MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Eğitim, Flaş, Toplum » İstanbul’un ‘Bilgi Şehri’ Olma Yolculuğu.
İstanbul’un ‘Bilgi Şehri’ Olma Yolculuğu.


İstanbul’un ‘Bilgi Şehri’ Olma Yolculuğu İstanbul Şehir Üniversitesi’nde Değerlendirildi.
Bilgi Şehirleri konusunda dünyanın önde gelen akademisyen ve uzmanları Bilgi Şehirleri Dünya Zirvesi için İstanbul Şehir Üniversitesi’nde buluştu. Zirve’de konuşma yapan Prof. Dr. Tan Yiğitcanlar “İstanbul’un kendine özgü bilgi temelli bir yapı geliştirmesi ve bunu diğer dünya kentlerine örnek haline getirmesi mümkün” dedi.
Bilgi Şehirleri Dünya Zirvesi’nin altıncısı World Capital Institute ve İstanbul Şehir Üniversitesi işbirliği ile İstanbul Şehir Üniversitesi ev sahipliğinde onlarca akademisyen ve uzmanın katılımıyla gerçekleştiriliyor. Daha önce Melbourne, Şangay gibi şehirlerde yapılan ve alanında en önemli etkinlik olarak gösterilen Zirvesi ile akademisyenler, profesyoneller, kamu görevlileri ve politika yapıcılar tarafından sürdürülebilir ve bilgiye dayalı ‘Bilgi Şehirleri’nin oluşturulması hedefleniyor.
“İstanbul diğer dünya kentlerine örnek olabilir”
Bir kentin bilgi şehri olarak inşa edilebilmesi için gereken kriterleri bu zirve sayesinde uluslarası düzeyde ve akademik olarak tartışma fırsatı bulduklarını aktaran Queensland Teknoloji Üniversitesi Öğretim Üyesi ve organizasyonun sorumlularından Tan Yiğitcanlar, “İstanbul için şehir plancılığının yanı sıra özellikle eğitim, sağlık gibi sosyal donatılara ağırlık verilmesi üzerine düşünmek gerekiyor. Ekonomik, sosyal ve çevresel faktörleri zenginleştirerek İstanbul’un kendisine özgü, bilgi temelli bir yapı geliştirmesi ve bunu diğer dünya kentlerine örnek haline getirmesi mümkün. Bu organizasyonda da İstanbul’a mümkün olduğunca yer ayırdık. İstanbul’un örnek bir bilgi şehri olabilmesi için bilgi ekonomisi ve bilgi toplumana da yatırım yapması gerekiyor” dedi.
“Yalova’da zaman ve mekandan bağımsız belediye oluşturuyoruz”
Etkinliğin açılışında konuşma yapan Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal ise bilgi toplumunda yaşadığımız bu dönemde, bilgiyi nasıl kullanacağımızın daha önemli olduğuna dikkat çekerek, “Büyük okul, büyük fabrika, yönetim binaları gelecekte büyük ihtimalle olmayacak. Biz de Yalova Belediyesi olarak Zambak isimli Zamandan ve Mekândan Bağımsız Kamu Yönetim Sistemi’ni hayata geçirdik. Belediye binalarını kapatıyoruz herkes home office çalışabilecek” açıklamasını yaptı.

📆 12 Eylül 2013 Perşembe 12:50   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR