MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Toplum » Faturanı Zamanında Ödemezsen Hattın Kapanacak, Üstüne Birde Para Cezası Ödeyeceksin!
Faturanı Zamanında Ödemezsen Hattın Kapanacak, Üstüne Birde Para Cezası Ödeyeceksin!


Tüketici Örgütleri Federasyonu Genel Başkanı Fuat Engin TELEKOMÜNİKASYON SEKTÖRÜNDE son olarak faturalara yansıtılmaya başlanan kapama bedeli dahil, her geçen gün yenisi eklenen haksız ve hukuksuz uygulamalara karşı yaptığı değerlendirmede, şirketleri hakkaniyete uygun davranarak, haksız ve hukuksuz uygulamaları sona erdirmeye, BTK yetkililerini de görevini yapmaya çağırdı.

Basına ve Kamuoyuna;

Telekomünikasyon sektöründe Avrupa Birliği ülkelerinde ortalama yüzde 17 olarak tüketicilerden alınan dolaylı vergilerin oranı ülkemizde yüzde 60 oranlarına ulaşmış ve tüm taleplere karşın bu haksız uygulamaya devam ettirilmektedir.

Son yıllarda Telekomünikasyon sektöründe yaşanan sorunlar artarak devam etmekte ve tüketiciler şirketler tarafından adeta söğüşlenerek çaresizliğe itilmektedirler.

*Rekabet Kurulu 18.02.2009,tarih, 09-07/127-38 sayılı kararına rağmen, ADSL bağlantısı için sabit telefon hattı zorunluluğunun kaldırılmasının fırsatçılığa dönüştürülmüştür.

*İşletmecilerin taahhüt süresi boyunca belirlenen tarifeler, hizmet şartları vb. tüm hususlarda “açık ve somut bir şekilde abone lehine olmayan” hiçbir değişiklik yapamayacakları kanunda belirtilmesine rağmen, telekomünikasyon şirketleri taahhütlerini sonlandırmak isteyen tüketicilere yönelik haksız ve hukuksuz bir uygulamayla taahhüt süreleri kadar para cezası tahakkuk ettirmektedirler. Bu konuda yargıya aksetmiş binlerce dosya bulunmasına karşın tüketicilerle inatlaşmaları devam etmektedir.

*Tüketicilerin ulu orta paylaşılmakta telefon bilgileri, ağırlıklı olarak ta ticari kazanç sağlama adına neredeyse 24 saat SMS ile, telefon aramalarıyla (canlı+banttan) tüketiciler yoğun olarak ve bıktırıcı şekilde taciz edilmektedirler.

Telekomünikasyon sektöründe yaşanan sorunlar bütün hızıyla ve artarak devam ederken, TTNET A.Ş. tarafından internet kullanıcısı olan abonelere mail yoluyla gönderilen “Değerli müşterimiz” başlıklı yazı ile “01 Mayıs 2013 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere ödenmemiş faturalardan dolayı hattı kapatılarak erişimi kısıtlanacak olan abonelerimizin bir sonraki dönem faturasına 19,00 TL kapama bedeli (vergiler dahil) yansıtılacaktır.”  Yaklaşımı haksız kazanç sağlama adına adeta sineğin yağını çıkarmanın, fırsatçılığın kabul edilemez bir duruşu olmuştur.

Haksız ve hukuksuz uygulamaların yoğun olarak devam etmesi karşısında düzenleme ve denetleme gibi görevleri olan Bilgi Teknolojileri İletişim Kurulu görevlerini yeterince yerine getirmemektedir.

Devlet Denetleme Kurumu tarafından, Bilgi Teknolojileri İletişim Kurulunun düzenleme ve denetleme görevlerine ilişkin uygulamalarını 17.02.2010 Tarih, 2010/4 Sayılı raporu ile yapılan tespitlere göre,

Kurumun asli fonksiyonlarından biri telekomünikasyon sektörüne ilişkin düzenlemelerin yapılması, diğeri ise  sektördeki işletmelerin bu düzenlemelere uyup  uymadıklarının  denetlenmesidir.

Bilgi  Teknolojileri  ve  İletişim Kurumunun  asli  görevlerini  yerine  getirme  hususunda  kurulduğu                günden  bu  yana  başarılı  sonuçlar ortaya koyamadığını açıkça göstermektedir.                                                    Özerkliğin gerektirdiği etkin ve verimli sonuçlar üreten bağımsız ve tarafsız davranışlar/uygulamalar ortaya konulamadığı gibi zaman içerisinde oluşan hatalı özerklik algılaması ile kurum imkanlarının etkili, ekonomik ve verimli şekilde kullanılmamasına yol açıldığı ve hesap verilebilirlikten uzak bir çalışma kültürünün geliştiği sonucuna varılmıştır.”

📆 06 Mayıs 2013 Pazartesi 13:00   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR