MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Toplum » 21. Uluslararası Çevre Proje Olimpiyatı (INEPO) Ödül Töreni Yapıldı!
21. Uluslararası Çevre Proje Olimpiyatı (INEPO) Ödül Töreni Yapıldı!


45 ülkeden 210 genç, 113 proje ile daha iyi bir çevre için yarıştı,çevreye duyarlı kurum ve kuruluşlar da ödüllendirildi…

 

Milli Eğitim Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı öncülüğünde İstanbul Fatih Koleji tarafından düzenlenen 21. INEPO (Uluslararası Çevre Proje Olimpiyatı) ödül töreni dün Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda 45 ülkenin gençlerinin bir arada söylediği ‘Memleketim’ şarkısı çok alkış aldı. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ahmet Ayyıldız, Sudan Hartum Eyalet Milli Eğitim Bakanı Dr. El Mutasım Abdelrahmen El Hasan, Bosnahersek İstanbul Başkonsolosu Hrvoje Kanta, Endonezya İstanbul Başkonsolosu Suri Tauchıd katıldı.

Fatih Eğitim Kurumları Genel Müdürü Mehmet Kıcıroğlu yaptığı açılış konuşmasında, çöp dağlarının büyüdüğünü, kirli atıkların doğayı bozduğunu belirterek, ’21. Yüzyılda yeni ahlak pusulasına ihtiyacımız var. Gençler bu bilinçle gelecek için yaşanılabilir çevre oluşturuyorlar. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum’ dedi.

 

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Muhammet Balta da, farklı ülkelerden gelen kardeşlerimizin burada el ele görüntü vermeleri bizi çok mutlu etti. Sağlıklı dünyada yaşayacağımızın garantisini İNEPO’da gördüm. Çevre evrenseldir hep beraber korumak zorundayız. Bu gençler ile hem ülkemiz hem dünyamız güzelleşecek dedi.

 

Inepo seçici kurulu ve aralarında Amerika, Afganistan, Kanada, Almanya, Kosova, Moldova, Pakistan, Yemen gibi ülkelerin bulunduğu 45 ülke çocuklarından oluşan yarışmacılar, Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı İstanbul’da iki dev şehir ormanı projesi ile ‘Yılın Çevreci Lideri’ olarak seçti. Çevreci gençler arasında yapılan ankette ‘En Çevreci Lider’ sorusunun cevabı Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Erdoğan oldu.

 

‘TÖRENDE YILIN ÇEVRECİ KURUM VE KURULUŞLARI DA ÖDÜLLENDİRİLDİ’

 

İstanbul’da iki dev şehir ormanı projesi ile ‘Yılın Çevreci Lideri’ Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ödülü Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Muhammet Balta ya Takdim edildi, T.C Başbakanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan adına ödülü aldığını ifade eden Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Muhammet Balta Başkanımızın sevgi ve selamlarını iletti.

Yaptığı Çevre Haberleri ile halkı aydınlattığı için NTV, ‘Yeşil Ekran Programı’ sunucusu Ilgaz Gürsoy, Türkiye Gazetesi Yeşil Sayfa ile Ediz Hun’un adına Türkiye Gazetesi Yazı İşleri Editörü Ercan Seki alırken, Çevre haberleri ile Aksiyon Dergisi Gürhan Savgı, Çevre için uzun yıllardır çeşitli uygulamalarda bulunan GSM Firması TURKCELL adına Kurumsal İletişim Sorumlusu Vahit Bora, Senegal deki su kuyusu açmak için yapılan mücadeleyi anlatan film ‘Selam’ adına başrol oyuncuları Hasan Nihat Sütçü, Emre Karakoç, Yunus Emre Yıldırımer, Burçin Abdullah,  Çevre Ödülü altında gelecek nesillere örnek çevre projelerini desteklediği için ‘Ülker Grubu adına Kurumsal İletişim Direktörü Mehmet Uçan, Çevreci Maden Mühendisi, Eğitimci, Sigara Bırakma Vakfı Onursal Başkanı Prof. Dr. Orhan Kural aldı.

 

Altın madalya alan ülkeler:

BOSNIA AND HERZEGOVINA, EGYPT, INDONESIA, KOSOVO, ROMANIA, RUSSIA, SOUTH KOREA, UKRAINE

 

Gümüş madalya alan ülkeler:

BRAZIL, KOSOVO, MACEDONIA, MOLDOVA, NIGERIA, ROMANIA, TAJIKISTAN,TÜRKİYE, UKRAINE,AMERİKA, BELARUS, MOLDOVA, SLOVAKIA

 

Bronz madalya alan ülkeler:

BOSNIA AND HERZEGOVINA, GERMANY, INDONESIA, IRAN, KAZAKHSTAN, KOSOVO, KYRGYZSTAN, MACEDONIA, MALAYSIA, MONTENEGRO, MYANMAR, RUSSIA, TAJIKISTAN, TANZANIA, TURKMENISTAN, TÜRKİYE, UNITED KINGDOM, BRAZIL, EGYPT, LATVIA, SLOVAKIA, SOMALIA,

 

Jüri Özel ödülünü alan ülkeler:

AZERBAIJAN, GEORGIA, IRAQ, MOZAMBIQUE, PAKISTAN, POLAND, THAILAND, KAZAKHSTAN, STONIA

📆 21 Mayıs 2013 Salı 15:10   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR