MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Dünyadan, Flaş, Toplum » Kenya’daki insanlık dramına Türkiye ilaç oldu
Kenya’daki insanlık dramına Türkiye ilaç oldu


Dünyanın en büyük mülteci kampı olan Kenya Somali sınırındaki Dadaap’ta yaşanan insanlık dramına Türkiye ilaç oldu. 650 Bin kişinin yaşadığı kampa ulaşan Cansuyu Yardımlaşma Derneği ekipleri binlerce kişiye iftar yemeği verdi
Cansuyu Yardımlaşma Dayanışma Derneği, 2013 Ramazan yardım programı çerçevesinde dünyanın pek çok kriz bölgesinde olduğu gibi Kenya-Somali sınırındaki Dadaap’ta da acil insani gıda yardımı programı gerçekleştirdi. 650 Bin Somali vatandaşı mültecinin yaşadığı kampa ulaşan Cansuyu ekipleri, ilk etapta 10 Bin kişiye iftar yemeği verdi.
KAMPTA İNSANLIK DRAMI YAŞANIYOR
Cansuyu Kenya – Somali Yardımları Koordinatörü İsmail Mansur Özdemir yaptığı açıklamada Somali’de ABD başta olmak üzere Batılı ülkelerce desteklenen istikrarsızlaştırma programına ve dış destekli iç çatışmalar nedeniyle kitlesel büyük göçlere işaret ederek; “Şu anda İslam tarihinin ve Afrika’nın kadim medeniyetlerine ev sahipliği yağmış olan Somali halkı, insanlık tarihinin en büyük göç hareketiyle karşı karşıyadır. Yakın ülkeler Etiyopya, Cibuti ve Kenya da büyük kitlesel göçler nedeniyle vatanlarından uzak kalan Müslüman Somali Halkı sadece Kenya da 650 Bin kişilik DADAAP kampı yanında Kenya’nın içlerindeki şehir ve kırsalda yaşamak zorunda bırakılmıştır. Uluslararası Yardım Programlarına muhtaç olan kampın civarı tarım ve benzeri hiçbir faaliyete imkân sağlamayan ve yabani hayvanların yaşam alanı olan bir bölgedir. Sınırdan sürekli insan hareketi olan kampta hiçbir üretim faaliyeti yapılamadığından insanlar dış yardıma muhtaç yaşamaktadır. Ülkemiz yaşam standartları düşünüldüğünde yokluğu ifade edebilecek bir kelime bulunamaz, bölgede tam anlamıyla bir insanlık dramı yaşanmaktadır” diye konuştu.
TÜRKİYE MÜLTECİLER İÇİN ÖZEL ANLAM İFADE EDİYOR
Derneğin 10 Bin kişiye iftar verdiğini ifade eden Özdemir; “Ramazanda iftar ve sahur sofralarını süsleyecek temel tüketim maddelerinin olduğu gıda paketlerini alan kamp sakinleri, dağıtımın ardından iftariyelerini alarak evlerinin yolunu tuttular. Kamp halkının yollara çıkarak beklediği Cansuyu heyetinin yaptığı yardımları alan insanlar büyük bir mutluluk içinde Türk halkına teşekkür ve selamlarını gönderdiler. Türkiye’nin tarihsel rolü ve İslami kimliği nedeniyle bölge halkında özel bir yeri bulunmaktadır. Yapılan yardımların bu nedenle maddi etkisi yanında çok önemli sembolik değeri de bulunmaktadır” dedi. Cansuyu ekipleri, yaşanan savaşlarında etkisiyle dünya halklarına küskünleşen Somali halkının Türkiye’nin kendilerini unutmadığını ve özellikle Cansuyu’nun çok özel bir anlamının olduğunu ifade ettiler.

📆 22 Temmuz 2013 Pazartesi 13:50   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR