MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Eğitim, Flaş, Toplum » Gençler haklarını arıyor
Gençler haklarını arıyor


Gençler haklarını arıyor: “Biz bugünün ortağıyız sadece gelecek kuşak değiliz”

İSTANBUL/CENEVRE, 6 Eylül 2013 – Eğitim ve 2015 sonrası kalkınma hedefleri gündemi ile ilgili önemli bir bölgesel istişare toplantısı Avrupa ve Orta Asya bölgelerinden 22 ülkeden genç katılımcılarla birlikte 2-6 Eylül 2013 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirildi.
Toplantı, katılımcılara görüşlerini dile getirmeleri ve 2015 sonrası ‘Benim Dünyam 2015’ BM Küresel Araştırması ile İstediğimiz Dünya 2015 Halk Forumu’na katkıda bulunmaları için özel bir fırsat oluşturdu.
Ücra yörelerden ve etnik azınlıklara mensup engeli olan ve engeli olmayan gençler bir araya gelerek gündemlerindeki konuları tartıştılar ve 2015 sonrası gündem için kendi bakış açılarından tavsiyelerde bulundular.
Azerbaycan’dan Murad (23) eğitim açısından 2015 sonrasında görmek istediği dünyaya ilişkin şunları söyledi: “Her çocuğun erişebileceği kapsayıcı bir eğitim sistemine sahip olacağımızı umuyorum. Engeli olan çocuklar arasında okullardan çok uzakta yaşayanlar var; umarım kendilerine eşit ulaşım imkânları sağlanır.”
Hırvatistan’dan katılan Kristina’nın (25) düşüncesi ise şöyle: “Kadınlar erkeklerle eşit olmalı. Bu da eşit ücret, işe girerken eşit fırsatlar, siyasette eşit oy hakkı, ayrımcılığa maruz kalmama, ne zaman evleneceklerine kendilerinin karar vermesi demektir.”
Görüşmelerin sonunda genç savunucular ODA/BDT bölgesinde görmek istedikleri dünya ile ilgili bir açıklama kaleme aldılar. “Sizinle birlikte, dünyayı daha iyi bir yer yapmak için sorumluluğumuzu almak istiyoruz. 2015 sonrası kalkınma gündeminin uygulanmasında karar vericiler ile eşit ortaklıklar kurmak için sözümüzü veriyoruz. 2015 sonrası kalkınma gündeminin gerçeğe dönüşmesinin tek yolu birlikte çalışmamız. Şimdi çözüm, hareket ve ortaklık zamanı. Gençler bugünün ortakları yalnızca gelecek kuşak değil” gençlerin en önemli önerilerinden biriydi. Gençlerin açıklamaları ve önerileri, Kasım 2013’te yapılacak 2015 Sonrası ile ilgili bölgesel istişare toplantısında sunulacak.
Binyılın Kalkınma Hedefleri çocuklara ve gençlere yarar sağlamıştır; ancak çocuklara uygun bir gelecek yaratmak için daha yapılacak işler vardır. Avrupa ve Orta Asya, ergenlerin ve gençlerin 2015 sonrası kalkınma gündeminin belirlenmesine anlamlı ve kapsayıcı bir katılım sağlamaları için çaba gösteriyor.
Benim Dünyam 2015 BM Küresel Odak Kişisi Ravi Karkara gençlere araştırmada yaygın biçimde oy kullanmaları için diğer ergenleri ve gençleri harekete geçirmeleri çağrısında bulundu ve ülkelerinde Benim Dünyam Savunucusu olarak görev yapacak gençleri belirledi.

📆 06 Eylül 2013 Cuma 15:11   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR