MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Toplum » İstanbul’da Meralar Bir Bir Islah Ediliyor!
İstanbul’da Meralar Bir Bir Islah Ediliyor!


İstanbul Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, çoraklaşmış ve mera vasfını yitirmiş arazileri ıslah ederek, çiftçilerin hizmetine sunmaya devam ediyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve İstanbul Valiliği’nin büyük desteği ile Çatalca İlçesi Elbasan Köyü’nde mera vasfını kaybetmiş 8 parçadan oluşan toplam bin 104 dekar alanda ıslah çalışması yapıldı.

Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi ile birlikte yapılan proje, dün Elbasan Köyü’ndeki çiftçilerin hizmetine açıldı. Açılış nedeniyle Elbasan Köyü İlköğretim Okulunda düzenlenen törene; İstanbul Vali Yardımcısı M. Yıldırım Kadıoğlu, Bakanlık Çayır Mera Yem Bitkileri ve Havza Geliştirme Daire Başkanı Mesut Akdamar, Çatalca Kaymakamı Dr. Nevzat Taşdan, İstanbul Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kasım Piral, Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara, İlçe Tarım Müdürleri, Elbasanlı köylü ve çiftçiler katıldı.

Açılışta bir konuşma yapan İstanbul Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kasım Piral, Bakanlığın son 10 yıldan beri tarımsal ve bitkisel üretime vermiş olduğu destek sonucunda verimliliğin üç kat arttığını söyledi. Üç yıllık bir çalışmanın sonucunda 726 dönümlük mera alanını ıslah ederek Elbasan Köyü’ndeki çiftçilerin hizmetine sunduklarını belirten Piral, İstanbul’daki toplam mera alanlarının 7 bin 500 hektar olmasına rağmen 80 bin büyükbaş, 85 bin de küçükbaş hayvanın bulunduğunu vurguladı. Bu orana bakıldığında meraların ıslah edilmesinin önemli olduğunun altını çizen Piral “Kaba yemin temin edildiği en önemli yerler meralardır. Kaba yem üretimi artırılırsa, doğal olarak hayvansal verimlilik de artacaktır. Bugün hizmete açmış olduğumuz bu meradan 17 bin 500 ton ot temin edilecek. Aynı yerden daha önce dekar başına 100-150 kilo ot temin edilirken; bu ıslah çalışmasından sonra dekar başına 300-350 kilo, ot temin edilecek” dedi.

Elbasan Köyünde Mera ıslah Projesinde; 2.000 kg mera karışımı tohum, 20.000 kg Kompoze gübre, 20.000 kg Amonyum Nitrat Gübresi ve 3.000 litre akaryakıt kullanıldı. Proje çalışma takvimi içinde, çalı, diken ve yabancı ot temizliği, 1200 m drenaj kanalı temizliği, 4.850 m kafesli tel çit ihatası, 1 adet gölgelik, 1 adet sıvat (çeşme) ve 2 adet mera kapısı yapılarak çiftçilerin kullanımına hazır hale getirildi. 190 bin Türk Lirasına mal olan projenin 80 bin liralık kısmını Bakanlık, 110 bin liralık kısmını ise, İl Özel idaresi karşıladı. 758 nüfuslu Elbasan Köyü, geçimini tarım ve hayvancılıktan sağlıyor.

 

Etiketler: , , ,
📆 09 Mayıs 2013 Perşembe 12:17   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR