MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Toplum » Bayramda, çocuklar “Akraba Bahçesi”nde buluşsun!
Bayramda, çocuklar “Akraba Bahçesi”nde buluşsun!


Çocuklara en güzel bayram hediyesi.

Toplumu güçlendiren aile ve akraba bağları, bayramın yaklaşmasıyla bir kez daha öne çıktı. Zambak Yayınları tarafından çıkarılan Akraba Bahçesi serisi ile çocuklarımız için yakın akrabalar daha anlamlı olacak.
Tatilini önemli ölçüde bilgisayar başında geçiren çocuklar, akraba ve aile büyüklerinden daha fazla uzaklaşıyor. Zayıflayan aile bağlarının güçlenmesine katkıda bulunmak isteyen bir grup yazar, çocuklara ‘Akraba Bahçesi’ adıyla anne, baba, amca, dede, nine ve kardeşleri anlatıyor.
Bayram yaklaşırken akraba bağlarının daha öne çıktığı bugünlerde unutulan değerler üzerine yapılan set sayesinde bayramlar çocuklar için daha anlamlı ve heyecanlı geçecek.
Şehir hayatına geçişle birlikte akrabalık bağları da her geçen gün zayıflıyor. Bu zayıf aile ilişkilerinden en fazla sanal oyun ve bilgisayar teknolojisi ile kuşatılan çocuklar etkileniyor. “Oyun esnasında ‘Ne kadar adam öldürürsem, o kadar başarılı olurum’ düşüncesiyle merhamet duygusunu ve insan sevgisini kaybeden nesiller yetişiyor.” diyen uzmanlar, kontrol altında tutulamayan bu çocukların zamanla hırçın ve şiddet meraklısı olduklarına dikkat çekiyor.
Yaşanmış öyküler “Akraba Bahçesi” oldu
Çalışan anne-babanın akrabalardan uzak yaşaması, çocuğun akrabalık ilişkisindeki güzelliği fark edememesine de neden oluyor. Bunları dikkate alan Zambak Yayınları, çocuklara yakın akrabalarını tanıtmak için sekiz kitaplık ‘Akraba Bahçesi’ serisini yayınladı. Her bir kitabı farklı bir yazarın kaleme aldığı seride bir annenin fedakârlığı, bir babanın koruyuculuğu, amcanın merhameti, dedenin arkadaşlığı ve yoldaşlığı anlatılıyor. Ortaokul öğrencilerine hitap eden hikâyelerdeki kahramanlar, Anadolu’nun her köşesinden seçilerek, okuyucuyu kendi dünyasındaki değerlerine götürüyor.
“Merhamet Çınarı” adlı kitabıyla ‘Amca’ karakterini yazan M. Said Türkoğlu, kendi amcasından esinlenerek yola çıkmış. Amcasını merhamet çınarı olarak gördüğünü anlatan Türkoğlu, “Amcam bana o kadar büyük emek sarf etti ki, benim için müthiş bir arkadaştı. Bendeki tüm altyapıyı amcam oluşturdu diyebilirim. Tabii ki babamın da ilmi anlamda çok emeği olmuştur ama amcam, duygu ve insani tarafımı yaşatarak kazandırdı.” şeklinde konuşuyor. Doktora yaptığını ama oralardan alamadığı bilgiyi amcasından aldığını sözlerine ekleyen yazar, şu ifadeleri kullanıyor: “Şefkat Irmağı anne, diyoruz. Çünkü anne bize şefkatin ne olduğunu öğretiyor ve bizi olumsuz bütün duygulardan arındırıyor. Kız kardeş için ‘Solmayan Çiçekler’ dedik. Yaşlansa bile hiç solmayan, içimizi sürekli canlı tutan bir çiçek… Ama bugünün çocuklarında bu duygu bizimkisinden çok daha farklı ve daha zayıf. O duygular birkaç basamak daha aşağılarda şimdi.
Akraba Bahçesi’nin bireyleriyle tanışın:
  • Şevkat Irmağı Anne
  • Evimizin Direği Baba
  • İlk Arkadaşım Dede
  • Anneanne
  • Merhamet Çınarı Amca
  • Fedakâr Dost Dayı
  • Solmayan Çiçekler Kızkardeş
  • Biricik Kahramanım Ağabey

 

📆 31 Temmuz 2013 Çarşamba 11:42   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR