MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Toplum » Avrupa daha sert !
Avrupa daha sert !


TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen alkol düzenlenmesi ile alkollü içeceklerin satışı 22.00-06.00 saatleri arasında yasaklanıyor. Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı Prof. Dr. M. İhsan Karaman, bu kararı desteklediklerini, bu tür uygulamaların dabirçok ülkede yıllardır yapıldığını belirtti. Peki,diğer gelişmiş ülkelerde durum nasıl? Bu ülkeler de alkol satışının yasak olduğu saatler nasıl düzenleniyor? Alkollü içki tüketimine getirilen kısıtlamalar neler? Ya reklam kısmına yönelik düzenlemeler…

Alkollü içecekler konusunda yapılan yasal düzenlemenin, benzer örneklerinin Avrupa ülkelerinde de görmek mümkün. Avrupa birliğindeki tüm üye ülkelerin,  halk sağlığı sebeplerinden dolayı, kendi bölgelerinde diğer malların ticaretinden farklı olarak, alkol konusunda farklı politikaları ve çok sayıda değişik kanunları var. Unutulmamalıdır ki, alkol halkın sağlığının korunabilmesi için radikal tedbirlerin dahi alınmaktan çekinilmediği bir problemdir.Avrupa ve Amerika’da uygulanan perakende içki yasağına ilişkin örnekler şöyle:

Huzurevleri civarı bile düşünülmüş

İtalya’da özel etkinliklerde alkollü içki satışının gerçekleşmesi için geçici alkollü içki satış lisansı veriliyor. Ancak alkollü içkilerin hastane yakınlarında, okul ve huzurevleri civarında satışı yasak. İspanya’da ise eğitim merkezleri, spor merkezleri, yerel gençlik kulüpleri ve sağlık hizmetlerinin verildiği binalarda alkollü içki sunumuna ilişkin çeşitli kısıtlamalar mevcut.Avusturya, Almanya ve Belçika’da alkol derecesi yüksek içeceklerin televizyon ve radyoda reklamı yasak; ancak alkollü içkilerin reklamı belirli kurallara bağlı olarak yapılabiliyor. Cezayir’ de yüksek alkollü içkilerin reklamlarının ulusal televizyon, yazılı medya ve reklam panolarında yer alması yasak.En sert önlemler Fransa’da uygulanıyor.Birçok kentte saat 21.00’dan saat 05.00’a kadar sokakta alkol tüketimi yasak. Rusya’da ise alkolden ölüm oranları artınca radikal kararlar alınarak saat 22.00’dan sabah 07.00’ye kadar marketlerde içki satışıve kamuya ait alanlarda içki içme yasağı getirildi.ABD’de Pazar günleri içki satışı kesinlikle yasak. Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı Prof. Dr. M. İhsan Karaman,bu tür uygulamaların artık birçok ülkede yapıldığını belirtiyor. Prof. Karaman; “Yeşilay ve DSÖ’nün,Nisan’da birlikte düzenlediği  ‘Global Alkol Politikaları Sempozyu’mundabirçok bilim adamının ortak görüşü şuydu; ‘Alkollü içki reklam promosyonları çocuk ve gençler üzerindeki olumsuz etkisi ispatlanmıştır. Alkol, bağımlılık yapma potansiyeli olan psikoaktif bir maddedir ve birçok sağlık sorununa sebep olmaktadır.  Bu nedenlerden dolayı satış, pazarlama ve ulaşılabilirlik noktasında diğer ticari ürünlerden farklı uygulama ve prosedürlere tabi tutulması gerekmektedir.’Dünya Sağlık Örgütü(DSÖ) bugün alkol kullanımının önlenebilir ölüm ve hastalıkların üçüncü temel nedeni olduğunu ilan ediyor. Ayrıca aile içi şiddet, çocuk istismarı, çocuğa karşı şiddet, alkollü araç kullanım sebebiyle oluşan yol güvenliği problemleri gibi toplumsal sorunlara da yol açtığı için başta AB ve ABD olmak üzere dünyanın birçok yerinde artık alkol politikaları oluşturulmaya başlanmış durumda” dedi.

📆 30 Mayıs 2013 Perşembe 14:03   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR