MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Toplum » Kadıköy deniz yoluyla artık daha yakın!..
Kadıköy deniz yoluyla artık daha yakın!..


Kadıköy’ün Beşiktaş ve Eminönü ile ulaşım mesafesi kısalıyor. Şehir Hatları filosuna, teknolojik özellikleri ile dikkat çeken 10 yeni yolcu gemisi alınacak.
İlk etapta 4, ilerleyen süreçte ise 6 yeni geminin hatlara dahil edilmesiyle birlikte Kadıköy’ün deniz yolu ile çevre semtlerle bağlantısı kısalacak. Yeni gemiler, önden ve arkadan çift yönlü yanaşabilme, manevra ve benzeri özellikleri ile vapur ulaşım süresini kısaltacak.

 
ENGELLİ YOLCULARIN VAPUR ULAŞIMI KOLAYLAŞACAK…
Yeni vapurlar, engelli yolcuların ulaşımı için de kolaylıkları beraberinde getiriyor. Ana yolcu güvertesindeki salonda yerleşim, tüm engelli yolcuların kullanımına uygun olacak. Engelli yolcular; rampaları, kapı eşiklerini, koridorları ve büfeyi kullanabilecek.
Kullanılan zemin kaplaması, görme ve fiziksel engelli yolcuların geçişine uygun olacak. Yerleşimde ve detaylarda, görme ve işitme engelli yolcular da dikkate alınarak tasarım yapılacak. Aydınlatma, ölçülendirme, ses düzeni, yönlendirme ve bilgilendirme levhaları yapılacak.
İŞTE YENİ VAPURLARIN ÖZELLİKLERİ…
Gemiler, yanaşma ve kalkış manevralarında dönüş yapmayarak, yüzde 25 zaman ve yakıt tasarrufu sağlayacak. Böylelikle Beşiktaş-Kadıköy, Eminönü-Üsküdar gibi sık kullanılan Şehir Hatları’nın varış süresi kısalacak. Yüksek manevra kabiliyetli, hızlı, konforlu ve iki yönlü hareket kabiliyetine sahip olacak yeni gemiler, mevcut yanaşma manevrasından farklı olarak, önden ve arkadan çift yönlü yanaşabilecek.
Gemilerin yerden tavana kadar camla kaplı olması bekleniyor. Yeni gemiler, Şehir Hatları mevcut tarifesinde yer alan idari liman seferlerinin yapıldığı tüm hatlarda kullanılacak ve ilk etapta 4 yolcu gemisi projelendirilerek, yapımı süratle gerçekleştirilecek. 2014 yılında hizmete alınması planlanan yeni gemilerin boyu 42, eni 10 metre olacak. Özellikle güvenlik, manevra, konfor ve emniyetli seyahat ile donatılacak gemilerin en önemli özelliği ise, engelli yolcuların kullanımına göre dizayn edilmesi…
Yeni gemiler, 12 deniz mili hız yapabilecek. İki yönlü hareket kabiliyetine sahip, iki tarafından da yönetilebilen baş ve kıç taraflarının simetrik olduğu vapurlar; açık alanda 200 kişi, kapalı alanda 500 kişi olmak üzere toplam 700 yolcu kapasiteli olacak.

📆 11 Temmuz 2013 Perşembe 11:48   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR