MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Sağlık, Toplum » Atan Kalbe 5 Bypass !
Atan Kalbe 5 Bypass !


47 yaşındaki Mehmet Muhittin Şimşek, mide bulantısı şikayeti ile gittiği hastanede kalp hastası olduğunu öğrendi.Yapılan tetkiklerinde ameliyat olması gerektiği söylendi.

 

Memorial Diyarbakır Hastanesi’nde Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Erdem Çetin ve ekibi tarafından çalışır durumdaki kalbine 5 bypass yapılan Şimşek, sağlığına kavuştu ve 4 günde hastaneden taburcu oldu.

 

Midesi bulandı kalp ameliyatı oldu

 

Mehmet Muhittin Şimşek, 1 ay önce mide bulantısı şikayeti ile acile başvurdu ve yüksek tansiyon tanısı konularak tedavi altına alındı. Çekilen EKG’sinde bir sorun olduğu tespit edildiği için kardiyolojik açıdan tahliller yapıldı. Şimşek testlerin sonunda 5 damarının tıkalı olduğunuve ameliyat olması gerektiğini öğrendi.

 

Hastalığını kabullenmek istemedi

 

Mehmet Muhittin Şimşek daha önce kalple ilgili her hangi bir sorun yaşamadığı için önce hastalığını kabul etmek istemedi, ameliyatsız da iyileşebilme ihtimalini araştırdı. Kendisine uygulanan girişimsel işlemler de damarların açılması için sonuç vermeyince, ameliyat olabileceği iyi bir merkez aramaya başladı. Doktor yakınlarına danışarak, Memorial Diyarbakır Hastanesi’ne gitti. Burada Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Aziz Karabulut’un da ameliyat olması gerektiği konusundaki yönlendirmesi ile Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Erdem Çetin ile görüştü.

 

“Güvendim ve ameliyat oldum”

 

Op. Dr. Erdem Çetin’in en kısa sürede ameliyat olması gerektiği uyarısı ile ikna olan Mehmet Muhittin Şimşek’in 5 damarına bypass yapıldı. Ameliyat korkusu nedeniyle büyük bir tedirginlik yaşadığını anlatan Şimşek, “Erdem Bey tahlil sonuçlarımı görünce, hiç vakit kaybetmeden ameliyat olmam gerektiğini ve durumumun acil olduğunu söyledi. Kendisi ile konuştuktan sonra duruşu ve bana yaklaşımı nedeniyle inanılmaz bir güven duygusu yaşadım. Şüphelerimi bir kenara bırakarak, ameliyat oldum. Ameliyat sonrası da her türlü öneriyi yerine getirdiğim için çok hızlı bir şekilde iyileştim” dedi.

 

Ameliyat kalp çalışırken yapıldı

 

Ameliyatı gerçekleştiren Op. Dr. Erdem Çetin, “Hastamızın tetkik sonuçları, acilen bypass olması gerektiğini gösteriyordu. Üç ana damarında ciddi ve 2 yan dal damarda darlık vardı. Ameliyat olmaması halinde kalp krizi riski çok yüksek seviyedeydi. Kendisinin de ikna olması ile hemen yatışını yaparak ameliyata aldık. Ameliyatlarımızı hastaya konfor sağladığı ve hayati riski azalttığı için kalbi durdurmadan, yani çalışır halde yapıyoruz. Bu hastamızada “atan kalbe bypass” tekniği uyguladık. Ameliyat sırasında kalbin ön inen atardamarına “endarterektomi” yani kireçlenmiş ve sertleşmiş damarı açarak temizleme işlemi de yapıldı.

 

4’üncü günde taburcu oldu

 

Mehmet Muhittin Şimşek, ameliyattan sonraki 4’üncü günde taburcu olduğunu ve hızla iyileştiğini de belirterek, “Yaklaşık 35 yıldır içtiğim sigarayı da bıraktım. Buna hastalığım neden oldu ancak bundan sonraki yaşantımı daha sağlıklı bir şekilde geçirmek istiyorum.

Şu an kendimi çok iyi hissediyorum. Başta doktorum olmak üzere iyileşmemi sağlayan herkese çok teşekkür ederim” diye konuştu.

📆 14 Mayıs 2013 Salı 15:21   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR