MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Etkinlikler, Flaş, Manşet, Toplum » Kemal URGEN’in ‘Bitmedi’ sergisi
Kemal URGEN’in ‘Bitmedi’ sergisi


                                     

 12-19 Şubat tarihleri arasında Kadıköy Belediyesi Merkez Sanat Galerisinde Kemal Urgenç ‘in “Bitmedi” adlı karikatür sergisi açılıyor. Sergide, renkli olarak sanatçının 40 ‘dan fazla eseri sergilenmektedir.

14. kişisel sergisine açan sanatçı, renk, leke ve çizgi unsurlarını birarada taşıyan karikatürlerle sanatseverlerin önüne çıkıyor.

Urgenç’in çizgilerinde avant-garde anlatımla, buna uygun çizgi dünyası hiç de rastlantısal değildir.  Yer yer şaşırtıcı, yenilikçi yaklaşımı çizgi dilinin tercih nedenlerinden birileri olmuştur.  Onun çizgisindeki yolculuğu uzun zaman dilimini kapsıyor. Bir yandan 50 kuşağının mirasını devrelmişken bir yandan da kendi harcı  ve kumuyla inşaasını  kuruyor. Bunu da yığma bir renk anlayışı ile değil, canlı bir renk armonisi ile yapıyor. Bizi bir yerden alıp, başka bir yere götüren, ses veren görüntü sunan bir renk uyumu bu.

Çizgilerinde doğa – insan etkileşimi içinde barış, demokratik rejim sorunları, hayata dönük sorular, medya, insan hakları gibi kavramları gibi ele almaktadır.Bu temalar özellikle 80-90 ‘lı yıllarda aydınlanma karşıtı görüşler tarafından hayli aşındırılmıştı. Özellikle şiirin, tiyatronun, edebiyatın, plastik sanatların bitişini ilan etmişlerdi. Hatta daha ileriye götürüp tarihin sonu tezleriyle ifade ediyorlardı. Artık belirsizliklerin, somutun yerine tahayyülün ikame ettiği bir dönemden söz edilmekteydi. Bu sergi böyle bir itirazı kapsıyor belki de. Bu itiraz zaten karikatürün kendi hamurunda varolan ruhuna tam denk düşen bir tavır oluyor.

Urgenç, 1966 İzmir (Ödemiş) doğumlu. Yedi yaşında ailesiyle Istanbula yerleşti.1982 yılından bu yana resim / karikatür sanatı üzerine çalışmalar yapmaktadır. Ürünlerini  birçok siyaset ve edebiyat dergisinde yayınlandı. Günlük basında Radikal ve Cumhuriyet (halen devam ediyor) gazetelerinde çalıştı. Bir grup çizer arkadaşıyla Homur Mizah Gazetesi’ni çıkardı. Istanbul, Tekirdağ, Trabzon, Zonguldak, Ödemiş, Cide (Kastamonu) gibi değişik yerlerde sergiler açtı.   

1998 -1999 yıllarında Karikatürcüler Derneği’nde Yönetim Kurulu üyeliğinde bulundu. Karikatür ve çocuk kitapları yayınlandı.

Karikatür yarışmalarından birçok ödül kazandı. Bando, Sanal Politikacı, Ağaç adlı animasyon çalışmaları yaptı. Çocuk dergilerinde illüstrasyonlar çizdi. Yurtdışında Kanada, İngiltere, Almanya, Belçika,  Japonya, Brezilya gibi ülkelerde karma karikatür sergilerine katıldı. 

Sergiler:

1986- İstanbul Kadıköy Moda Sineması-Karikatür Sergisi

1987- İstanbul Yıldız Üniversitesi -”Istanbul’ da Bir Öğrenci” Karikatür Sergisi

1988- İstanbul Yıldız Üniversitesi -”YÖK” Karikatür Sergisi

1989- İstanbul Beyoğlu Dünya Sineması -”Istanbul’ da Bir Öğrenci” Karikatür Sergisi

1990- İstanbul Yerebatan Sarayı Karikatürcüler Derneği -”Düşişleri Bakanı” Karikatür Sergisi

1996- İzmir / Ödemiş Belediye Salonu-”Düşişleri Bakanı” Karikatür Sergisi

1999- İstanbul – Okmeydanı-”Çizgisini Kaybetmeyen Çizgiler 1” Karikatür Sergisi

2000- İstanbul – Kültür Dostları Derneği-”Çizgisini Kaybetmeyen Çizgiler 2” Karikatür Sergisi

2001- Zonguldak -Sergi Odası  Karikatür Sergisi

2002- İzmir – Kuşadası-Karikatür Sergisi

2003- Trabzon İş Bankası Galerisi-Karikatür Sergisi

2004- Tekirdağ Belediye Salonu – Karikatür Sergisi

2006- Kastamonu / Cide – ADD Sergi Salonu – Karikatür Sergisi

Açılış: 12 Subat 2010 Cuma

Saat:18.00

Etiketler: , , ,
📆 05 Şubat 2010 Cuma 13:00   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

Ahmet Zeki YEŞİL
31 Temmuz 2021 Cumartesi
Yıldırım Gündoğdu
02 Ağustos 2021 Pazartesi

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR