MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Toplum » Yeryüzü doktorları, gönüllü değil borçluyuz !
Yeryüzü doktorları, gönüllü değil borçluyuz !


Yeryüzü Doktorları, kendini ‘Yeryüzü’ne ait hisseden tüm gönüllüleriyle temel sağlık hizmetlerinden yoksun coğrafyalara iyilik taşıyor. Şimdiye kadar Yeryüzü Doktorları ile dört kıtada 30’u aşkın ülkeye tıbbi ve insani yardım ulaştıran gönüllülerin bir araya geldiği toplantıda “Yeryüzü Yolunda” adı ile bir fotoğraf sergisi de yer aldı.  Sergide Yeryüzü Doktorları Gönüllülerinin şifa taşıdığı coğrafyalardan etkileyici kareler ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

Yeryüzü Doktorları Gönüllülerini bir araya getiren programın açılış konuşmasını Yeryüzü Doktorları Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Kerem Kınık yaptı. Kınık, Somali’de 10 yaşında bir patlamada yaralanarak sindirim sistemi tamamen iflas etmiş Abdulaziz’e, Al Basir Körler ve Yetimler okulunda hayatında ilk defa doktor kontrolünden geçen Fatuma ve Saruma’ya, Filistin’de fosfor bombalarıyla yaralanan Muhammed ve Ayşe’ye elini uzatan gönüllü doktorlara teşekkür etti. Yüzlerce bebeği gülümseten, ışığa hasret gözleri nurla buluşturan ve daha nice insana derman olan her bir Yeryüzü Doktoru Gönüllüsüne ayrı ayrı müteşekkir olduğunu ifade etti.

Kerem Kınık’ın ardından Yeryüzü Doktorları ikinci Başkanı Uzman Dr. Havva Sula Yeryüzü Doktorları’nın faaliyetleri hakkında bilgi verdikten sonra küçük kızının doğumunu bırakıp gönüllü toplantısına geldiğini söyledi ve Yeryüzü Doktoru Gönüllülerinin yakınlarının fedakârlıklarının altını çizdi.

Havva Sula’nın sunumunun ardından Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı Prof. Dr. M. İhsan Karaman Yeryüzü Doktoru olmanın anlamı üzerine bir konuşma gerçekleştirerek, gönüllülerin muhtaç ülkelere bir şeyler vermek amacı ile gittiğini ancak sonrasında o coğrafyalardan ‘şükür, kanaat, az olanla yetinme’yi öğrenerek döndüklerini söyledi.

Programda İstanbul İl Sağlık Müdürü ve YYD gönüllüsü olan Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu, İstanbul Halk Sağlığı Müdürü Doç. Dr. Mustafa Taşdemir, Bezmialem Vakıf Üniv. Rektörü Prof. Dr. Saffet Tüzgen de birer konuşma gerçekleştirdi.

Yeryüzü Doktorları tanıtım filminin gösteriminin ardından Yeryüzü Doktorları ile 4 kıtada 30’u aşkın ülkede hizmette bulunan Gönüllü Sağlık Ekipleri yüreklerine dokunan öykülerini paylaştılar. Moritanya’ya giden Gönüllü Sağlık Ekibi üyesi olan Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahı Dr. Reşit Burak Kayan o bölgeye giderken kurdukları ile gerçeklik arasında bir uçurum olduğunu ifade ederek böyle bir tecrübenin kendisi için anlamına değindi. Kayan; “Ben gönüllü değil, borçluyum. Yeryüzü Doktorları’na minnet ve Şükran borçluyum. Biz hastaya ameliyattan sonra ne yiyip ne yemeyeceğini tavsiye ederken onların aslında 15 gündür bir şey yememiş olduklarını duyuyoruz. Hepimizin aynı koşullarda yaşamadığına bu şekilde şahit oluyoruz” dedi.

Gönüllü konuşmalarının ardından Yeryüzü Doktoru olarak gönüllü sağlık ekiplerine katılmış tüm gönüllülere plaket takdim edildi. Program toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

📆 20 Mayıs 2013 Pazartesi 10:09   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR