MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Manşet, Toplum » Memur Sen Büyüyor, Kamu Sen Yerinde Sayıyor Kesk ise Küçülüyor
Memur Sen Büyüyor, Kamu Sen Yerinde Sayıyor Kesk ise Küçülüyor


Memur Sen Büyüyor, Kamu Sen Yerinde Sayıyor, Kesk ise Küçülüyor
Kamu görevlileri sendikaları ile konfederasyonlarının 2013 yılı üye sayıları, 6 Temmuz
2013 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.  28869 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanansonuçlara göre Memur-Sen, 707.652 üyeyle en çok üyeye sahip ve yetkili Konfederasyon olmaya devam ediyor.
Memur Sen ve Eğitim Bir Sen Sultanbeyli Şube Başkanı Murat Şit, 2013 yılı sendika sayımlarının resmi gazetede yayınlanması üzerine çıkan sonuçları değerlendirerek üye sayılarıyla ilgili gazetemize bir açıklamada bulundu.Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Sultanbeyli Şube Başkanı Murat ŞİT, Memur Sen’in, 707.652 üyeyle Türkiye’nin en çok üyeye sahip ve yetkili Konfederasyonu sıfatını rakipleriyle arayı daha da açarak sürdürdüğünü söyledi.  Şit,  Memur-Sen üye sayısı itibarıyla en çok üyeye sahip ikinci ve üçüncü sıradaki konfederasyonların üye sayısı toplamından daha fazla olmuştur. Memur-Sen büyümeye, Kamu-Sen yerinde saymaya, KESK ise küçülmeye devam etmiştir. Memur Sen yetkisini perçinlemekle kalmamış rakipleriyle de arayı daha da açarak yoluna tüm hızıyla ve kararlılıkla devam etmektedir. Çıkan sonuçlar, ideolojik sendikacılığın çöküşünü, akademik sendikacılığın yükselişini ortaya koymuştur, dedi.

Kamu görevlilerinin ideolojik sendikacılığa HAYIR, Akademik Sendikacılığa ve Hizmet Sendikacılığına EVET dediğini ifade eden Başkan Şit, “Bu durum, Memur-Sen’in milletle ve değerleriyle barışık bir sendikal anlayışa sahip olmasından kaynaklandığını, Memur-Sen’in insanı, insan onurunu ve insana hizmeti esas alan bir sendikacılık yapmasından kaynaklı olduğunu bunun içinde kamu görevlilerinin tercihini, güvenini ve teveccühünü kazandığını ifade etti. Kamu-Sen ve KESK’in küçülmelerini ise şöyle yorumladı ; eğitim çalışanlarının beklentilerini yerine getirmek yerine illegal kesimlerle kol kola girip milleti karşılarına almalarından kaynaklanmaktadır. Kamu Sen Ergenekon Terör Örgütü ve Silivri ile KESK ise Kandil, KCK ve İmralı ile kol kola girmekten çekinmediklerinden kamu çalışanlarından yedikleri tokadın hazin sonunu yaşamaktadırlar.

Toplu Sözleşme Masasında Hangi Konfederasyon Kaç Sendikayla Katılacak:
Kamu Sen’in hiçbir sendikasının katılamadığı Toplu Sözleşme Görüşmelerine, KESK bir Sendikayla, Memur Sen ise 10 Sendikayla katılacaktır.Resmi Gazete’de yayımlanan sendika üye sayıları, 1 Ağustosta başlayacak 2014-2015 dönemi toplu sözleşme görüşmelerinde masaya oturacak yetkili sendikaları da belirlemiştir. Buna göre, toplu sözleşme masasında; Eğitim-Bir-Sen, Sağlık-Sen, Diyanet-Sen, Bem-Bir-Sen, Büro-Memur-Sen, Toç-Bir-Sen, Enerji Bir-Sen, Birlik Haber-Sen, Bayındır Memur-Sen, Ulaştırma Memur-Sen olmak üzere Memur-Sen’e bağlı on sendika yetkili sendika sıfatıyla yer alacak. Toplu sözleşme masasına KESK yalnızca bir sendika ile katılabilecekken, Kamu-Sen’e bağlı hiçbir sendika masada yer almayacak.

Üye Sayımlarından ortaya çıkan sonuç
2013 yılı üye sayıları, Memur-Sen’in 707.562 üyeyle beşinci kez yetkili konfederasyon olmasını sağlamıştır.  Memur-Sen 707.562 üyeyle, sendika üyesi kamu görevlilerinin yüzde 48.20’sine denk gelmektedir.  Yani iki sendika üyesi kamu görevlisinden biri Memur-Sen üyesi demektir. İlçe başkanı şit bu durumu şöyle ifade etmektedir: Memur-Sen’in, üye sayısı itibarıyla en çok üyeye sahip ikinci ve üçüncü sıradaki konfederasyonların üye sayısı toplamından daha fazla üyeye ulaşarak rakipsiz olduğunu ortaya koymuş olmasının anlamı şudur:  irili ufaklı bütün sendikaları alt alta koysan, üst üste koysan ancak bir Memur Sen etmektedir, dedi.

Kamu-Sen’in İmza ve İtiraz Yetkisi Kalmamıştır.
Resmi gazetede yayınlanan sendika sayım sonuçlarına göre Memur-Sen’in büyümeye, Kamu-Sen’in yerinde saymaya, KESK’in ise küçülmeye devam etmesini ise başkan şit ilginç bir tespitte bulunarak şöyle yorumladı: Küçülen iki Konfederasyon olan Kamu Sen ve Kesk,  Memur-Sen’in büyümesini çekemediler, içlerine sindiremeyip,  hazmedemediler. Hâlbuki küçülmelerinin sebeplerini araştırmak, neden küçüldüklerini tespit edip hatalarından sıyrılmak tekrarını yapmamak için düşünmeye zaman ayırmaları gerekirken, işin ilginci, bütün enerjilerini Memur Sen ve Eğitim Bir Sen’e çatarak ve çamur atarak geçirmektedirler. Yapmaları gereken, varsa yapmış oldukları bir hizmetleri, bir kazanımları ya da kendi doğrularını anlatmak olmalıdır.(ki Kamu Çalışanları adına kazanıma dönüştürdükleri herhangi bir kazanımları da yoktur zaten)

Şit: İdeolojik sendikalar eriyor.
2013 yılı sendika sayım sonuçlarını 2012 yılı ile kıyaslayarak değerlendiren başkan Şit, ortaya çıkan tabloyu da şöyle ifade etti:
Sendika üye sayısı toplam kamu görevlileri içindeki payı bakımından yüzde 30,45’den yüzde 30,30’a gerileyen Türk Eğitim Sen’e karşılık Eğitim Sen de yüzde 17.46’dan yüzde 16.15’düşmüştür. Memur-Sen ise üye sayısını yüzde 47.27’den yüzde 48.20’ye yükseltmiştir. Sayım sonuçlarından Memur-Sen’in bütün sendikaları üye sayılarını arttırmış, Kamu-Sen’in dört, KESK’in ise sekiz sendikasının üye kaybetmiş olduğunu görüyoruz. Kamu-Sen, bir önceki toplu sözleşmede yetkili olduğu üç hizmet kolundaki yetkisi ile birlikte imza ve itiraz yetkisini de kaybetmiş olduğunu görüyoruz, dedi.

Sendikalı üye sayısında artış var.
Başkan Şit, sendikalı üye sayısında gün geçtikçe artış yaşandığına işaret ederek, bunun sivil toplum kuruluşları açısından, örgütlü toplum açısından sevindirici bir durum olduğunu söyledi. Şit, Kamuda çalışan sendika üyesi kamu görevlisi sayısının 1 milyon 468 bin 021’e çıkmış olması olumlu bir durum. Sendika üyesi kamu görevlisi oranının yüzde 69’a ulaşmış olması sevindiricidir. Bu önemlidir ancak yeterli değil.
Toplu sözleşme masasının kazanımlarından bütün kamu görevlilerinin yararlanıyor olması hususu, sendika üyesi olmamayı ya da Harranlıyım demeyi bir marifet zanneden yüzde 30’luk arkadaşlarımızın sendika üyesi olmasına en büyük engel olduğunu söyledi.

İmza ve İtiraz Yetkisi Memur-Sen’e Aittir
Memur Sen ilçe başkanı Şit, Memur-Sen’in, kamu görevlilerinin tek temsilcisi olduğunu ifade ederek, Toplu sözleşme masasında talep, imza ve itiraz yetkisi olan 12 yetki makamından 11’i Memur-Sen’e (10 hizmet kolu, bir genel) aittir, geriye kalan bir imza yetkisi ise Kesk’e aittir.  Kamu Sen ise seyirci konfederasyondur. Toplu sözleşmede seyirci konfederasyona ihtiyaç ta yoktur, gerek de yoktur. Seyirciler geçen yıl toplu sözleşme masasına zarar vermişti, bu yıl gölge etmesinler başka ihsan istemiyoruz dedi.

📆 15 Temmuz 2013 Pazartesi 15:05   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

Ahmet Zeki YEŞİL
31 Temmuz 2021 Cumartesi
Yıldırım Gündoğdu
02 Ağustos 2021 Pazartesi

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR