MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Genel, Manşet, Toplum » Kadıköy’ün Yeni Gündemi Boğa Heykeli !
Kadıköy’ün Yeni Gündemi Boğa Heykeli !


Kadıköy’ün Yeni Gündemi Boğa Heykeli’ni Ertuğrul Müyesseroğlu Yorumladı

 

Müyesseroğlu, “Hepinizin bildiği üzere şuan Kadıköyümüzün en önemli gündem maddesi Kadıköy’ün simgesi durumundaki Boğa Heykelinin Beylerbeyi sarayına götürülüp götürülmemesi konusu oluşturuyor.

Burada kim haklı yada haksızdan öte kim ne yapmak istiyor bunu irdeleyeceğim. Buna değinmeden öncede Boğa Heykeli hakkında birkaç tarihi bilgiyi size vermek istiyorum.

Şuan Kadıköy Altıyol’da bulunan Boğa heykeli için biri resmi olmak üzere iki rivayet bulunmaktadır. 1.si ve resmi olan Heykelin Sultan Abdülaziz’in isteğiyle 1864’te Paris’te yaşayan ve eserleri Louvre Müzesi’nde de sergilenen ünlü heykeltraş Pierre Lois Rouillard’a yaptırılmasıdır. Rouillard’e, Beylerbeyi Sarayı için 10’u bronz 12’si mermer toplamda 22 heykel yaptırılmış.

2.si ve rivayet olan, Fransız heykel traş Isidore Bonheure tarafından 1864 senesinde Paris’de yapıldığı 1870 yılında Almanya ve Fransa arasında gerçekleşen bir savaş sonrası heykelin Almanların eline geçtiği ve daha sonra Alman İmparatoru II. Wilhelm Boğa Heykelini 1917’de dostluklarından ötürü Enver Paşa’ya hediye ettiğidir. Gerçekleşmesi muhtemel iki durumda Boğa Heykelinin tarihi değerine gördüğünüz gibi zarar vermiyor.

Bu noktadan sonra gelişen hikayesi ise şu şekilde; Heykel İlk olarak Beylerbeyi sarayına, 50 yıl sonra Hilton Oteli’nin bahçesine oradan Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi sarayına oradan da Taksim gezi parkına götürülür. 1970’lerde ise Kadıköy Rıhtımında Bulunan Kadıköy Belediyesinin önüne konur. 1990’lı yılların başında da şimdiki yerine taşınır.

Gördüğünüz üzere Boğamız baya çileli bir yolculuğun sonunda şimdiki mekanına gelmiş bulunuyor. Peki, Boğa şuan Kadıköy’ün simgesi durumunda mı? Evet Boğa heykeli Kadıköy’ün en bilinir simgesi ve buluşma noktası olmakla birlikte İstanbul’un sayılı simgelerinden biri. Peki, Milli Saraylar Boğa heykelini koruma altına almak istemekte haklı mı? Evet, Milli Saraylarda bu konuda oldukça haklı Neden mi derseniz. 149 yaşında ki bu tarihi eseri Kadıköy Altıyol’da bu şartlarda gelecek nesillere aktarmak pek mümkün değil derim. Çünkü Kadıköy’ün simgesi olan heykelimiz Protestocular ve takım taraftarları tarafından sürekli yıpratılan bir konumdadır.

Bu şartlar altında bulunan bir tarihi eserin koruma altına alınmasına karşı çıkmak Vandalizmden başka bir şey değildir. Peki, Kadıköy Belediyesi tarihi eserlere Vandalizm uygulayacak kadar cahil mi? Tabi ki değil. Burada Kadıköy Belediyesi’nin amacı Boğa Heykelini bir siyasi malzeme haline getirip bundan rant elde etmeye çalışmaktır. Bunu da belediyenin yaklaşımından rahatlıkla anlayabiliriz. Halbuki dünyadaki bir çok tarihi eser Müzelerde koruma altında duruyorken kopyaları da çeşitli meydanların simgesi olmaya devam edebiliyor. Buna verebileceğimiz en güzel örnek ise Auguste Rodin tarafından yapılan dünyaca ünlü Düşünen Adam heykelidir. Heykel şuan Paris’te bulunan Rodin müzesinde bulunmakla birlikte bir kopyası da Fransa’nın Saint-Paul de Vence kentinde sergilenmektedir.

Bizde ise Kadıköy Belediyesi çözüm getirmek yerine halkı kutuplaştırıcı bir politika izleyerek kendine oy veren kitlesini ayakta tutmaya çalışıyor. Halbuki Boğa Heykelinin bir kopyasını yaptırarak aynı noktaya konumlandırabilirdi. Fakat bunun yerine protesto gösterilerini organize etmeyi tercih ediyor. Burada bir diğer hususta Kadıköy’ün bir çok bekleyen sorunu varken Kadıköy Belediyesi’nin enerjisini bu konulara yoğunlaştırmasıdır. Bugün Tam Belediyenin Karşısında bulunan Kurbağalı Dere ile Kadıköy’ün merkezi konumundaki Rıhtım Meydanı lağam kokarken, 20 senedir çözüm bekleyen Gazhane ve Kuşdili Çayırı projesi varken Kadıköy Belediyesi suni gündemlerle vakit geçirmeye devam ediyor.” dedi

📆 21 Mayıs 2013 Salı 13:04   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR