MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Belediye, Dünyadan, Flaş, Genel, Toplum » Sigarayı bıraktılar, dikili bir ağaçları oldu !
Sigarayı bıraktılar, dikili bir ağaçları oldu !


Türkiye Yeşilay Cemiyeti, Sultangazi Belediyesi ve Ağaç A.Ş. işbirliğinde ‘Sigarayı Bırak, Dikili bir Ağacın Olsun” projesi hayata geçti. 5 ayrı üniversitede ve Eminönü Meydanı’nda açılan stantlara gelerek projeye katılanlar, Sultangazi Kent Ormanı’nda,üzerinde kendi isimleri olan ıhlamur fidanlarını dikme mutluluğu yaşadı. Hatıra ormanına ‘Yeşilay Hatıra Ormanı’ adı verildi.

 

Türkiye Yeşilay Cemiyeti, Sultangazi Belediyesi ve Ağaç A.Ş. işbirliğiyle çevre ve insan sağlığına dikkat çekmek ve bağımlıları sigarayı bırakmaya teşvik etmek amacıyla “Sigarayı Bırak, Dikili bir Ağacın Olsun” projesi başlatıldı. Proje kapsamında 7-16 Mayıs tarihleri arasında Beykent Üniversitesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi, Bezmialem Vakıf Üniversitesi ve Eminönü Meydanı’nda stantlar açıldı. Stantları ziyaret eden genç-yaşlı yüzlercekişi sigarayı bıraktıklarını ve kampanyayı desteklediklerini beyan eden formları doldurdular.

Doğayı bir yükten kurtardılar

Sigarayı bırakarak projeye katılanlar, 22 Mayıs Çarşamba günü Sultangazi Kent Ormanı’nda, üzerinde isimlerinin yazılı olduğu ağaçlarını diktiler. Ağaçların dikiminden önce Yeşilay ile Sultangazi Belediyesi arasında bir protokol imzalandı. İmza ve ağaç dikim töreninde Yeşilay Cemiyeti Başkanı Prof. Dr. M. İhsan Karaman, Sultangazi Belediye başkanı Cahit Altunay, Ağaç A.Ş. Genel Müdürü Eyyüp Karahan bulundu. Törene Sultangazi Gençlik Meclisi üyesi öğrencileri de katıldı. Törende konuşan Yeşilay Cemiyeti Başkanı M. İhsan Karaman, bir asra yakın süredir bağımlılıkla mücadele eden Yeşilay Cemiyeti olarak tüm bağımlılıklarla mücadelede gerek kanun koyuculara veri sağlayacak gerekse de kanun ve mevzuat düzenlemelerine destek olacak etkin bir çalışma yürüttüklerini ifade etti. Karaman; “Sigara, bireylerin sağlığının yanı sıra, içerdiği zararlı kimyasallarla havaya; atığıyla ise çevreye ve dolayısıyla diğer canlılara ciddi zararlar vermektedir. Yeşilay, sağlıklı ve çevreye duyarlı etkinlikleri desteklemektedir. Yeşilay Haftası’nda tüm illerde gerçekleştirdiğimiz bisiklet turu da bunun bir örneğidir. Bisiklet turu ile sağlıklı yaşama ve çevreye duyarlılığımızı göstermiş olduk. Bu proje ile halkımızı ceza ile değil, oldukça manidar bir teşvik ile sigarayı bırakmaya yönlendirmiş olduk. Sigarayı bırakan kişiler hem kendilerini hem pasif içiciliğe maruz bıraktıkları çevrelerini hem de doğayı bir yükten kurtarmış oldular. Bunun yanında onlar adına dikilen ağaçlarla da daha sürdürülebilir bir Dünya’ya katkı sağlanmış oldu” dedi.

Yeşilay Hatıra Ormanı

Törenin ardından katılımcılar ağaçlarını dikerek hatıra fotoğrafları çektirdiler. Proje kapsamında oluşturulan hatıra ormanına ise ‘Yeşilay Hatıra Ormanı’ adı verildi.Ağaç dikimi etkinliği öncesi Yeşilay ile Sultangazi Belediyesi arasında sigaradan alkol tüketimi ve teknoloji bağımlığına kadar tüm bağımlılıklar için toplumu bilinçlendirmek amacıyla protokol imza töreni gerçekleştirildi. Protokol imza törenine Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. M. İhsan Karaman,Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay ile Ağaç A.Ş. yetkilileri katıldı.

📆 24 Mayıs 2013 Cuma 11:21   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR