MENÜ ☰
Volimax
Şeref Bey Döner
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Etkinlikler, Flaş, Kozyatağı, Kültür-Sanat, Toplum » İşaknce mağdurlarına saygı anıtı açılıyor.
İşaknce mağdurlarına saygı anıtı açılıyor.


   İŞKENCE MAĞDURLARINA SAYGI ANITI 12 EYLÜL DE AÇILIYOR   
Kadıköy Belediyesi’nin,  Askeri Darbelerin Asker Muhalifleri Derneği’nin katkılarıyla yaptırdığı İşkence Mağdurlarına Saygı Anıtı, 12 Eylül darbesinin 33. yıldönümünde açılıyor.
12 Mart 1971 de Mit ve Kontrgerilla’nın işkence merkezi olarak kullandığı Zihnipaşa Köşkü’nün önünde bulunan Kuşluk Parkı’nda açılacak olan anıt, ülkemizdeki işkenceye dikkat çekmek, işkence günlerini unutturmamak ve işkence de hayatını kaybedenlere saygı amacıyla yapıldı. Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi  Rektörü Prof. Dr. Rahmi Sungur’un eseri olan  2,5 metrelik anıtta, gözleri bağlı iki erkek ve kadın figürü bulunuyor.
Kamuoyunda Ziverbey Köşkü olarak bilinen Zihni paşa Köşkü, 12 Mart askeri darbe dönemimde Mit ve kontrgerilla tarafından işkence merkezi olarak kullanılmıştı. Aralarında İlhan Selçuk, İlhami Soysal, Murat Belge, Talat Turan gibi tanınmış isimlerinde bulunduğu onlarca yazar, aydın ve asker burada sistemli bir şekilde işkenceden geçirilip sorgulandı.
Bir çok kitaba da konu olan Zihnipaşa Köşkü; zamanla yıkıldı, geniş bahçesine site inşa edildi ve yanına kuş yuvalarından dolayı Kuşluk Parkı olarak adlandırılan günümüzdeki  park yapıldı.
Kadıköy Belediyesi ve 12 Mart ve 12 Eylül askeri darbeleri sırasında siyasi görüş ve düşünceleri nedeniyle  TSK’dan uzaklaştırılan askerlerin kurduğu Adam-Der’in katkılarıyla gündeme gelen anıtın açılışını Kadıköy Belediye Başkanı Av. Selami Öztürk  ile  Zihnipaşa Köşkü’nde işkenceye maruz kalan işkence mağdurları ve Adam-Der  Başkanı Tuna Atalay ile Adam-Der  üyeleri yapacak.  Açılış sırasında anıta İşkence Mağdurları anısına çiçek bırakacak olan katılımcılar, köşk ile ilgili anılarını da paylaşacaklar.
TARİH : 12 EYLÜL PERŞEMBE SAAT 14.00
YER : KUŞLUK PARKI İÇİ
19 Mayıs Mah. Sultan Sok. Kozyatağı\ Kadıköy
(19 Mayıs Mahalle Muhtarlığı yanı)

📆 11 Eylül 2013 Çarşamba 17:39   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR