MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Belediye, Flaş, Genel, Mahalleler, Manşet, Mekanlar, Toplum » Kadıköy’de Eski Salı Pazarı’nın Üstü Yeşil Alan Olacak
Kadıköy’de Eski Salı Pazarı’nın Üstü Yeşil Alan Olacak


İstanbul’un Kadıköy ilçesinde eskiden Salı Pazarı’nın kurulduğu Kuşdili Çayırı’nın üstüne yeşil alan, altına katlı oto park yapılmasını öngören rapor, kabul edildi.

İstanbul’un Kadıköy ilçesinde eskiden Salı Pazarı’nın kurulduğu Kuşdili Çayırı’nın üstüne yeşil alan, altına katlı oto park yapılmasını öngören rapor, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde kabul edildi İstanbul’un Kadıköy ilçesinde eskiden Salı Pazarı’nın kurulduğu Kuşdili Çayırı’nın üstüne yeşil alan, altına katlı oto park yapılmasını öngören rapor, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde kabul edildi.
CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi ve İstanbul İl Genel Meclisi Grubu’ndan yapılan açıklamaya göre, Kadıköy’de bir dönem Salı Pazarı’nın kurulduğu Kuşdili Çayırı üstünün yeşil alan, altının katlı oto park olarak yapılmasına ilişkin İbb Meclisinin İmar ve Bayındırlık Komisyonu raporu, İbb Meclisi’nde oylandı. Rapor, CHP’nin ret oylarına karşılık AKP’nin oy çokluğuyla kabul edildi.
Raporun görüşmeye açılması üzerine komisyonun teklifini değerlendiren CHP Grup Sözcüsü Mehmet Yıldız, söz konusu planlarda değişiklik yapılmasına ilişkin teklif konusunda, “Kamu yararı taşıdığından ve bölgenin yeşil alan ihtiyacının karşılanmasına yönelik olduğundan ‘Zemin altı otopark alanı park alanının yüzde 50’lik kısmında yapılacak. Teklif onaylanmak üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunulmasına komisyonca uygun görülmüştür’ ifadelerinde yer alan kısmının kaldırılmasını istiyoruz. Yine Raporda, CHP’li Komisyon Üyelerimizin muhalefet şerhi olduğunu bir kez daha belirterek diyoruz ki, Kuşdili Çayırı’nın herhangi bir yapılaşma olmadan, otopark yapılmadan sadece yeşil alan olarak kullanılacaktır notu eklenerek, oylanmasına ilişkin teklifinin eklenmesini ve öyle oylanmasını Meclisimize sunuyoruz” teklifinde bulundu. CHP’nin aykırı teklif üzerine söz alan İbb AKP Grup Başkan Vekili Ergün Turan, CHP’nin teklifine sıcak bakmadıklarını, Kuşdili Çayırının altına katlı otopark yapılmasını istediklerini söyledi.
SİT ALAN, ARKEOLOJİK ÇALIŞMA YAPILMADAN BÖYLE BİR KARAR ALINMASINI DOĞRU BULMUYORUZ”-
İBB CHP Grup Başkan Vekili Fahrettin Kayhan’da, taleplerinin tarihi Kuşdili Çayırı’nın yeşil alan olarak kalması doğrultusunda olduğunu, aksisinin ise bölgeyi betonlaştıracağını söyledi. Geçmişte yeşil alan ve tarihi sit alanı olan Kuşdili çayırının yapılaşmaya açılması için hazırlanan AKP’nin planını eleştiren Kayhan, şunları söyledi:
“Adalet ve Kalkınma Partisi, geçmişte burayı imara açan bir plan yaptı. Sivil toplum örgütleri ve Kadıköy Belediyesi’nin açmış olduğu dava sonucu İbb’nin yaptığı bu plan iptal edildi. Plan iptal olunca ihalenin de bir hükmü kalmadı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da buraya daha vahim bir plan yaptı. Birincisine göre biraz daha insaflı olan o plan hala yürürlükte. 30 yıldır o bölgede siyaset yapıyorum ve Kadıköy Meclis Üyesiyim. Kadıköy halkının, esnafın, STK’ların ve Kadıköy Belediyesi’nin görüşünü biliyorum. Tüm kurumların talebi buranın yeşil alan olarak kalmasıdır. Ne amaçla olursa olsun hiçbir yapılaşmanın olması halkımızın şartıdır. Bu bölge tamamen yeşil alan olarak Kadıköy halkına sunulmalıdır. Ayrıca burası SİT alanıdır. O nedenle arkeolojik çalışmalar yapılmadan böyle bir karar alınmasını doğru bulmuyoruz.”
İBB MECLİSİ’NDEN OY ÇOKLUĞUYLA GEÇEN RAPOR BAKANLIĞA GÖNDERİLECEK-
Böylelikle, yapılan oylama da CHP’lilerin “Kuşdili Çayırı yeşil alan olarak kalsın” teklifine AKP’liler, “Hayır” dedi. Kuşdili Çayırının üstü yeşil alan, alt kısmının da otopark olarak yapılmasına ilişkin oylanan rapora, AKP’li Meclis Üyeleri “Evet”, CHP’li Meclis Üyeleri ise “Hayır” oyu verdi. Rapor, oy çokluğuyla Meclis’ten geçti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderilecek rapor kabul edilirse, Kuşdili’nde yerin altına otopark yapılacak. Üst kısım yeşil alan olarak kalacak.

📆 13 Temmuz 2013 Cumartesi 12:04   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR