MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Flaş » SREBRENİCA soy kırımının 18. yılı
SREBRENİCA soy kırımının 18. yılı


Balkanlar’ın tarihi katliamlar tarihi gibidir. Özellikle Osmanlının zayıflama bölgeden çekilme dönemi ile birlikte Osmanlı ile özleşmiş tüm uluslar ve Müslümanlar büyük baskı ve ateş altına alınmıştır.
18 yıl önce Avrupa’nın göbeğinde tüm dünyanın gözleri önünde film seyredercesine bir soykırım yaşandı.Srebrenica’da Bosna’nın bu güzel kentinin 14 yaşını geçmiş tüm erkekleri toplam 8373 kişi  11 Temmuz 1995 tarihinde başlayarak 5 gün içinde şehit edildiler.
Bu yıl kirli savaşın 21. Srebrenica Soykırımı’nın 18. yılındayız. Şehitlerimizi anıyor, ‘’ Bir daha Srebrenica’lar olmasın diyoruz…’’Srebrenica’da 18 yıl önce bugün yaşanan dramı da dile getirmek istiyoruz.
İnsan hakları konusunda faaliyet gösteren birçok kuruluşun kayıtsızlığı devletlerin derin sessizliği ile Srebrenica soykırımı sonraki yıllarda unutturulmaya çalışıldı. Lahey Adalet Divanı tarafından da kayıtlara geçirilen bu soykırımın bilinen sorumluları dünyanın egemenleri tarafından yıllarca korundu. Ancak son kullanım tarihleri geçtikten sonra adalete teslim edildiler. Yargılama süreçleri de bir çadır tiyatrosunun ciddiyeti içinde halen sürdürülmektedir. Bu tuluatın son  örneği  Karadzic’in Srebrenica dışındaki tüm kentlerdeki soykırımlardan aklanması olmuştur.
Sizi, sizi sevenlerinizi, sizi sevenlerinizin de sevenlerini bir daha böyle dramlar, trajediler, yaşanmaması adına Trakya Rumeli  Balkan kökenli 65’in üzerinde  derneği  bünyesinde bulunduran RUMELİ BALKAN DERNEKLERİ FEDERASYONU olarak Srebrenica soykırımının 18. Yılında ‘’BİR DAHA BOSNA’LAR, SREBRENİCA’LAR YAŞANMASIN’’  diyerek 81 vilayetimizde yaşayan insanlarımızın da katılımıyla toplumsal belleğimizi tazeliyor, her yıl olduğu gibi bu yıl da bu soykırımı unutmadığımızı, unutmayacağımızı ve hiçbir zaman da unutturmayacağımızı belirtmek istiyoruz.

📆 11 Temmuz 2013 Perşembe 12:19   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR