MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Dünyadan, Flaş, Genel, Toplum » Batılılar Vurdu, Türkiye Yaraları Sarıyor!
Batılılar Vurdu, Türkiye Yaraları Sarıyor!


Bir süre önce Mali’ye saldıran Fransa, mazlum Afrika ülkesini kana boğarken Türkiye ise savaşaın yaralarını sarmaya devam ediyor.  Fransa’nın bombaladığı Kuzey bölgesinden kaçan mültecilere Cansuyu Yardımlaşma Derneği, binlerce kişiye yetecek yardım dağıtımı yaptı.  Mali’nin sıkıntılı bölgelerine ulaşan Cansuyu ekipleri gözyaşları ile karşılandı.

 

Fransa’nın Mali’ye yönelik başlattığı işgal harekatı ülkeyi kana boğarken savaştan kaçan mültecilere ise Türkiye sahip çıkıyor.

Fransa Bombalıyor, Türkiye Yaraları Sarıyor

Bir süre önce hava bombardımanı ile Mali’ye saldıran Fransa askerleri ülkenin Kuzeyini ağır bir şekilde vurmuştu. Daha sonra işgale yeltenen Fransızlar Mali’li direnişçilerin geri adım atmaması üzerine durmak zorunda kalmışlardı. Zaman zaman havadan bombardıman yaparak katliam yapmaya devam eden Fransa binlerce insanın da evsiz kalmasına neden oluyor. Özellikle ülkenin Kuzey’inin bombalanması üzerine evlerini bırakıp kaçmak zorunda kalan Mali’li mültecilere ise Türkiye’li hayırseverler yardım ediyor.

Unutulmuş Şehirdeki Türkler Şaşkınlıkla Karşılandı

Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin bir ekibi, Mali’de savaştan kaçan mültecilerin yoğun olarak bulunduğu şehirlerde yardım dağıtımı yaptı. Ülkenin başkenti Bamako’ya gelen mültecilerin yanı sıra Segou, Sikasso ve Mopti şehirlerinde dağıtım yapan Cansuyu Derneği ekipleri gözyaşları ile karşılandı. Özellikle Mopti şehrinin başkentten çok uzak oluşu ve ulaşımın çok zor olması nedeniyle hiç yardım alamaması nedeniyle Türkiye’den giden ekibin bu şehre ulaşması büyük şaşkınlıkla karşılandı.  Daha önce herhangi bir yardım teşkilatının gitmediği şehre gelen Türkler coşku ile ağırlandılar.

Türkiye Demek Umut Demek

Mali’nin 4 farklı şehrinde yardım organizasyonu yapan Cansuyu Derneği’nin Mali Yardımları Koordinatörü Mustafa Hadık ise yaptığı açıklamada; “Mali’de mülteciler çok kötü durumdalar. Biz 1450 aileye ve binlerce insana en azından bir süreliğine yetecek bir dağıtım yaptık. 30’ar kilo pirinç, 10’ar kilo şeker, 5’er kilo yağ, makarna ve kadın kıyafetleri getirdik. İnsanlar gerçekten çok mağdurlar ve bizim yardımlarımızı bekliyorlar” dedi. Türkiyeli hayırseverleri dünyanın birçok bölgesinde olduğu gibi Mali’de de yardıma muhtaç olanlara karşı hassas olmaya çağıran Hadık; “Buralarda Türkiye demek umut demek, Osmanlı demek, İslam kardeşliği demektir” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin Büyükelçisi De Yardım Dağıttı

Mali’nin başkenti Bamako’da yapılan yardım dağıtım törenine ise Türkiye’nin Mali Büyükelçisinin yanı sıra Mali Diyanet İşleri Başkanı başta olmak üzere çok sayıda Mali Devleti ve Sivil Toplum Kuruluşu yetkilisi katıldı. Mali’li yetkililer Türkiyeli hayırseverlere ve Cansuyu Derneği’ne teşekkürlerini iletirken Türkiye’nin Mali Büyükelçisi de Türkiye’yi böyle hayırlı bir işte temsil eden herkese minnettar olduklarını ifade etti.

📆 22 Mayıs 2013 Çarşamba 13:40   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR