MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Toplum » Basın Mensuplarına Karşı İşlenen Suçlar Cezasız Kalıyor!
Basın Mensuplarına Karşı İşlenen Suçlar Cezasız Kalıyor!


3 Mayıs, Ankara (BM Enformasyon Merkezi) – Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon ve UNESCO Başkanı İrina Bokova, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü vesilesiyle yayınladıkları ortak mesajda, son on yıl içinde dünya genelinde 600’den fazla basın mensubunun öldürüldüğünü, 10 cinayetten 9’unun failinin bulunamadığını belirtti.

“İnsan Haklar Evrensel Bildirisinin 19. Maddesinde şekil bulan ifade özgürlüğü, bireylerin güçlendirilmesinin, özgür ve demokratik toplumların inşasının temelini teşkil ediyor” denen mesajda, temel haklardan biri olmanın yanı sıra, ifade özgürlüğünün diğer tüm hakların korunması ve güçlendirilmesinin önkoşulu olduğu da belirtildi. Mesajda, ifade özgürlüğünün yaşanabilmesi için bazı koşulların gerçekleşmesinin gerektiğine, bunların başında da herkesin korkmadan açık ve özgürce konuşmasını sağlayacak güvenli bir diyalog ortamının geldiği vurgulandı.

Ban ve Bokova, “Dünya Basın Özgürlüğü Gününün 20. Yıldönümünü kutladığımız bu zorlu günler, ifade özgürlüğüne olan bağlılığımızı bir kez daha vurgulamak için iyi bir fırsat oluşturuyor” dedi.

İfade özgürlüğünün her gün yeni yeni tehtidlerle karşı karşıya kaldığı belirtilen mesajda, şeffaflığın ve hesap verebilirliğin sağlanmasına katkı yaptıkları için basın mensuplarının sık sık şiddete maruz kaldığı ifade edildi. “Son on yıl içinde, 600’den fazla basın mensubu öldürüldü” diyen Ban ve Bokova, söz konusu suçların büyük oranda cezasız kaldığına dikkat çekti. Ban ve Bokova, “Suçluların cezalarını çekmediği bir ortam var. On cinayetten dokuzunun faili bulunamıyor. Bir çok gazeteci her hangi yasal bir temel olmadan keyfi olarak göz altına alınıyor, hatta işkeneceye maruz kalıyor” dedi.

“Böylesine adaletten yoksun ve tehtid içeren bir ortama son vereceğimizi göstermemiz gerekiyor” denen mesajda bu nedenle bu yıl ki “Dünya Basın Özgürlüğü Gününün temasını ‘Korkmadan konuşmak: Medyada ifade özgürlüğünü güvence altına almak’ oluşturuyor” dendi. Bu tema aracılığıyla tüm dünyada basın mensuplarının güvenliğini sağlamak ve basın mensuplarına karşı işlenen suçların cezasız kalmasına yol açan kısır döngünün ortadan kaldırılmasını sağlamak için uluslararası kamuoyunun harekete geçirilmesinin amaçlandığı belirtildi.

“Söz konusu hedefler, Basın Mensuplarının Güvenliği ve Suçluların Adalet Önüne Çıkarılması BM Eylem Planı ile de paralellik gösteriyor” denen mesajda, “BM, bu alandaki eylemlerin koordine edilmesi, farkındalığın artırılması ve ülkelerin uluslararası ilkelere uygun davranmaları ve ifade ve bilgi özgürlüğünün geliştirilmesi için yasal düzenlemeler yapmaları alanlarında gerekli desteği sağlamaya kesin olarak kararlıdır” ifadesi kullanıldı.

Atılacak adımların hem geleneksel medyayı hem de dijital medyayı kapsaması gerektiği belirtilen mesajda, blog yazarlarının, internette yazan bireylerin, sosyal medyayı haber amaçlı kullananların ve onların haber kaynaklarının güvenliğinin artan bir şekilde tehtid ile karşı karşıya kaldığına vurgu yapıldı. Söz konusu fiziksel tehtidlere ilave olarak siber saldırılar ve kişilik haklarının çiğnenmesi gibi psikolojik şiddetin de söz konusu olduğu belirtildi.

Mesajda, “Söz konusu saldırılar sadece internet ve geleneksel medya mensuplarının ve onların kaynaklarının önüne bir engel olarak çıkmakla kalmıyor, başkalarının da özgür ve açık internetten yararlanmalarına engel oluyor” dendi.

Ban ve Bokova, “Dünya Basın Özgürlüğü Gününde tüm hükümetleri, toplumları ve bireyleri tüm basın mensuplarının güvenliklerinin sağlanması için azami dikkati göstermeye çağırıyoruz. Herkesin söyleyeceği bir şey vardır. Herkes özgürce ve korkmadan konuşabilmelidir” diyerek mesajlarına son verdi.

📆 03 Mayıs 2013 Cuma 12:15   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR