MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Belediye, Büyükşehir, Fenerbahçe, Flaş » Kuşdili Çayırı “ÇAYIR” olacakmı?…
Kuşdili Çayırı “ÇAYIR” olacakmı?…


Son üç yıldır İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Kadıköy Belediyesi arasında tartışma konusu olan “Kuşdili Çayırı Düzenleme Projesi” tamamen iptal edildi.
Hürriyet Gazetesi’nin internet sitesinde Fatma Aksu imzasıyla yayınlanan haberde, “Kadıköy ilçesinde eskiden Salı Pazarı’nın kurulduğu Kuşdili Çayırı’na yapılacak alışveriş merkezi projesi, tamamen iptal ediliyor. Bu hafta İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin gündemine gelecek plan değişikliğine göre, eski pazar alanının tamamı yeşil alan olacak, altına da iki katlı otopark yapılacak” bilgisine yer verildi.
KADIKÖYLÜLER, 7 BİN 369 İMZALI DİLEKÇE İLE İTİRAZ ETMİŞTİ…
Kadıköylüler, Belediye Başkanı Selami Öztürk önderliğinde başlatılan kampanya ile 7 bin 369 imzalı bir dilekçe hazırlayarak, projeye karşı olduklarını bildirip itirazda bulunmuşlardı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da itirazları haklı bularak, 150 bin metrekarelik inşaat alanını 20 bin metrekareye indirmişti.
KOMİSYONA HAVALE EDİLDİ…
İBB Meclisi, Temmuz ayı toplantılarının ilk birleşiminde Büyükşehir’in talebi doğrultusunda, “Kadıköy ilçesi Kurbağalıdere ana koluna ilişkin ıslah projesi doğrultusunda onanan 14 Mayıs 2013 tarihli 1/5000 ile 1/1000 ölçekli Nazım İmar ve Uygulama İmar planlarında değişiklik yapılması hakkındaki Planlama Müdürlüğü’nün teklifi”ni komisyona havale etti.
OYBİRLİĞİ İLE KABUL EDİLMESİ BEKLENİYOR…
Fatma Aksu’nun haberine göre, konunun bu hafta İBB Meclisi gündemine gelmesi, değişikliğin iktidar ve muhalefet üyelerinin oybirliği ile kabul edilmesi bekleniyor. Plan değişikliğine göre, yapımı düşünülen Kuşdili Projesi tamamen iptal edilecek; alanın tamamı yeşil alan olarak tasarlanacak, altı da kısmen iki katlı otopark olacak.
YÜRÜYÜŞ İLE PROTESTO EDİLMİŞTİ…
Toplanan imzalar dışında sürekli gündemde tutulan projeye itirazın sonuç vermiş olmasına en çok sevinecek olan kesimin Tarihi Kadıköy Çarşısı esnafı olacağına değinen bazı Kadıköylüler; “Kadıköy için Kadıköylüler karar vermelidir. Kadıköylünün istemediği hiçbir şey yapılamaz” yorumunda bulundular.
Proje, son olarak Kuşdili Çevre Bileşenleri Platformu tarafından düzenlenen yürüyüş ile protesto edilmişti. Protestocular, Kuşdili Çayırı’nın tarihteki kimliğinde olduğu gibi yeşil alan olarak halkın kullanımına açılmasını, tescilli ağaçların tekrar dikilmesini istemişti.
Kuşdili Çayırı Çevre Gönüllüleri’nin öncülüğünde oluşan Çevre Platformu Bileşenleri; Kadıköy Belediyesi Gönüllüleri, Fenerbahçeliler Derneği, Kadıköy Tarihi Çarşı Derneği, TMMOB Mimarlar Odası, TMMOB Şehir Plancıları Odası, Kadıköy Kent Konseyi üyeleri, TKP, ÖDP, Yeşiller Sol Gelecek, Atatürkçü Düşünce Derneği, ÇYDD, Onuncu Köy Derneği ve Toplumcu Mimar Mühendisler Meclisi’nden oluşuyor.

📆 10 Temmuz 2013 Çarşamba 12:22   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

Ahmet Zeki YEŞİL
31 Temmuz 2021 Cumartesi
Yıldırım Gündoğdu
02 Ağustos 2021 Pazartesi

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR