MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Caddebostan, Flaş, Genel, Toplum » Lıons opera Oskarlarının dağıtıldığı geceye opera yıldızları yağdı !
Lıons opera Oskarlarının dağıtıldığı geceye opera yıldızları yağdı !


50.yıl onur ödülü Ayhan Baran’ın oldu,

Uluslar arası Lions Dernekleri 118 Çoğul Yönetim Çevresi’nin düzenlediği,“LIONS OPERA ÖDÜLLERİ-2013” de, 11 Dalda en iyilere ödülleri 24,  Mayıs 2013 akşamı, Caddebostan Kültür Merkezi Konser Salonunda verildi.

Konfederasyon Kültür Sanat Görevlisi ve Lions Opera Ödülleri Koordinatörü Ln. Nesibe Müsevitoğlu ile Proje Mimarı Bariton Ln. Sedat Öztoprak ödül töreninin açılışını birlikte gerçekleştirdiler.

Konfederasyon Başkanı Ln. Necdet Akman gecede bir konuşma yaparak;  “Geçtiğimiz hafta burada Lions Tiyatro Ödülleri sahiplerini buldu. Bu gün de, sahne sanatlarının olmazsa olmazlarından Opera sanatında en iyilere ödüllerimizi vereceğiz. Halkımızın Opera Sanatına ilgi duymasını, sanatçılarımızın sanatlarını takdir etmek amacı ile Lions Opera Ödüllerini üç yıldır düzenlemekteyiz. Ben de kendimi bir opera izleyicisi olarak yetersiz bulmaktayım. Bu günden sonra Opera Temsillerini izlemek için daha fazla zaman ve para ayırmak istiyorum.” Dedi.

Programın başında, Prof. Dr. Turgut Göksoy’un hazırladığı “ TÜRK OPERA TARİHİ” belgeseli,  izleyicilerin büyük beğenisini kazandı..

32. Uluslararası Belvedere Şan Yarışması finalistleri,  Soprano Gülbin Kunduz, Soprano Dilruba  ilgi ve Bariton Kerem Çetinkaya,  İstanbul Ünv. Öğretim Görevlisi Barış Büyükyıldırım ‘ın piyanosu eşliğindeki mini konserin ardından ödül törenine geçildi.

Opera Dünyasının yakından tanıdığı Final Jüri Üyeleri; Hayati Asılyazıcı ( Gazeteci, Yazar, Eleştirmen, Ulusal TV Kültür Sanat Sorumlusu), Üstün Akmen (Eleştirmenler Birliği Başkanı,Gazeteci, Yazar, Eleştirmen), Kemal Küçük(Klasik Müzik Dergisi Orfeus Genel Sanat Yönetmeni, Gazeteci, Yazar), D. Vefa Çiftçioğlu (Eleştirmen, Klasik Müzik Prodüktörü, Klasik Müzik Dergisi Orfeus Dergisi Sanat Danışmanı), Jüri Başkanı  Bariton Sedat Öztoprak (İstanbul Devlet Opera ve Balesi eski Müdürü ve Genel Sanat Yönetmeni, Lions Opera Ödülleri Proje Mimarı)’nın belirledikleri 12 dalda en iyilere ödülleri Konfederasyon Başkanı Ln. Necdet Akman tarafından verildi.

12 Dalda ödül alan Opera sanatçıları şu şekilde oldu:

En iyi Bayan Opera Şarkıcısı Soprano Burçin Savigne,
En İyi Erkek Opera Şarkıcısı Tenor Efe Kışlalı,
En İyi Orkestra Şefi Vladimir Lungu,
En İyi Opera Rejisörü Recep Ayyılmaz,
En İyi Opera Koro Şefi Gökçen Koray,
En İyi Opera Koreografı Neslihan Öztürk,
En İyi Opera Dekoratörü Efter Tunç,
En İyi Opera Kostüm Tasarımcısı Şanda Zıpçı,
En İyi Opera Prodiksiyonu “ Kötülüğün Döngüsü”  İstanbul Devlet Opera ve Balesi Sanat Yönetmeni Suat Arıkan,
En İyi Türk Operaası “Ali Baba Kırk Haramiler” Selman Ada,
Türkiye’yi dünyada en iyi temsil eden opera sanatçısı Soprano Simge Büyükedes, Lions 50. Yıl Opera Başarı Ödülü Devlet Sanatçısı Bas Ayhan Baran oldu.

50 Yıl Ödülünü vermek üzere sahneye gelen, Lions Konfederasyonu 50. Yıl Komite Başkanı Ln. Timur Erk, “- Lions’un ülkemizde kuruluşunun 50. Yılı anısına, sanat yaşamını uzun yıllar başarı ile sürdürebilen, Opera Sanatçılarının ilklerinden, Devlet Sanatçısı Bas Ayhan Baran’a bu ödülün verilmesi uygun görülmüştür. Ancak kendisinin ağır hasta olduğunu ve klinikte yattığını öğrendik. Bu ödülü 50. Yıl Komite üyemiz Ln. Nesibe Müsevitoğlu ve Ln.Sedat Öztoprak kendisini ziyaret ederek verecekler.” Dedi.

Ödül alan tüm sanatçılar, Lions Opera Ödülleri’nin sanatçılar tarafından önemsenen bir ödül olduğunu, Lionların sanatçıları motive eden Tiyatro ve Opera Ödüllerini vermeye devam etmelerini, asla vazgeçmemelerini ifade ettiler.

En iyi Orkestra Şefi  ödülünü almak için Antalya’dan gelen  Vladimir Lungu, ödülünü alırken hazırladığı uzun teşekkür konuşmasını kağıttan okudu. Romanyalı sanatçı; “- Bu ödül benim bundan sonra daha çok çalışmamı gerektiriyor. Benim gibi genç birisine bu ödülü verdiğiniz için teşekkür ederim. “Dedi.

Türkiyeyi Dünyada en iyi temsil eden Opera Sanatçısı Simge Büyükedes de bu önemli ödülü almak için İtalya, Milano’dan geldiğini söyledi ve Lionlara teşekkür etti.

Efe Kışlalı’nın ödülünü alırken yanında olmak istediği için törene katılan Opera Sanatçısı Hakan Aysev konukların ilgi odağı oldu ve onlarla fotoğraf çektirdi.

📆 25 Mayıs 2013 Cumartesi 14:20   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR