MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Büyükşehir, Flaş, Genel, Toplum » Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na !
Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na !


Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na !

 

 

Aşağıdaki sorularımın Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Sayın Cemil Çiçek tarafından yazılı olarak yanıtlanması için, gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim.

 

TBMM Milli Saraylar Müzecilik ve Tanıtım Başkanlığı’nın, Kadıköy Altıyol’da bulunan tarihi dövüşen boğa heykelinin, Beylerbeyi Sarayı’ndaki eşinin yanına taşınması istemiyle Kadıköy Belediyesi’ne başvurduğu haberleri basına yansımıştır. Boğa heykeli Kadıköy’ün en bilinir simgesi ve buluşma noktası olmakla birlikte, İstanbul’un sayılı simgelerinden biridir. İlçeyi ziyaret edenlerin önünde resim çektirdiği, vatandaşın buluşma noktası olduğu boğa heykeli ayrıca belediyenin logosu dahi olmuştur. Heykelin bakımı Kadıköy Belediyesi tarafından diğer heykellerle birlikte rutin bir şekilde yapılmakta ve envanteri içinde yer almaktadır. Kadıköylüler de ilçeleriyle özdeşleşen bu heykelin ellerinde alınmasına karşı olduklarını defalarca dile getirmiştir, heykelin aynı zamanda Kadıköy’ün gücünü simgelediğini dile getirmişlerdir.

Bu doğrultuda;

1) Amerika’nın New York‘ kentinde Wall Street‘in simgesi haline gelen bronz boğa heykeligibi dünyanın pek çok kentinde ilçe, semt, eyaletlerle özdeşleşen heykeller mevcuttur. Ayrıca bazı basın yayın organlarında iddia edilenin aksine heykel zarar görmemekte aksine Kadıköy Belediyesi tarafından diğer heykeller tarafından gerekli bakımları düzenli olarak yapılmaktadır. Bu bağlamda Boğa heykelinin Milli Saraylar Müzecilik ve Tanıtım Başkanlığı tarafından Kadıköy’den alınmak istenmesi kararının yeniden gözden geçirilmesi düşünülmekte midir?

2) Kamuoyuna heykelin Beylerbeyi Sarayı’na taşınmak istenmesinin sebebi olarak, heykelin sarayda bulunan diğer eşiyle birleştirilmesi olarak yansımıştır. Amaçlanan her iki heykeli yanyana getirmek ise Beylerbeyi’nde bulunan heykelin Kadıköy’e taşınması bir diğer seçenek olarak değerlendirilebilir mi?

3) Dünyanın birçok ülkesinde tarihi sanat yapıtları halkın daha geniş kitlelerine ulaşması için sokak, meydan ve alanlarda tutulurken, heykelin Kadıköy’den alınmak istenmesi sanat ve tarihe toplumsal bakışın engellenmesi anlamına gelmez mi?

Kadir Gökmen ÖĞÜT

İstanbul Milletvekili

📆 25 Mayıs 2013 Cumartesi 13:55   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR