MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Dünyadan, Flaş, Politika, Toplum » Suriyeli Muhalifler Gaziantep’te Toplandı
Suriyeli Muhalifler Gaziantep’te Toplandı


Suriyeli muhalif kanaat önderleri, Suriye eski Başbakanı Riyad Ferid Hicab başkanlığında Gaziantep Anatolia otelinde geniş katılımlı bir istişare toplantısı düzenledi.
Suriye eski başbakanlarından Riyad Ferid Hicab 6 Haziran 2011’de hükümeti kurmakla görevlendirilmiş, Suriye’de yaşanan insani krizden ve iç savaştan dolayı Ağustos 2012’de Başbakanlıktan ayrılarak muhaliflerin safına katılmıştır. Bu kapsamda Riyad Ferid Hicap’ın katılımıyla Gaziantep’te düzenlenen toplantıya Suriye’nin önde gelen aşiret reisleri, Suriye’de görev yapmış üst düzey bürokratlar, askeri komutanlar ve akademisyenler katılırken Türkiye’den de Türkiyeli Araplar Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı Şükrü Kırboğa davet edilmiştir.

Toplantıda Suriye’nin içinde bulunduğu durumdan nasıl kurtarılabileceği ve Esad sonrası şekillenecek yönetim hakkında istişareler yapıldı.
Suriye krizinin tartışıldığı toplantı da Suriye’de yaşanan katliamın sürdüğü, uluslararası kamuoyunun bu katliamlara sesiz kaldığı ve insani boyutta temel gıda maddelerine ulaşımın da güçleştiği bir süreçten geçildiğine dikkat çekilmiştir. Türkiye’nin Suriyelilere yönelik göstermiş olduğu insani desteğin iki ülke halkları arasında tarihi bağları daha da güçlendirdiği, Suriye halkının bu zor günlerinde Türkiye’nin sunduğu insani destek elinin her zaman minnetle hatırlanacağının ifade edildiği toplantıda Suriye’de yaşanan durumun bir dram olduğunu ailelerin parçalandığını belirtilmiştir.
Toplantı da gelecekte Suriye’de kurulabilecek geçiş hükümeti için altyapı çalışmalarının nasıl olacağı konusunda önemli tespitler ve girişimlerin başlatılmasına karar verilmiştir.

Bu kapsamda değerlendirmelerde bulunacak ve yol haritasının oluşumunu sağlamak üzere geniş katılımlı bir meclis ve şura heyeti oluşturulmasına karar verilmiştir. Bundan dolayı hazırlık komitesinin çalışmalarına devam etmesini sağlamak için ikinci toplantının Katar’da yapılmasına karar verilmiştir.
Diğer yandan toplantıya özel olarak davet edilen ARAP-Der Başkanı ve IMPR Danışmanı Şükrü Kırbağa ise Suriyeli krizinin insani açıdan tüm Suriyelileri etkilediği ve acilen uluslararası toplumun sorunu Suriye halkının talepleri ve istediği doğrultusunda çözmek için adım atmasını dile getirmiştir. Kırbağa’nın Suriye krizinin insani boyutu konusunda göstermiş olduğu duyarlılığa atfen Heyet’ül Ulya-Yüksek Konsey’de şeref üyesi olarak seçilmesine oy birliği ile karar verilmiştir.
Toplantıda bir konuşma yapan Kırboğa, Suriye halkının tarihinde en uzun özgürlük mücadelesini şu anda verdiğini söyledi. Kırboğa konuşmasında; Baas rejiminin Suriye’ye yıkım getirdiği, Suriye halkının özgürlük ve demokrasi mücadelesinin önüne artık hiçbir gücün geçemeyeceğini belirterek; “Türkiyeli Araplar olarak Anadolu insanı olarak hepimiz özgür Suriye’nin yanındayız” dedi.
Sonuç olarak Türkiye’de gerçekleştirilen toplantı ile birlikte bir kez daha Suriye’nin demokrasi ve özgürlük mücadelesinin tüm bölgenin istikrarı, ekonomik refahı ve bölgesel barışı için kısa sürede sonuçlandırılması ve Suriye halkının talepleri doğrultusunda demokratik bir Suriye’nin oluşturulması için hazırlıkların tamamlanmasına karar verilmiştir.

📆 19 Temmuz 2013 Cuma 16:27   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR