MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Toplum » 5. Prof. Dr. Türkan Saylan Onur Ödülleri Sahiplerini Buldu !
5. Prof. Dr. Türkan Saylan Onur Ödülleri Sahiplerini Buldu !


Maltepe Belediyesi tarafından bu yıl beşincisi düzenlenen Prof. Dr. Türkan Saylan Onur Ödülleri sahiplerini buldu. Ödül töreninde konuşmaların odak noktası, korku imparatorluğuna karşı verilen mücadele oldu.

Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde düzenlenen ödül töreni, Atatürk ve silah arkadaşları için bir dakikalık saygı duruşunun ardından, tenor Aykut Yılmaz ve orkestrası eşliğinde okunan İstiklal Marşı ile başladı.

Program yapımcısı ve sunucusu Prof. Dr. Sedat Küçükay ve tiyatrocu Alev Aykent’in sunumuyla gerçekleşen ödül töreninde Prof. Dr. Türkan Saylan’ın hayatından kesitlerin yer aldığı kısa belgeselin ardından 2009’dan bugüne ödül alanların hatırlandığı sinevizyon gösterisi konuklara duygusal anlar yaşattı.

Aykut yılmaz konseriyle devam eden gecede açılış konuşmasını programın ev sahibi ve jüri başkanı olan Maltepe Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Zengin yaptı.

“Yalnız değiliz ve her geçen gün çoğalıyoruz”

Günümüzde yaşanan tüm olumsuzluklara ve haksızlıklara karşı herkesi duyarlı olmaya davet eden Başkan Zengin, “Bazı hayatlar vardır ki anlatılması çok zordur ama hafızası üç gün olan toplumlarda bu insanlar mutlaka anlatılmalı, yazılmalı ve evlerinin köşesinde her ihtiyaç duyulduğunda hala vazgeçmemek ve hala savaşmak gerektiğini anlamak için bulundurulmalıdır.

İşte Prof. Dr. Türkan Saylan’ın hayatı da bu kategoride incelenmesi ve anlatılması gereken hayatlardan biridir. Ama Prof. Dr. Türkan Saylan’ın sadece hayatı değil, savaşı yeni nesillere ve geleceğini yaratmak için çalışmayı düşünenlere daha fazla örnek olabilecek bir hikayedir.

Ülkesinin tam bağımsızlığına gönül vermiş, ülkesine ve halkına hizmet eden ve yüreğini halkı için paralayan aydınlar, karanlık güçler tarafından türlü bahanelerle cezaevine sokulmuşken; dışarıda kalanlara da gözdağı verilip, yani korku imparatorluğu yaratılırken, bizim gençlere bir borcumuz var. Onlara meşalelerimizi yakıp bu karanlıkta korkmadan yürümemiz gerektiğini göstermeliyiz ve anlatmalıyız.

Ben inanıyorum ki; yalnız değiliz ve her geçen gün çoğalıyoruz. Prof. Dr. Türkan Saylan’ın binlerce kardeleniyle yolumuzu aydınlatan ışığı bizlere sonuna dek rehber olacaktır. Bu ışıklı yolda karanlığa doğru bizleri sürüklemeye çalışanlara karşı duruşumuz devam edecektir. Bu savaş ve aydınlık yürüyüşümüzde bizimle birlikte olmak isteyen her bireyi sorumlu olmaya, irdelemeye ve ışığıyla herkesi aydınlatmaya çağırıyoruz. Saygı ve sevgilerimle” diye konuştu.

Onur ödülleri beş dalda verildi

Maltepe Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Zengin, YÖK Eski Başkan Yardımcısı Prof. Dr. İsa Eşme, Maltepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dilek Yılmazcan, Gazeteci Can Ataklı, Sanatçı Mehmet Aksoy ve Sanatçı Özdemir Erdoğan’dan oluşan seçici kurulun belirlediği ödüller hukuk, tiyatro, eğitim, müzik ve gazetecilik alanlarında verildi.

“Karanlığın aydınlığı boğduğu görülmemiştir”

📆 20 Mayıs 2013 Pazartesi 10:02   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR