MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Dünyadan, Genel, Manşet, Toplum » Mısır devriminin medyadaki sesinden Yeni Medya ile değişen gazetecilik !
Mısır devriminin medyadaki sesinden Yeni Medya ile değişen gazetecilik !


“Irak İlerleme Raporu” belgeseliyle2 kez Emmy ödülüne aday gösterilen, Mısır devriminin medyadaki sesi NBC Newsmuhabiri Ayman Mohyeldin, Medya Derneği tarafından düzenlenen “Değişim Sürecinde bir Meslek: Gazetecilik” konulu Medya Forumu 2013’e geliyor.

 

Medya Derneği tarafından düzenlenen Medya Forumu 2013,  21 – 22 Haziran’da İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek. 2008’deki Gazze bombardımanını 22 gün boyunca dünyaya kesintisiz bir yayınla duyuran tek yabancı gazeteci, NBC News muhabiri Ayman Mohyeldin, gelişen teknolojinin ve internetin etkisi ile hızlı ve radikal bir değişim sürecinden geçen medyanın geleceğini tartışmak üzere Türkiye’ye geliyor.

 

Irak ve Gazze savaşları, Arap Baharı gibi Ortadoğu odaklı haberleriyle tanınan AymanMohyeldin, CNN International adına Körfez Savaşını Bağdat’tan takip etti. Mısır ve Filistin seçimleri, Sharm El Sheikh terör eylemleri gibi Ortadoğu’daki kritik gelişmeleri dünyaya duyurdu. Libya lideri Kaddafi’nin kitle imha silahlarını konu alan araştırma haberleriyle gündem yarattı. CNN için hazırladığı Irak İlerleme Raporu belgeseliyle Emmy Ödülü’ne aday gösterilenMohyeldin, Kasım 2006 yılında ”El Cezire”ye transfer olduktan sonra 2008’deki Gazze bombardımanını 22 gün boyunca dünyaya kesintisiz bir yayınla duyuran tek yabancı gazeteci olarak medya tarihine geçti.

 

Dünyanın Ortadoğu’daki gözü ve kulağı olarak anılan gazeteci Ayman Mohyeldin, iki kez Mısır ordusu tarafından tutuklanmasına rağmen Tahrir Meydanı’ndan dünyaya yaptığı yayınla milyonlarca izleyiciye devrimin sesini duyurdu. Mısır’da yaşanan olaylar sırasında çalıştığı ”El Cezire”nin Kahire’deki bürosuna kapatılan Mohyeldin, 9 saat tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakıldı. Mısır asıllı olması nedeniyle Arapça konuşabilme, yerel kültürü anlayabilme, tehlikeli durumlarda bile bölgede çalışabilme avantajına sahip olan başarılı gazeteci ”Gazetecilik mesleğini yapmanın en zor yanı, yapılması gereken kişisel fedakârlıklardır” açıklamasıyla mesleki başarısında özverinin büyük payı olduğunu vurguladı.

 

Medya Derneği Başkanı Salih Memecan, gazeteci Ayman Mohyeldin’i ilk kez iki yıl önce Mısır’daki devrimin ardından Türkiye’ye davet ettiklerini, Medya Derneği ve İstanbul Bilgi Üniversitesi işbirliği ile dünyaca ünlü gazetecinin ilk konferansını Bilgi Üniversitesi Santral Kampüsü’nde verdiğini belirtti. Memecan, “Mohyeldin, 21- 22 Haziran tarihinde bu kez yeni ortamların, yeni iletişim araçlarının, yeni mecraların kısacası yeni medyanın savaş muhabirliğine ve gazeteciliğine etkilerini anlatmak üzere Medya Forumu 2013’e geliyor” dedi.

Euronews, News Corporation, New York Times, NBC News, Dow Jones, GloboNews’den üst düzey temsilciler Medya Forumu 2013’e geliyor…

Medya Forumu 2013’e NBC News’in başarılı muhabiri Ayman Mohyeldin’in yanı sıra New York Times Yazarı ve eski Genel Yayın Yönetmeni Bill Keller, Euronews Genel Yayın Müdürü LucianSarb, News Corporation Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Strateji Müdürü RajuNarisetti ve ParsonsThe New School for Design İletişim Tasarımı Bölümü Direktörü JulietteCezzar da konuşmacı olarak katılıyor.

Yeni medya ile gelişen teknolojinin gazeteciliğe getirdiği fırsatlar ve tehditler…

 

Medyanın geleceğinin tartışılacağı Medya Forumu 2013’te; yeni medya ortamı, teknolojinin getirdiği tehditler ve fırsatlar, yeni iş modelleri ile etik ve yasal sınırlar konuşulacak. “Medya profesyonelleri değişimin getirdiği fırsatları ne kadar doğru anlıyor?” “Gazeteciler mesleklerinin geleceğini şekillendiren yeni dinamiklere nasıl adapte olabilirler?” gibi sorulara cevap aranacak.Medya_Forumu_2013

Galeri
📆 28 Mayıs 2013 Salı 12:18   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR