MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Flaş » Evin içinde türbe var!
Evin içinde türbe var!


Bursa’da bir evin içinde bulunan Tezeren Dede Türbesi, Ramazan ayında ziyaretçi akınına uğruyor.

Bursa’da bir evin içinde bulunan Tezeren Dede Türbesi, Ramazan ayında ziyaretçi akınına uğruyor. Fatih Sultan Mehmet zamanında lokman hekim olarak yaşadığına inanılan İvazpaşa Mahallesi’ndeki Tezeren Dede’nin türbesi, 1900’lü yılların başında bir aile tarafından yapılan evin içinde kaldı. Özellikle Ramazan ayında şehir dışından çok sayıda kişinin akınına uğrayan türbeye gelen ziyaretçiler Tezeren Dede’nin kabri başında dua ederken, bazı kadınlar ise türbe içinde Kur’an-ı Kerim okuyor. Bursa’da yaşayan Bahar Yılmaz, Ramazan ayının ilk günlerinde türbeleri ve camileri dolaştığını ifade ederek, “Buraya gelince içime huzur doluyor. Bursa’da Ramazan bir başka oluyor. Sanki bir bayram havası gibi huzurlu bir şekilde Ramazan’ı idrak ediyoruz. Tezeren Türbesi’ne defalarca geldim. Buraya gelince insan mutlu oluyor. Fatih Sultan Mehmet zamanında bitkisel ilaçlarla vatandaşlara ilaç veriyormuş ve ilaç verdiği insanlar çok çabuk iyileşiyormuş. Sanırım bundan dolayı ’Tezeren Dede’ demişler” dedi.

“DEDEM LOKMAN HEKİM’MİŞ”

Fatih Sultan Mehmet zamanında lokman hekim olarak yaşadığına inanılan Tezeren Dede’nin türbesi, 1900’lü yılların başında bir aile tarafından yapılan evin içinde kalmış. Soyadı kanunuyla birlikte “Tezeren” soyadını alan ailenin üyeleri, yaklaşık üç yıl önce boşaltılana kadar evde yaşamış. Günümüzde Tezeren Dede Türbesi’nin bakımını da bu evde doğan ve çocukluğuyla gençliği bu evde geçen aile üyelerinden Hayrettin Tezveren üstlenmiş durumda.

Hayrettin Tezveren, “Dedem Lokman Hekim’miş. Buhara’dan buraya geldiği söyleniyor. Bu zatlar yaşadıkları dönemlerde insanlara rehberlik etmişler. Bu zatların ruhlarına dua edilerek Allah’a gönderilir. Mübarek aylarda türbeye çok fazla ilgi oluyor. Buraya gelen yüzlerce insan dualar ederek huzurla ayrılıyor” diye konuştu. (İHA)

📆 12 Temmuz 2013 Cuma 17:50   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

Ahmet Zeki YEŞİL
31 Temmuz 2021 Cumartesi
Yıldırım Gündoğdu
02 Ağustos 2021 Pazartesi

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR