MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Toplum » Kemal Şahin, 6. Uyum Zirvesi’nde!
Kemal Şahin, 6. Uyum Zirvesi’nde!


Almanya hükümetinin en başarılı yabancı kökenli girişimcisi olarak gösterdiği Şahinler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Şahin, Almanya Başbakanı Angela Merkel himayesinde gerçekleştirilen 6. Uyum Zirvesi’ne katıldı

 

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in himayelerinde düzenlenen 6. Uyum Zirvesi, Berlin’de düzenlendi. Her yıl düzenlenen Uyum Zirvesi’nin bu yılki ana teması “İstihdam piyasasında uyum” olarak belirlendi.Zirvenin ana gündem maddesi, Ulusal Eylem Planı çerçevesinde özellikle göçmenlerin işgücü piyasasına kazandırılması oldu.

Zirveye, Almanya Ekonomi ve Teknoloji Bakanı PhilippRösler, İçişleri Bakanı Dr.Hans-Peter Friedrich, hükümetin uyumdan sorumlu Devlet Bakanı Prof. Dr. Maria Böhmer, bazı eyaletlerin başbakanları, federal ve yerel düzeydeki yetkililer ile göçmenlere ait en önemli sayıda sivil toplum kuruluşunun temsilcisi katıldı.

Almanya’da “yılın girişimcisi” ödülünü alan Kemal Şahin bu yıl 6.’sı düzenlenen Uyum Zirvesi’nde yaptığı sunumda şunları söyledi: “Almanya demografik olarak giderek yaşlanıyor ve işgücü azalıyor küçülüyor. Şu an Almanya’da yeni doğan çocukları %35’i yabancı kökenli. Siyasiler ve toplumun üst katmanları, giderek yaşlanan Alman nüfusu sebebiyle yabancı gençlere duyulan ihtiyacın farkında. Ancak bu bilinç henüz toplumun alt seviyelerinde oluşmadı. Önyargılı olan kesim nedeniyle, toplumda dışlanan ve iyi eğitim alamayan yabancı kökenli gençler var. Biz de bu sorunun farkında olarak önde gelen sivil toplum örgütleri ve Türk- Alman iş dünyasıyla birlikte Alman Hükümeti’nin desteğini alarak bir vakıf kurduk. ‘Stiftung: Bildung Eğitim!’ vakfının ilk projesi olan ‘Mentoring’ projesini başlattık.

Meslek seçim arifesinde olan gençlere, başarılı olmuş ve iyi örnek teşkil edecek ağabey ve ablalarının mentörlük yaptığı projeyle; eğitim bilincini ailelere kadar indirip, bu şekilde çocukların iyi eğitim almalarını, iş bulmalarını ve dolayısıyla toplumun refahından pay almalarını sağlıyoruz. Gelecekte Alman toplumunun büyük bir kısmı yabancılardan oluşacak. Uzmanların da söylediği gibi 2030 yılında Alman ekonomisinin 10 milyon işgücüne ihtiyacı olacak. Eğer yabancı kökenli gençler topluma kazandırılamazsa bu ihtiyaç karşılanamaz. Bu nedenle Almanya toplumun içindeki bu çok kültürlü potansiyele sahip çıkmalıdır. Göçmenler Almanya’da yabancı değildir. Aksine orada doğan ve ikamet eden toplumun birer parçalarıdır.”

Zirvenin açılış konuşmasını yapan Almanya Başbakanı Angela Merkel, ülkedeki çeşitlilik konusunda toplumu daha açık olmaya çağırdı. ‘’Biz uyum ülkesi olmak istiyoruz’’ diyen Merkel,  bu siyaseti diyalog üzerinden yürüttüklerini kaydetti. Merkel, ABD’de insanların farklılıklara alışık olduğunu, Almanya’da bu duruma alışılması gerektiğini kaydetti.

 

Etiketler: , , , ,
📆 01 Haziran 2013 Cumartesi 14:12   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR