MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Dünyadan, Flaş, Sağlık » Halk bizi istediği sürece oradayız
Halk bizi istediği sürece oradayız


Yeryüzü Doktorları Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Kerem Kınık, son 2 yıl içinde Somali’nin sağlık alanında büyük başarılara imza attığını ifade ederek Türkiye’nin desteği ile Somali halkının yüzünün yeniden güldüğünü belirtti.

Kınık; “2011’de Somali’yi kıran kıtlık krizinin ardından başlayan yardımlar Mogadişu’yu ayağa kaldırdı. Biz kardeşlerimizin çağrısına kulak verdik, en temel sağlık hizmetlerinin bile verilemediği Mogadişu’da 5 milyon dolar bütçeli Şifa Hastanesi’ni hizmete açtık. Açıldığı günden bu yana tamamen ücretsiz sağlık hizmeti sunan hastanede binlerce hasta ayakta tedavi gördü, yüzlercesi ameliyat edildi. Piyasa değeri 3 milyon Doların üzerinde ilaç, hastalara ücretsiz olarak dağıtıldı. 120 Yeryüzü Doktoru Türkiye’den Somali’ye giderek şifa dağıttı. Açlığın en çok etkilediği bebekler ve anneler ölmesin diye Somali’de 3 adet Beslenme Sağlığı Merkezi açtık. Buralarda 40.000’in üzerinde anne ve çocuğun tedavisini gerçekleştirdik. Sağlık hizmetlerinin sürekliliği için Somali’de tıbbi altyapı çalışmalarımız da devam ediyor. Somali’nin ilk Tıpta Uzmanlık Sınavını gerçekleştirdik. Uzman hekim adaylarımız eğitimlerini hem Somali hem de Türkiye’de sürdürüyorlar. Eylül ayında Mogadişu’da bir Sağlık Meslek Yüksek Okulu açacağız. Böylece gerek uzman hekim, gerekse yardımcı sağlık personeli yetiştirmeye devem edeceğiz.

Kınık: “Biz Yeryüzü Doktorları olarak,  “Orada ve Her Yerde” sloganı ile din, dil, ırk, cinsiyet ayrımı gözetmeksizin, yeryüzünün tüm ihtiyaç bölgelerine tıbbi ve insani yardım götürmeyi hedeflemiş bir hareketiz. Somali başta olmak üzere bugüne kadar dört kıtada 30’u aşkın ülkeye tıbbi ve insani yardım ulaştırdık. Tıbbi ve insani yardıma ihtiyaç duyanlar arasında ayrımcılık yapmadan her türlü yerel ve kültürel hassasiyetleri dikkate alarak ve saygı duyarak çalışmalarımızı sürdürdük. İyiliği ulaştırabileceğimiz her coğrafyada da çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Gittiğimiz ülkelerde hep sevgi ile kucaklandık ve bu sevginin de hakkını vermek için çalıştık. Bundan sonra da bizi çağıran, muhtaç coğrafyaların imdadına koşmaya devam edeceğiz. Yeryüzü’nde sağlık hizmetlerinden mahrum tek bir yer kalmayıncaya dek, onların ellerini bırakmayacağız.” dedi.

📆 31 Temmuz 2013 Çarşamba 11:30   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR