.”
Çin İslam Cemiyeti Başkanı Hilalüddin Chen Guangyuan ise ziyaretten duyduğu mutluluğu dile getirerek, bu görüşmelerin Türkiye ile Çin arasındaki dostlukları güçlendirdiğini, bu nedenle devam etmesi gerektiğini kaydetti. Geçtiğimiz yıl düzenlenen sergiye de değinen Guangyuan, “Geçen seneki sergi büyük ilgi gördü. Halkların tanışmasına vesile oldu. Yarın Yinçuan’da düzenlenecek serginin de başarılı olacağına inanıyorum. Burası sizin evinizdir. Buradaki Müslümanlar sizin ailenizdir. Türkiye’deki Müslüman dostlarımıza sizin araçlığınızla teşekkür ediyorum” dedi.
Görüşmenin ardından Diyanet İşleri Başkanı Görmez, açılışı yarın yapılacak İslam Kültür Sanat Eserleri Sergisi için Yinçuan’a hareket etti.

 

📆 12 Eylül 2013 Perşembe 13:08   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR