MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Moda-Güzellik, Toplum » Moda Dünyası Organ Bağışı İçin Bir Arada !
Moda Dünyası Organ Bağışı İçin Bir Arada !


Türkiye’de 60.000’den fazla insan organ nakline ihtiyaç duyuyor. Bu rakama her yıl yüzlerce kişi daha ekleniyor. Ancak canlıdan nakillerle birlikte bir yıl içerisinde organ nakli bekleyenlerin sadece %5- 10’una nakil yapılabiliyor. Bu tabloya göre pek çok insan aslında organ bağışının azlığına yenik düşüyor.

Toplumu organ bağışı konusunda bilinçlendirmek ve toplumsal farkındalık yaratmak amacıyla Organ Nakillerini Destekleme Derneği (ORDES) tarafından Memorial Sağlık Grubu’nun katkılarıyla gerçekleştirilen sosyal sorumluluk projesi, birbirinden değerli modacıları ve ünlü modelleri bir araya getirdi.

Umudun rengi yeşil

 

15 Mayıs 2013 Çarşamba günü The Ritz- Carlton, İstanbul Otel’de düzenlenen defilede, Türkiye’nin önemli modacılarının organ bağışı kampanyasına katkı sağlamak amacıyla hazırladıkları tasarımlar ünlü koreograf Yasin Soy’un koreografisiyle ünlü modeller tarafından sergilendi. Gecenin sunuculuğunu Hürriyet Gazetesi Köşe Yazarı Cengiz Semercioğlu ve Duygu Akdeniz yaptı. Yaşama umudunu simgeleyen yeşil renkli tasarımların yer aldığı defilenin finalinde ise organ nakli olan çocuklar, ünlü modellerle birlikte podyuma çıktı. ORDES yararına düzenlenen defile kapsamında ayrıca ünlü modacıların tasarımları, Aziz Karadeniz (Beyaz Müzayede) tarafından yönetilen müzayedede satışa sunuldu.

Ünlü modacılar ve modeller organ bağışı için el ele

Projeye; Begüm Salihoğlu, Beste Gürel, Cemil İpekçi, Çiğdem Akın, Deniz Berdan, Emel Acar, Erol Albayrak, Ertan Kayıtken, Ezra& Tuba, Gül Ağış, Mehtap Elaidi, Melih Yazgan, Murat Aytulum, Nejla Güvenç, Önder Özkan, Özlem Ahıakın, Özlem Kaya, Raisa & Vanessa, Songül Cabacı ve Tuvana Büyükçınar gibi dünya çapında da tanınmış moda tasarımcıları destek verdi.

 

Açelya Samyeli Danoğlu, Beril Kayar, Begüm Özbek, Cansu Tosun, Ceren Hindistan, Çağıl Özkul, Çağla Zoralıoğlu, Ebru Öztürk, Ece Begüm Yücetan, Elif Merve, Ebru Şam, Hilal Uzun, Hande Subaşı, Melisa Alagöz, Meltem Tüzüner, Merve Büyüksaraç, Özlem Katipoğlu, Songül Erol, Selda Car ve Semiha Bezek gibi ünlü modeller de bu kez organ bağışı için podyuma çıktı.

 

Organ bağışının az olması en önemli sağlık sorunlarının başında geliyor

ORDES Başkanı Prof. Dr. Koray Acarlı, ülkemizde organ naklinde son derece başarılı sonuçlar alındığını ancak organ bağışının yetersiz olduğunu belirterek, “Türkiye’de organ ve doku bekleyen kişilerin rakamları her geçen gün artıyor. Organ naklinin az olması, ülkemizin en önemli sağlık sorunlarının başında geliyor. Organ bağışı ile ilgili iki önemli nokta var. İlki kişinin hayattayken kendi organlarını bağışlaması, diğeri de hayatını kaybeden bir yakını için bu kararı verebilmek. Canlıyken organlarını bağışlamak fikri kulağa hoş geliyor; ancak asıl önemli olan yakınını kaybetmişken bir başkasının hayatını düşünebilecek kadar duyarlı olmak ve onun organlarını bağışlamak.” diye konuştu.

“Derneğimizin amacı, Türkiye’de organ bağışı bilincinin yerleşmesine katkıda bulunmak ve yaşaması organ nakline bağlı olan kişilere nakil öncesi ve sonrasında destek verebilmek” diyen Prof. Dr. Acarlı, “Biz kendimizi bir aile gibi görüyoruz. Hastalarımızın bizi hayat boyu yanlarında hissetmesini istiyoruz. Bu organizasyon da bunun en önemli göstergelerinden biri. Sosyal sorumluluk projemizin hayata geçmesinde emeği geçen birbirinden değerli isimlere çok teşekkür ederiz. Onların da desteği ile organ bağışı çağrımızın çok daha geniş kitlelere ulaşabileceğine inanıyorum.” dedi.

Toplumsal bir seferberlik başlatılmalı

Prof. Dr. Münci Kalayoğlu da organ bağışının toplumsal bir mesele olarak ele alınması gerektiğini şu sözlerle anlattı: “Bu tür sosyal sorumluluk projeleri, organ bağışının artması için çok önemli. Bunların belirli bir strateji çerçevesinde gerçekleştirilmesi, medyanın etkin kullanılması ve en önemlisi süreklilik arz etmesi gerekmektedir. Böylelikle toplumda tartışılması, yanlışların ortaya çıkarılması, doğruların anlaşılması ve bir organ bağışı kültürü oluşturma süreci başlatılmış olacaktır.”

📆 16 Mayıs 2013 Perşembe 12:34   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR