MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Toplum » Dağoğlu: “Emniyet Kemeri, artık Trafik Kültürümüzün bir Parçası Olmalı.” !
Dağoğlu: “Emniyet Kemeri, artık Trafik Kültürümüzün bir Parçası Olmalı.” !


Emniyet kemeri konusunda duyarlılığın artırılması ve farkındalık yaratılması amacıyla TUGAM, İPA ve Trafik Hizmetleri Daire Başkanlığı işbirliğinde yürütülen “Devlet Kemer Takıyor” isimli proje kapsamında ve Dünya Sağlık Örgütü Türkiye Ofisi işbirliğinde, TBMM çatısı altında 16/05/2013 Perşembe günü saat 11:00’da bir bilinçlendirme kampanyası düzenlenmiştir.

 

Emniyet kemeri simülasyon aracının kullanıldığı etkinliğe katılan TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanvekili Prof. Türkan Dağoğlu, “İlk kez 1959 yılında İsveç’te bir fabrikada üretilen ve 54 yıldır hayatımızda olan emniyet kemeri, trafik kazalarında meydana gelebilecek yaralanmaları azaltabilen bir güvenlik aracıdır. Pek çok kazada emniyet kemeri kullanımı sayesinde insanların hayatının kurtulduğunu bilmekteyiz,” diye konuştu.

 

Dağoğlu, sözlerine şu şekilde devam etti:

 

“Saygın bir üyesi olduğumuz Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, trafik kazalarına bağlı ölüm ve yaralanmaların azaltılması için 2011-2020 dönemini “Yol Güvenliğinde Eylem 10 Yılı” olarak ilan etmiştir. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre ise, emniyet kemeri, her yıl 1 milyondan fazla insanın hayatını kurtarmakta ve en maliyet-etkin kamu sağlığı uygulamalarından biri olarak kabul edilmektedir.”

 

Dağoğlu, Dünya Sağlık Örgütü’nün kısa süre önce yayımladığı “Karayolu Güvenliğine dair Küresel Durum” adlı raporda, emniyet kemerinin takılmasının, ön koltuklarda oturan yolcuların ölüm riskini %40-50 oranında, arka koltukta oturan yolcuların ise %25 ila %75 arasında bir oranda kurtardığının bilimsel olarak kanıtlandığını vurguladı.

 

“Bununla birlikte, düşük gelirli ülkelerin sadece %38’i ve orta gelirli ülkelerin sadece %54’ünde hem ön hem de arka koltuktaki yolcularda emniyet kemeri kullanılmaktadır,” diye ekledi.

 

Kendisinin de büyük bir trafik kazasından emniyet kemeri taktığı için yara almadan kurtulduğunu belirten TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanvekili Prof. Türkan Dağoğlu, “bir emniyet kemerinin görevini yerine getirebilmesi için, onu kullanan kişinin boyuna ve kilosuna uygun şekilde bağlanmış olması ve çocukların kullanacağı emniyet kemerinin seçimi ve kullanım şekli çok önem taşımaktadır,” diye vurguladı.

 

Konunun önemini “canını seven emniyet kemeri taksın” şeklinde ifade eden Dağoğlu, kısa mesafelerde bile ön ve arka koltuklarda emniyet kemerinin takılmamasının ciddi riskler doğurduğunu belirterek, trafik kültürümüzde bu konunun artık tartışılmaz bir alışkanlık haline gelmesini, kamu sağlığını önemseyen bir tıp doktoru olarak tüm vatandaşlardan rica ettiğini söylemiştir.

📆 16 Mayıs 2013 Perşembe 18:04   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR